Close

23 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

23-aylik-bebek-gelisimi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

23-aylik-bebek-gelisimi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

23 aylık bebek gelişim sürecini dil, psikolojik, beden ve motor becerisi gibi çoğu yönden tamamlamaya başlamıştır. Bebekler, bu dönemlerde kitaplardaki nesneleri tanıyarak isimlerini söylerler. Aynı zamanda cümle kurarken, 70 kelime kadar kullanabilirler. 2 yaşına yaklaşan bebeklerin ince ve kaba motor becerileri gelişmesini sürdürür. Yani bu aylardaki bebekler, kapı kollarını açabilecek bir konuma gelirler.

Bu yaşlardaki erkek ve kız bebeklerin boy ve kiloları farklıdır. İki yaşına yaklaşan erkek bebeklerin boy ve kilosu, kız bebeklerden fazladır. Kilosu gereği 23 aylık bebek, hafif toplara vurduğunda zorlanmaz. Fakat bu durum her bebek için geçerli değildir. Bebeğinizin bu dönemlerde, elektronik cihazlara ilgisi de artacaktır. Bu sebeple, tablet, bilgisayar, TV gibi cihazlara karşı ebeveynlerin tedbir alması gerekmektedir.

23. ayda bebeğiniz yürümeye başlayacaktır. Bu süreçte bebeğinizin yürümesini teşvik edecek hareketler yaptırmaya çalışın. Örneğin, kısa mesafelerde bebeğinizin elinden tutarak yürüyüş yaptırabilirsiniz. Çünkü bebeğin hareketli olması, vücut gelişimi yönünden oldukça önemlidir. Bebeğinizin bu dönemlerde, el becerilerinin gelişmesi için el yeteneği isteyen oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Ebeveynlerin bilmesi gereken en önemli konulardan biri de 23. aydaki bebeklere sorumluluk yüklenmesidir. Örneğin, ayakkabısını ya da giysilerini tek başına giyinip çıkarmasına izin verin. Bu dönemde, topla oynanan oyunlar da bebeklerin gelişim sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

23 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Yapılmalı?
23 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Yapılmalı?

23 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Yapılmalı?

23 aylık bebek gelişimi, bebeğin beslenme düzenine bağlı bir konudur. Bu aylardaki bebekler, 2 yaşına yaklaşmıştır. Dolayısıyla ek gıdalar almasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat bu dönemde, anne sütü alımı da uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilen bir konudur. Eğer bebek, anne sütü almıyorsa bunun yerine besleyiciliği yüksek olan formül mamalar tercih edilmelidir.

23.ayına gelmiş olan bir bebek, çoğu vitamini alabileceği şekilde beslenmelidir. Bu aylardaki bebeklerin, sağlıklı yağlar tüketmesi, karbonhidrat, lif, vitamin, sodyum ve protein ihtiyacını alması gerekmektedir. Örneğin, kahvaltıda yumurta tüketimi bebek gelişimi için oldukça önemlidir. Çünkü yumurtadaki omega 3 ve B12 vitaminleri, bebeklerin bedensel gelişimi üzerinde etkilidir. Bu nedenle, hareketli olan bebeklerin muhakkak yumurta tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

23 aylık bebek beslenmesinde ek gıdaların yanı sıra süt tüketimi de az olmamalıdır. Yani, bebeğin gerekli olan süt ihtiyacı muhakkak karşılanmalıdır. Özellikle kahvaltılarda, meyve salataları oldukça vitaminli ve besleyici olacaktır. Fakat bebeğinizin besin alerjisi varsa bu durumu göz önüne almalısınız. İki yaşına yaklaşan bebeklerin, ağızlarındaki diş sayısı ortalama 16 adettir. Bebeklerin 31. aya kadar alt çenelerinde yer alan iki azı dişi çıkar. Bu nedenle, katı gıdalar tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Bebeğiniz için süt ve süt ürünleri, magnezyum içeren sebze ve baklagiller, lifli yiyecekler uygun vitaminleri verecektir. Özellikle balık, tavuk, dana eti gibi gıdalar bebeğinizin gelişimi için etkili olacaktır. Yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak ve brokoli bebeğinizin menüsünde mutlaka bulunması gereken ürünlerdir. Bebeğinizin E vitamini alabileceği ceviz, fındık, badem gibi ürünlerin de tüketilmesi oldukça önemlidir.

23 Aylık Bebeklerin Boy ve Kilosu Nasıl Olmalıdır?

23 aylık bebek gelişimi boy kilo ortalamasından anlaşılabilecek bir durumdur. Çünkü 2 yaşına yaklaşan bebeklerin, olması gereken ortalama ölçüler vardır. Fakat bu ölçüler cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Bu durumun nedeni ise kız ve erkek bebeklerin gelişimlerini farklı süreçlerde tamamlamasıdır. Bebeğiniz 23. ayına geldiyse belli standartlara uygun boy ve kiloda olması gerekir. Aksi durumda, bebeğinizin bedensel gelişimi yavaş ilerliyor demektir.

23 aylık erkek bebek boy kilo oranı, kız bebeklerin ölçülerinden fazladır. Erkek bebeklerde boy ortalaması yaklaşık 87 cm dir. Bu yaşlardaki erkek bebeklerin, 12 kg ağırlığında olması gerekir. Kız bebekler için ise oranlar daha düşüktür. 23. ayında olan bir kız bebek için boy 85,5; kilo ise 11 olmalıdır. Bebeğinizin bu ölçülerde olması normal ölçülerde olduğu anlamına gelmektedir. Bu kilodan aşağı olan ya da kilosu fazla olan bebekler doktora götürülerek kontrol ettirilmelidir.

23 Aylık Bebeklerde Bilişsel ve Zekâ Gelişimi
23 Aylık Bebeklerde Bilişsel ve Zekâ Gelişimi

23 Aylık Bebeklerde Bilişsel ve Zekâ Gelişimi

23 aylık bebek neler yapar ve gelişim süreci nasıl ilerler gibi sorular ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Bebeğinizin bu aylarda ne yapacağı bilişsel ve zekâ gelişimine bağlı bir durumdur. Bebeklerin en meraklı olduğu çağlar, 2 yaşına yaklaştığı dönemdir. Özellikle “Neden” sorusunu çok sık yönlendirirler. Aynı zamanda çevresindeki en yakın gördükleri anne babayı rol model olarak alırlar. Bu durum bebeğiniz oyun oynarken rahatlıkla görülecektir. Örneğin, kız bebeklerde oyuncak bebeklerin telefonla konuşturulması ya da yemek pişirilmeye çalışılması rol model aldığı hareketlerdendir.

Bazı anne babalar, bebeklerinin daha kısa zamanda gelişim gösterebilmesi için sayı ve renkleri öğretirler. Fakat bu bilgilerin ve becerilerin öğrenilmesi için henüz erken bir süreçtir. 23 aylık bebek zekâ gelişimi için ebeveynlerin acele etmemesi gerekir. Fakat yine de birçok oyunun içinde sayı ve renkler yer almaktadır. Bu nedenle çocukların oyunlar yardımıyla bazı kavramları öğrenmesi hızlanmaktadır.

Bebeğinizin bilişsel ve zekâ gelişimi için oyuncak seçiminin de doğru yapılması gerekir. Öncelikle seçtiğiniz oyuncak, bebeğinizin cinsiyetine uygun olmalıdır. Aynı zamanda gelişmekte olan hayal gücünü de perçinlemelidir. Yani bebek için el yeteneğinin gelişeceği ve zekasını da kullanabileceği oyuncaklar seçilmesinde yarar vardır. Örneğin legolar, oyun hamurları, bebek elbiseleri, boya kalemleri el yeteneği ve zeka gelişimi için oldukça önemli oyuncaklardır.

23 Aylık Bebek İnce ve Kaba Motor Gelişimi

Bebeklerde motor becerilerinin gelişim sürecine uygun ilerlemesi çok önemlidir. Çünkü bebeğinizin hareket etmesi, nesneleri kavraması ve en önemlisi yürümesi de motor gelişim sürecine bağlıdır. Eğer bu süreçte bir şeyler yavaş ilerliyorsa mutlaka bebeğinizi doktora götürmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin motor gelişimini desteklemek için duyu organlarını da destekleyecek oyunlar tercih etmelisiniz. Çünkü bebeğin duyu organlarının gelişimi ile motor becerileri paralel bir şekilde ilerler.

23 aylık bebek neler yapabilir? Sorusunun yanıtı, bebeğin motor becerilerinin gelişimi ile ilgilidir. Yani bu aylardaki bebeklerin kaba motor gelişimlerinin tamamlanması nedeniyle geriye doğru yürüyebilmeleri mümkündür. Aynı zamanda kaba motor gelişiminden kaynaklı olarak koltuk üstlerine ya da sandalyelere de tırmanabilirler. Bu nedenle yeni yeni hareketlenmeye başlayan bebekleriniz için güvenli ortamlar oluşturmalısınız.

Motor gelişimi sayesinde 23 aylık bebek neler yapar? Sorusuna kapsamlı bir şekilde cevap verebilmek mümkündür. Öncelikle bu aylarda bebekleriniz boya kalemlerini rahatlıkla tutabilirler. Aynı zamanda kapı kollarını açabilir ya da kitap sayfalarını çevirebilirler. Bebeklerin ince motor gelişimleri bu dönemde belirgin olarak kendini gösterecektir.

23 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi Nasıl Olur?

23 aylık bebek neler yapar sorusu dil gelişimiyle de ilişkilidir. Bu yaşlardaki bebekler, sözcükleri algılamaya başlarlar. Aynı zamanda, 2 yaşına yaklaşan bebeklerin konuşması ve konuşmak için çabaları da vardır. Çoğu sözcüğü algılamalarından dolayı yüz ifadelerini de kullanabilirler. Bu nedenle beden dillerini de otomatik olarak kullanmış olurlar. Beyin gelişiminde yer alan kendilik algısı, bu aylarda çok hızlı gelişmektedir. Dolayısıyla bebeğin konuşması bu aylarda daha hızlı bir şekilde ilerler.

Çoğu bebek, bu aylarda kendisinden çok sık bahsetmeye başlar. Aynı zamanda, sevdiği şeylerden ya da sevmediği şeylerden de konuşması mümkündür. Bebek, 23. ayın içindeyken öğrenmeye ve çevrede olup biteni keşfetmeye devam eder. Bu dönemde kullanmış olduğu kelime sayısı ortalama 50 ila 70 arasındadır. Bunun yanı sıra resimli kitaplarda yer alan canlıları da isimlendirirler. Bazı bebeklerin dil gelişimi daha hızlı olduğu için 23. ayda ortalama 120 kelimeye kadar çıkabilirler. Genellikle konuşma şekilleri ve telaffuzları günden güne iyileşir. Bebeğin dil gelişimini desteklemek için resimleri çok olan kitaplar kullanılması önerilir.

23 Aylık Bebek Oyunları ve Aktiviteleri Nasıl Olmalı
23 Aylık Bebek Oyunları ve Aktiviteleri Nasıl Olmalı

23 Aylık Bebek Oyunları ve Aktiviteleri Nasıl Olmalı?

23 aylık bebek psikolojisi, yaptığı aktiviteler ve oynadığı oyunlar sayesinde olumlu yönde etkilenir. Çünkü bebeğinizin birçok yönden gelişimi ve daha mutlu bir bebek olması için yararlı oyunlar tercih etmeniz gerekir. Örneğin, 23. ayında olan bir bebeğin ipe boncuk dizme oyunu oynayabilmesi mümkündür. Bu tarz bir oyun, bebeğiniz için hem el becerisine katkı sağlar hem de zihinsel gelişimine yardımcı olur.

Bu dönemde, bebeğiniz başparmağı ve işaret parmağı yardımıyla boya kalemlerini kavrayabilir. Anne ve babaların, bebekleri ile birlikte boya yapmaları bebek için keyifli ve öğretici olacaktır. Ayrıca yaptıkları resimlerde, oyuncak bebekler ya da oyuncak araba figürleri çizebilirler. Bu nedenle, bebeklerinizin oyunlarını kendilerinin kurmasına fırsat tanımalısınız. Böylece kendi dünyalarını daha rahat gözlemlemiş olursunuz. Hem sizin hem de bebeğiniz için yararlı olabilecek aktiviteler yaptırabilirsiniz. Örneğin, oyuncak toplama işlemini oyun haline getirebilirsiniz.

23 Aylık Bebek Eğitimi Nasıl Olur?

2 yaşına yaklaşan bebeklerin yapabildikleri aktivitelerin sayısı günden güne artar. Çoğu bebek bu dönemde özgür olma ihtiyacı duyar. Bu nedenle, çoğu işi tek başına yapmak isterler. Örneğin, 23 aylık bebek oyunları tek başına oynamak isteyebilir. Aynı zamanda yemeği yardım almadan yemek ister ve yardım edildiğinde de sinirlenebilirler. Bu dönemlerde bebeğiniz biraz inatçı olabilir. Fakat bu anları ebeveynlerin gözlemleyerek, duruma uygun adım atmaları gerekir.

Genellikle uyku öncesi çoğu bebek huysuzlanmaya başlar. Bu gibi durumlarda anne ve babalar, bebeklerini anladıklarını onlara hissettirmelidirler. Onlarla konuşarak ve beden dillerini kullanarak, bebeklerini sakinleştirmelidirler. Yani, bebeğiniz ile aranızdaki sınırı belirlerken, kararlı ve tutarlı olmalısınız. Aynı zamanda kuralları öğretirken olumsuz cümleler kurmaktan kaçınmalısınız. Böylece özgürleşmek isteyen bebeğiniz için seçme hakkı vermiş olursunuz.

23 Aylık Bebeklerin Sosyal Gelişimi
23 Aylık Bebeklerin Sosyal Gelişimi

23 Aylık Bebeklerin Sosyal Gelişimi

Bu aylarda özgürleşmeye meyilli olan bebekleriniz için kişisel oyunlar tercih etmeniz uygun olacaktır. Anne ve babalar, bebeklerinin akranları ile oynaması konusunda onları zorlamamalıdır. Çünkü çoğu işi tek yapmak isteyen bebekler, akranlarıyla arasında sorun yaşayabilirler. 23. ayında olan bebeğiniz, bu yaşlarda fiziksel olan bütün farklılıkları ayırt edebilir. Aynı zamanda cinsiyet kimliği de bu dönemde gelişmeye başlar.

Bebeğiniz bu dönemlerde, kendi yeteneklerini keşfetmeye başlar. Bu nedenle ebeveynlerin, bebeklerinin sevebileceği müzikler, oyunlar bularak onları mutlu etmesi gerekir. Bebeğiniz, kendi kıyafetlerini çıkarmakta zorlansa da sonuç başarılı olacaktır. Bu eylemini teşvik etmek için onun boyuna uygun dolaplar tercih edebilirsiniz. Böylece bebeğiniz, kendi ile ilgili bütün sorumlulukları kazanmayı öğrenecektir.

Bu yaşlardaki bebekler, ufak da olsa bazı sakarlıklar yaparlar. Örneğin, yerlerde çok sık yiyecek ve kırıntı görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda aşırı tepkiler vermekten kaçınmalısınız. Çünkü ebeveynlerin göstereceği tepkiler, 23 aylık bebek psikolojisi üzerinde etkilidir. Alınan olumsuz tepkiler, ilerleyen yaşlarda bebeğin kişilik gelişimini etkileyecektir. Dolayısıyla bebeğiniz için sabırlı olmalı ve olumlu tepkiler vermeye özen göstermelisiniz. Onu cesaretlendirecek ve hızlı öğrenmesini teşvik edecek davranışlarda bulunmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top