Close

16 Aylık Bebeklerin Olağan Gelişim Süreçleri

 

Bebekler 16 aylık olduklarında kaba motor becerileri ile beraber ince motorları çok daha iyi şekilde gelişmeye başlar. Her geçen gün taklit yeteneklerinin artmasıyla, sosyal olarak ve dil gelişimi çok iyi seviyelere ulaşır. 16 aylık bir kız bebeği ortalama 80 cm olabilir. 16 aylık erkek bir bebeğin ise boyu ortalama 83 cm boyundadır. İdeal boy ve kilo genetik şartlara göre değişiklik gösterebilir.

16 Aylık Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Bu aylarda bebeğiniz artık neredeyse koşabilir. Yürümeye henüz başlamamış bebekler ise yeni yeni yürümeye başlayabilirler. Artık bulundukları ortamı keşfetme konusunda çok daha yeteneklidirler. Bu dönemde ortamda bulunacak zararlı eşyaları kaldırmanız gerekebilir. Ortamı bebeğinizin güvenliğini sağlayacak biçimde dizayn etmeniz hem sizin için hem de bebek için oldukça faydalı olacaktır. Artık bebeğiniz merdivenleri kolaylıkla tırmanabilecektir. Oyuncaklarını bi yerden diğer yere taşıyarak onlarla oynayabilir. Bebekler bu dönemde zeka oyunlarını da rahatça anlamlandırabilir düzeydedir. Artık oyuncakları renklerine ve şekillerine göre yerleştirebilir. Elinde tuttuğu oyuncağıyla gezerek vücut dengesini de ayarlayarak güçlenecektir.

16 Aylık Bebeklerde Sosyal Gelişimler

Bebeğinizle yaptığınız her bir aktivite onun gelişimine çok büyük bir katkıdır. Sizinle birlikte vakit geçirmesi ve zamanını kaliteli geçirmesi bebeğinizin gelişimini güçlendirecektir. Bebeğinize yapacağı şeylerin sonuçlarını güzel dille açıklayarak onun olumsuz davranışları yapmasını engelleyebilirsiniz. Bebeğinizle sağlıklı bir iletişiminiz olduğu zaman daha bilinçli bir çocuk yetiştirmiş olursunuz.

Bebeğiniz bazen eşyalarını ya da oyuncaklarını paylaşmakta çok güçlük çekecektir. Olağan olan bu davranışlar için bebeğinize kızmamalısınız. Bebeğinizin gelişiminde bir parça olan bu dönemde bebeğinizle bir şeyleri siz paylaşırsanız o da paylaşmaya alışacaktır.

Bebeğiniz bu zaman diliminde tek tük kelimeleri konuşmaya başlayacaktır. Kendisine söylediğiniz basit şeyleri yapabilir.

16 Aylık Bebekler Nasıl Beslenmeli?

Ebeveynlerin en büyük yanılgısı yemek yemek istemeyen bebeğin ağzına zorla yemek vermeleridir. Bunun yanı sıra bebeğinize televizyon ya da farklı elektronik bir cihazla oyalayarak yemek yedirmek tamamen yanlış bir davranıştır.

Bebeğiniz kendi yemek isteyebilir. Bu zamanlarda bebeklerin yemek yeme alışkanlığının güçlenmesi için kendi istediği yemeği istediği gibi yemesi önerilir.

16 aylık bebek dengeli bir biçimde beslenmelidir. 2 yaşına gelene kadar bebeklerde 350 gr olan kalsiyum ihtiyacı karşılanmalıdır. Bu kalsiyum miktarını günde 300 gram yoğurt, süt ve minik bir dilim olarak beyaz peynir verebilirsiniz. Aynı zamanda bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar anne sütü vermeyede devam edebilirsiniz.

Bebeğinizi 3 öğünlük bir beslenme düzenine alıştırmalısınız. Bu düzenle birlikte bebeğiniz daha sağlıklı bir birey olacaktır. Bebeğinizi 3 ana öğün ve 3 ara öğün ile besleyebilirsiniz. Bebeğinizin aşırı yağlı olan, tuzlu ve şekerli yiyecekleri tüketmemesi gerekiyor. Ciddi problemlere yol açan bu besinler biz yetişkinler için bile ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Bu dönemlerde abur cubur gibi zararlı ürünlere alışkanlık kazanabilecekleri için tanıştırmamanız bebeğinizin gelişimi için çok önemli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top