Close

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı

Gebelik şansı az ya da hiç olmayan kişilerde çocuk doğurma ihtimalini arttıran tüp bebek tedavisi, ilk olarak 1978 yılında İngiltere’de başladı. Ülkemizde ise 1989 yılına gelindiğinde tedavi İzmir Ege Üniversitesi’nde denendi ve ilk tüp bebek doğumu yaşandı. O yıllardan bugüne kadar teknolojik imkanların gelişmesi ile birlikte tüp bebek ile çocuk sahibi olma başarı oranı oldukça yükseldi. Ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın bir tedavi olan tüp bebek, kısaca kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin laboratuvarda döllenmesine denir. Laboratuvar ortamında döllenen embriyo daha sonra kadın rahmine yerleştirilir ve böylelikle hamilelik süreci başlar.

Başarı oranı nedir?

Doğal yolla çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek yöntemini denerler. Bazen ilk denemede başarılı olan tüp bebek yöntemi, bazı zamanlarda ise birkaç deneme sonucunda olumlu sonuçlar verir. Genel ortalamaya bakıldığında ilk denemede tüp bebek başarı oranı yüzde 50 civarındadır. Ancak başarı oranı bazı faktörlerden etkilenir.

Tüp bebek ile başarı oranını etkileyen faktörlerin başında yaş gelir. Başarı oranı, yaş faktörüne bağlı olarak değişim gösterir. Bilimsel olarak tüp bebek yönteminin başarı oranı en yüksek olan yaş grubu 30 yaş altıdır. 30 yaş altındaki bireylerin tüp bebek tedavisinde başarı oranı yüzde 60 civarındadır. Yaş ilerledikçe tüp bebek tedavisinin başarı oranında düşüşler yaşanır. 30-40 yaş arasındaki kişilerde tüp bebek başarı oranı yüzde 40’lara düşer. 40’lı yaşlara gelindiğinde ise bu oran yüzde 15 seviyesindedir ve tüp bebek ile çocuk sahibi olmak oldukça zorlaşır. Fakat bu oranlar ilk tüp bebek denemesi için geçerlidir.

Tüp bebek tedavisi kişiler üzerinde birden çok kez tekrarlanabilir. Birden çok denemenin ise yarattığı avantajlar bulunur. İlk 3 denemede başarı sağlayamayan çiftlerin 4’üncü denemede başarı oranları yüzde 90 seviyelerini görmektedir.

Ülkemizde tüp bebek tedavisi

Teknolojinin gelişmesi ve gelişmeye devam etmesi tüp bebek yöntemiyle gebeliği oldukça yaygınlaştırdı. Özellikle ülkemizde tüp bebek merkezlerinin yaygınlaşmakta iken başarı oranı da oldukça yüksektir. Ülkemizde tüp bebek ile çocuk sahibi olan kişilerin sayısı dünya ortalamasının üzerindedir. Dünyadaki ülkeler sıralandığında ise Türkiye, ilk 5 içerisinde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top