Close

Tansiyon düşürmek için 6 doğal yöntem

Yüksek tansiyon diğer bir deyişle hipertansiyon ciddi bir sağlık sorunudur ve çok belirgin belirtisi olmaması sebebiyle anlaşılmayabilmektedir. Kan basıncının gün içerisinde sürekli artıp azalması ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Kan basıncınızı kolayca kontrol altına alabileceğiniz doğal yöntemleri sizin için listeledik.


Yüksek tansiyon hastalığının belirgin bir belirtisi olmadığından ilk bakışta tanımlanamayabilir; fakat tedavisi oldukça basittir. Sık sık çarpıntı, ani terleme ve nabız değişikliği, baş dönmesi, sebepsiz yorgunluk ve kulak çınlamasından şikayetçiyseniz yüksek kan basıncına sahip olabilirsiniz. Bir sağlık kurumunda veya evde tansiyon aletiyle ölçüm yaptırabilir; 14/9 ve üzeri tansiyon değerlere ulaşırsanız ilaç tedavisinden önce doğal yöntemlerle çözüme ulaşabilirsiniz. Unutmayın 110’a 70, 120’ye 80 veya 130’a 90 ideal sağlıklı tansiyon değerleridir fakat bu değerler standarttır ve bünyeden bünyeye değişim gösterebilmektedir. Bünyenize bağlı yüksek-düşük tansiyon değerleriniz standart değerlerden farklı olabilir ve ideal olan değer sizin için yüksek olabilir. Bu sebeple sağlaması için tansiyonunuz normal durumdayken de ölçüm yaparak bireysel değerinizi bilmenizde fayda var.

Yüksek tansiyonu dengeleyen doğal yöntemler nelerdir?

  • Sarımsak

Sarımsak, içerisindeki Allicin maddesi sayesinde kan damarlarını genişleterek pıhtı oluşumunu önlüyor. Yüksek tansiyonu kontrolün altına almak için uzmanlar beslenme düzeninizdeki besinlere mutlaka sarımsak eklemenizi tavsiye ediyor.

  • Limon

Limon, içerisindeki antioksidan ve C vitamini oranı sayesinde serbest radikallerle savaşıp vücuttan atılmalarını sağlayarak yüksek tansiyonu düşürmekteki önemli yöntemlerden biridir. Bir bardak suya sıktığınız yarım limonu her sabah kahvaltıdan önce tüketmek tansiyonunuzu dengelemekte size yardımcı olacaktır.

  • Nane Çayı

Kurutulmuş veya taze nane ile yapacağınız çay tansiyonunuzu düşürmekte etkili olacaktır. Kaynar suya 1 tatlı kaşığı nane ekleyip 10 dakika demlemeniz yeterlidir, günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

  • Muz

Muz yüksek oranda potasyum içerir, potasyum kan basıncı yükselten sodyumun etkisini azaltmaya yardımcı olarak yüksek tansiyonu kontrol altına almanızı sağlar. Uzmanlar günde 1-2 adet muz tüketilmesini önermektedir.

  • Nar

Nar; içeriğindeki polifenol, antioksidan ve c vitamini ile nitrik oksit üretimini uyararak kan dolaşımını rahatlatır ve tansiyonun yükselmesini engeller. Her gün bir bardak taze sıkılmış nar suyu içmeniz tansiyonunuzun yükselmesini engelleyecektir.

  • Pancar

Yapılan araştırmalara göre pancar nitrat içeriği sayesinde yüksek tansiyonu düzenlemede etkili bir rol oynamaktadır. Her gün bir bardak pancar suyu içebilir ya da pancarı salatalarınıza katarak tüketebilirsiniz.

scroll to top