Close

15 Aylık Bebek Gelişimi

 

15 aylık bebeğinizin gelişiminde çok dikkatli olmalısınız. Her bebek ilk başta utangaç olur. Onu sosyalleştirecek olan sizsiniz. Sosyalleştirmeye çalıştınız fakat bebeğiniz hala utanıyor mu? Üzülmeyin, bu her bebeğin yaşadığı bir durumdur. Sabretmeniz faydalı olur. Ona sevginizi daha çok göstermelisiniz. Stresli durumlarda onu sakinleştirin. Sesli bir ortamda elinden tutup “burası çok sesli değil mi?” diyebilirsiniz. İnsanlara ısınmasını sağlayın. Konuşması için zorlamayın. Bazı çocuklar geç konuşur, özellikle erkekler. Bebeğinizi iyi gözlemleyiniz. Konuşmalarını gözlemleyiniz. Doğru ve yeterli işittiğinden emin olunuz. Bir sorun olduğunu düşünürseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Ayrıca bu dönemde bebeğiniz hayal kurmaya ve kurgulamaya başlayabilir. Geceleri kabus görerek uyanabilir. Geceleri ağlayarak uyanıyorsa onu sakinleştirmeyi deneyiniz. 

15 Aylık Bebekte Dinleme ve İlgi 

Bebeğinizin bu zamanlarda size yardım etmesine izin verin. Üzerini giyip çıkarırken kendisinin denemesine izin verin. Kendisine zor gelebilecek şeyleri de denemeye kalkışabilir. Masanızın üzerinden kitapları, dergileri alıp karıştırmak isteyebilir. Bunları sabırla karşılayınız. Telefonu alıp telefonla konuşuyormuş gibi yapacaktır. Bebeğinizin bunları yapmasına izin veriniz. Sizi taklit etmesine izin verin. Onlar bebeğinize oyun gibi gelecektir. Gelişiminde büyük bir ilerleme olabilir. 

15 Aylık Bebekte Anlama

Bebeğinize ait olan eşyaları ayrı yere koyunuz ve gösteriniz. Ordan eşyalarını kendi kendine alıp incelemesini sağlayınız. Bebeğinizle birlikte onun kitaplarını okuyup resimlere bakınız. Sorular sorun. Çizimler yapmasını sağlayınız. Onun da size sorular sormasını sabırla karşılayınız. Bebeğiniz anlamaya çalışıyordur. Bebeğiniz istediği bir şeyi parmağıyla işaret ederek gösterir. Saklamış olduğunuz herhangi bir eşyanın yok olmadığını anlar.

15 Aylık Bebekte Sosyal Yetenekler

Bebeğiniz bu süreçte sinirli olabilir, kızgın olabilir, inatçı olabilir. Bu durumda sakinliğinizi kurmalısınız. Kısasa kısas hiçbir zaman yapmayınız. Bazı ebeveynler çocuklar sessiz kalsın diye onları telefon, tablet, bilgisayar ile başbaşa bırakıyorlar. Bunu asla yapmayınız. Bu çocuklarınızı bir süre sonra bağımlı hale getirir. Sürekli isteyeceklerdir. Bu da sosyalliklerini engelleyecektir. Bilgisayar, telefon, tablette başka hiçbir etkinlikte bulunmak istemeyeceklerdir. Bu davranışları onları arkadaşlarıyla oynamalarından alıkoyacaktır. Bebeğinize mümkün olduğunca televizyon açmayın. Bebeğinize egzersiz yapmayı öğretin ve karşısında yapın. Bebeğinize sık sık fiziksel olarak iyi gelecek oyunlar oynatın. Top oynayın, ip atlayın vb. Kirlenmesine, ortalığı dağıtmasına izin verin. Ona kızmayın. Hayır kelimesini çok acil durumlarda kullanın. Hayır kelimesini önemsiz hale getirmemelisiniz. 

15 Aylık Bebekte Ses ve Konuşma

Öncede belirttiğimiz gibi bu zamanda inatçılık, kızgınlık had safhada olacaktır. İstediğiniz her şeye hayır diyebilir. Sakin olmalısınız, sabırlı olmalısınız. Kelime sayısı az ise endişelenmeyin, 4-6 kelime arası idealdir. Bebeğiniz seslerinizi taklit edecektir. Onla sürekli konuşunuz. Bebeğiniz sizin ilginizi çekmek için gülecektir, ağlayacaktır, kahkaha atacaktır ve bağıracaktır. Bunlar normal şeylerdir. Sizden sürekli ilgi isteyecektir. Sabırla ona ilgi gösteriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top