Close

3 Günde 3 Ki̇lo Di̇yeti̇ Nedi̇r?

3 Günde 3 Ki̇lo Di̇yeti̇ Nedi̇r

3 Günde 3 Ki̇lo Di̇yeti̇ Nedi̇r

3 günde 3 kilo diyeti hızlı kilo vermeyi sağlayan diyet türleri arasında yer alır. Bu diyetle hızlı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Özellikle özel günlerde fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için acil kilo verme programlarına başlamak sıklıkla tercih edilir. Özel günler yaklaşırken içerisinde bulunulan stresten kaynaklı olarak kilo alındığı görülebilmektedir. Ancak bu stres her ne kadar kilo almaya sebep olsa da bu kilolardan 3 günde 3 kilo diyeti ile kurtulmak mümkündür. Bu tarz diyetler genellikle vücudunuzda oluşan şişkinliklerden kurtulmak amacıyla yapılan detoks etkili bir uygulamadır. Birey bu diyeti yaparken hızla kilo verme sürecine de başlamış olacaktır. Birkaç gün içerisinde etkisini görebileceğiniz diyetler arasında yerini alan 3 günde 3 kilo diyetini uygulayarak istediğiniz forma kavuşabilirsiniz. Bilmeniz gereken bir diğer konu ise, düşük kaloriye sahip bir diyet olmasından dolayı uygularken, dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu diyeti uygulamaya karar verenler öncelikle vücut kitle endekslerini ölçtürmelidir. Bunun yanı sıra bu diyeti uygulayacak olan kişilerin yaşı, boyu, kilosu, cinsiyeti ve sağlık durumu da mutlaka bilinmeli ve birey, alerjik reaksiyon gösterme potansiyeli olan gıdaların tüketiminden kaçınmalıdır.

Hızlı kilo vermek isteyenler geniş kapsamlı ve detaylı bir diyet listesi hazırlamalıdır. Zira bu tarz diyetler metabolizmayı hızlandırır ve böylelikle kilo verme süreci de hız kazanır. 3 günde 3 kilo diyetini diğer diyet türlerinden ayıran özellik, bu diyetin kurallarının sıkı sıkıya uygulanmasının gerekli olmasıdır.

3 Günde 3 Ki̇lo Verdi̇ren Di̇yet Nasıl Uygulanır
3 Günde 3 Ki̇lo Verdi̇ren Di̇yet Nasıl Uygulanır

3 Günde 3 Ki̇lo Verdi̇ren Di̇yet Nasıl Uygulanır?

3 günde 3 kilo verdiren diyet listesi kişinin fiziğine, yaşına ve diğer kişisel değerlerine göre değişkenlik gösterir. Tam da bu sebeple bu diyeti yapacak olan kişiler mutlak suretle bir beslenme uzmanına danışmalı ve bünyesinin bu diyete elverişli olup olmadığına ilişkin bilgi almalıdır. Aşağıda yer alan beslenme programı tamamıyla örnek bir liste olup temsilidir.

Sabah kahvaltınızı yaparken, tam buğday ekmeği tüketerek tokluğunuzu artırabilirsiniz. Protein olarak 1 tane yumurta yiyiniz. Yanına şekersiz bir çay içerek sabah kahvaltınızı bitirebilirsiniz.

Öğlenleri ise, 1 tabak sevdiğiniz bir sebze yemeğini yiyebilirsiniz. 1 kâse yoğurt ile birlikte karnınızı doyurabilirsiniz.

Akşamları da 1 kâse sebze çorbası ve 1 kâse salata ile yemeğinizi tamamlayabilirsiniz. Birinci gününüzü bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

İkinci güne geldiğinizde, sabah kahvaltılarınızda 1 dilim tam buğday ekmeği ve 2 dilim beyaz peynirin yanına şekersiz bir çay içerek güne başlangıcı yapmış olursunuz.

Öğlen öğününüzde ise, gramı düşük kırmızı et ve bir kâse bol yeşillikler ile yapılmış salatayı yiyebilirsiniz.

Akşam saatlerinde de 1 porsiyon oluşturacak şeklinde ayarlayacağınız sebzelerinizi haşlayarak tüketebilirsiniz.

Son gün olan 3 güne geldiğinizde, sabahları 1 bardak az yağlı sütün yanına 1 tane haşlanmış yumurta ve 1 bardak şekersiz çay içebilirsiniz.

Öğlenleri de 1 kâse sebze çorbası ve 1 kâse yeşillikleri bol olan bir salata ile yemeğinizi tamamlayabilirsiniz.

Akşamları da 1 tane balık ızgara ve 1 kâse yeşillikler ile tamamlanmış salata yaparak yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Görüleceği üzere listede yer alan besinler tamamıyla doyurucu nitelikte değildir. Dolayısıyla belli başlı hastalıklara sahip olan kişiler bu diyeti uygulamaktan kaçınmalıdır. Gün içerisinde kişinin açlık hissi duyması halinde ara öğünlerle beslenmesini desteklemesi de sıklıkla tavsiye edilir. Böylelikle kan şekeri dengelenir ve kişi, günlük rutinlerine sorunsuzca devam edebilir:

Ara öğünlerinizde tüketebileceğiniz bazı ürünler şunlardır:

 • Elma
 • Erik
 • Kayısı
 • Kuruyemişler ( Badem, Fıstık, Leblebi, Kuru üzüm, Fındık …)
 • Çiğ tüketebileceğiniz sebzeler ( Brokoli, Lahana, Roka, Karnabahar, Su

teresi … gibi)

Diyet uygulamasında başarıya ulaşmanın yolu yalnızca besinlerden değil aynı zamanda sudan da geçer. Dolayısıyla bu diyette su tüketimi son derece büyük bir önem taşır. Bolca su içmek vücudunuzda oluşan ödemi atmanızı sağlar. Bunun yanında ödem atmaya yardımcı bitki çayları da sizlere diyet süresince oldukça yardımı dokunacak ürünler arasında yer alır.

Sabahları aç karnına içeceğiniz 1 bardak limon su ile vücudunuzda yer alan zararlı toksinlerden ve vücutta oluşan şişkinliklerinizden kurtulmak da mümkündür. Ayrıca bu yöntem kilo verme hızınızı arttırır ve çok daha kolay bir şekilde sonuca ulaşmanızı sağlar. durumunuzun da hızlanmasına ek olarak yardımcı olacaktır.

Bu diyette kişinin son öğününü en geç 18.00’da yemiş olması oldukça önemlidir. Çünkü belirli bir saatten sonra tüketilen gıdalar vücut tarafından sindirilmekte zorlanır ve bu da kişinin kilo almasına neden olur. Bu tarz kilo alımını engellemek için belli bir saat düzenine göre yemeğinizi yemeniz tavsiye edilir. Hamur işlerinden de bu süreçte uzak durmanız gerekmektedir. Protein, kalsiyum ve vitamini yüksek sebze ve meyveleri tüketmeniz son derece önemlidir.

3 Günde 3 Ki̇lo Veri̇rken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r
3 Günde 3 Ki̇lo Veri̇rken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r

3 Günde 3 Ki̇lo Veri̇rken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

 • Bu diyeti uzun süreli uygularsanız sağlık sorunlarına neden olacağı için çok fazla uygulanmamalıdır.
 • Kalorisi düşük olan yiyecekler tercih edilmemelidir.
 • Hızla kilo verdiren diyeti maksimum 1 hafta uygulanmalı sonrasında vücut dinlenmeye bırakılması gerekmektedir.
 • Yeme ve içmenizi düzenli bir şekilde artırarak günlük rutininize uygun bir şekilde beslenmeye başlamalısınız. Böylelikle vücudunuzun kilosu sabit kalacak ve daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız.
 • Gece yemek tüketmemelisiniz.
 • Kronik hastalığı olan, alerjik reaksiyonları olan ve hamile olan, bebek emziren bireylerin bu diyeti tercih etmemeleri gerekmektedir.
 • Hızlı kilo kaybından dolayı ruhsal değişimler yaşadığınız için stresten olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız. Bu tarz bir durum yaşıyorsanız mutlu olduğunuz işlerle uğraşın.
 • Çok yoğun bir egzersizi bu süreçte yapmanız uygun olmayacaktır. Daha çok yürüyüş yapmanız kendinizi daha iyi hissettirecektir. Spor hocasının da önereceği hareketlerle kişi rahatlıkla antrenmanları yapabilir. Metabolizmasını kolaylıkla hızlandırabilir. Sporu düzenli bir şekilde yapmaya özen gösteriniz.
 • Hızlı kilo verme diyetini uygularken, şekerli yiyeceklerden, içeceklerden ve tatlılardan uzak durmalısınız.
 • Diyet listenizi oluştururken, lif yapısı olan yiyeceklere daha çok yer verin.
 • Hazır yiyecekli ürünlerden, meyve sularından ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Hekiminize ya da diyetisyeninize danışmadan diyet listenizi oluşturmayınız. Doktorunuzdan alacağınız önerilerle yapacağınız diyet listenizi hazırlayabilirsiniz. Bu sayede sağlıklı bir şekilde hızlı kilo vermeye başlarsınız.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top