Close

Tüp bebek tedavisinde en yeni yöntemler

Son zamanlarda gelişen teknoloji ve bilimin işbirliği sayesinde, çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan birçok insan tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olabilmektedirler. Tüp bebek tedavisine başlamalarına rağmen bir türlü sonuç alamayan çiftler için ise yeni gelişmeler umut oldu.

Teknolojinin hızla ilerlediği bugünlerde tıp dünyası da yeni buluşlar vuku buluyor. Eskiden tüp bebek tedavisinde spermin bir rahme yerleştirilmesine dahi imkansız olarak bakıldığı düşünüldüğünde, günümüzde sperm üretimi, yumurtalıkların çalışması ve döllenme yolunda yapılabiliceklerin ardı arkası olmadığı anlaşılabilecektir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, karamsar ve umutsuz olmaması; umut etmenin ne güzel şey olduğunu hatırlaması gerekir.

Her geçen gün tüp bebek tedavisinin eksik ve yanlış yönleri bulunup düzeltmeler yapılyor ve yeni yöntemler geliştirilmeye devam ediliyor.

40 yıldır sadece “ölü hücreler” sayılmış;

Amerika’da seçkin üniversitelerin birinde eğitim gören Türk Doktor Bahar Uslu, olanın aksi yönünde adımlar atarak tüp bebek tedavisinde değişim başlattı. Uzun zamandır devam eden yöntemde yapılan tedavi sonrasında yumurtalıktaki “ölü hücreler” sayılırken bundan sonra yapılan araştırmalar sonuncunda sadece ölü hücreler değil “ yaşayan hücrelerinde sayılacağına” karar verildi. İnsan vücudu sürekli kendi yenilerken, hücreler ölür ve canlanırlar, bu nedenle uzun zamandır yapılan sayımın aksi yönünde  Bahar Uslu pozitif bir değişime öncülük etti.

Ölü hücreler yerine canlı hücrelerle ilgilenmek;

Tüp bebek tedavisinde ölü hücreler yerine canlı hücrelerle ilgilenmek, sanılanın aksine aslında canlı hücrelerin iyileştirilmesi ve çoğaltılmasıyla büyük bir gelişimin arkasından sağlanacağını ortaya çıkarmıştır.

Doktor Bahar Uslu’nun Amerika’da ekip arkadaşlarıyla beraber gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar sonucunda, yıllardır ölü hücre sayımı yapılıp; canlı hücrelerin sayılmaması ile tüp bebek tedavisinde hızlı bir gelişimin sağlanamamasının en büyük nedenlerinden biri ortaya çıkarılmış oldu.

Yapılan yeni çalışmaların Türkiye’de de büyük bir yankı oluşturmasının ardından, ülkemizde de bu konuyla ilgili detaylı araştırmalara geçildiğinin ve bebek sahibi olmak isteyen birçok çift için de umut kaynağı olacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top