Close

3 Günde Zayıflatan Patates Diyeti Sağlıklı mı?

3-gunde-zayiflatan-patates-diyeti-saglikli-mi

3-gunde-zayiflatan-patates-diyeti-saglikli-mi

Patates diyeti yaparak kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz? Birçok kişinin en sevdiği sebzelerden biri olan patates; kızartması, haşlaması, salatası, yemeği ile sofraların vazgeçilmezi olmuştur. Pek çok şekilde tüketimi ile hem ekonomik hem de kolay tariflerin başrolü olan patates ile diyet yaparak kısa zamanda kilo vermek mümkün. En fazla uygulanan şok diyetlerden biri olan patates diyeti, beslenme önerileriyle öne çıkan isimlerden biri olan Ender Saraç’ın diyet listesiyle gündeme gelmiş ve zayıflamak isteyenler için iyi bir tercih olarak gösterilmiştir. Ülkemizde en çok tüketilen potasyum kaynağı sebzelerden biri olan patates, son zamanlarda diyet listelerinin vazgeçilmez ürünlerinden biri olmayı başardı. Patates, kilo vermek isteyenlerya da bir türlü istediği kiloya düşemeyenlerin imdadına yetişerek, kısa sürede fit bir görünüme ulaşmanızı vadediyor.

Bugüne kadar kilo vermek için pek çok yöntem kullanmış olabilirsiniz. Detoks içecekleri, sebze suları, meyveler, bakliyatlar… Liste uzuyor da uzuyor. Her şeye rağmen kilo veremediyseniz, patates diyeti sizin için uygun olabilir. Ancak denemeden önce doktorunuza danışmalısınız. Çünkü patates, glisemik indeksinin yüksek olması sebebiyle ve günlük kalori ihtiyacının çok daha azını karşılayabileceği için sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Kısa sürede kilo verdirmesiyle öne çıkmayı başaran patates diyetinin detaylarını sizler için topladık.

Patates Diyeti Nedir?

Uzmanlar patates diyetinin kısa süreli uygulanması gerektiğini belirtiyor. Kısa sürede zayıflamak ya da fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin uygulamak isteyeceği diyet programlarından biri de haşlanmış patates ile gündeme geldi. Program için 3 gün ideal olarak gösterilmekteyken bazı diyetisyenlere göre 7 gün boyunca uygulanmasında bir sakınca yok.

Diyetin uygulama listesi ise şu şekilde:

1.gün:

Kahvaltı ve öğle yemeğinde:  1 adet haşlanmış patates ile birlikte 4 yemek kaşığı yoğurt

Akşam yemeği: 1 adet haşlanmış patates ile birlikte 8 yemek kaşığı yoğurt

2.gün:

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates ile 4 yemek kaşığı yoğurt

Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates ile birlikte 3 yemek kaşığı yoğurt

Akşam yemeği: 1 adet haşlanmış patates ile birlikte 8 yemek kaşığı yoğurt

3.gün:

Kahvaltı ve öğle yemeğinde: 1 adet haşlanmış patates ve 3 yemek kaşığı yoğurt

Akşam yemeği: 1 adet haşlanmış patates 4 yemek kaşığı yoğurt

Kolay uygulanabilir olması ile dikkat çeken haşlanmış patates diyetinde sınırlı sayıda gıda alımı olduğu için bazı konulara özen göstermek gerekiyor. Peki diyet boyunca dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

Diyeti uyguladığınız zaman günlük su tüketimine kesinlikle özen göstermelisiniz. Nişasta açısından zengin olan patatesin fazlasıyla tüketilecek olması vücudun su kaybına uğratacaktır. Bu durumun yaşanmaması için gün içerisinde en az 2,5- 3 litre kadar su içmeniz gerekir. Diyet yaptığınız dönemde gün içerisindeki ara öğünlerde şekersiz, kremasız ve sütsüz kahve içmenizde bir sakınca görülmezken kahve tüketiminde 2 fincanı geçmemeniz önerilir.

Ayrıca günde 45 dakika yürüyüş yaparak diyetinizi desteklemenizde de fayda var. Bunların yanı sıra bir diyet programının klasik kuralları arasında yer alan abur cubur tüketimi, şekerli besinler, tuz ve karbonhidrat alınmamasına da dikkat edilmelidir. Vücutta detoks etkisi yaratan ve organların dinlenmesine yardımcı olan haşlanmış patatesin hazırlanma ve tüketilme aşamasında tuz kullanılmaması tavsiye edilir.

Kısa sürede uygulanan patates diyeti, öğünlerde haşlanmış patates tüketimiyle yapıldığı için tek tip beslenmeye girmektedir. Bu nedenle 3 günden fazla uygulamak uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Diyeti uygulayanların aldıkları kiloları tekrar geri almadıkları ve sonrasında da son derece enerjik hissettikleri öne sürülmektedir. Ancak her ne kadar uygulayan kişilerin olumlu geri dönüşleri yer alsa da yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tek tip beslenmeye dayalı diyetleri mutlaka uzmanınıza danışarak uygulamalısınız.

3 Günde Zayıflatan Patates Diyeti Sağlıklı mı?
3 Günde Zayıflatan Patates Diyeti Sağlıklı mı?

Patates Diyeti Zayıflatır mı?

Sağlıklı beslenerek formunu korumak isteyen kadınları zaman zaman başvurduğu diyetler çoğu zaman bırakıldığında eski kiloya dönülmesi kaçınılmaz olur. Herkesin hayatında en az bir defa diyet listeleri araştırıp, kısa sürede zayıflamak için çaba sarf etmesi farklı farklı beslenme rutinlerini de gündeme getiriyor. Genellikle ödem attıran tarifler, tok tutan tarifler ile zenginleştirilen diyet listelerine herkesin sofrasında keyifle tükettiği patates de eklendi. Ancak patates diyeti ile bu durumun söz konusu olmayacağı iddia ediliyor. Kısa sürede zayıflayıp kaybettiği kiloları geri almak istemeyenlerin tercihi olabilecek bu diyet, aynı zamanda oldukça ekonomik olmasıyla da dikkat çekiyor. Pek çok yönüyle avantajlı görünen bu diyet tipinin giderek yaygınlaşması da tercih sebepleri arasında yer alıyor. Haşlanmış patates tüketmeye dayalı olan bu beslenme biçiminde patatesin aynı zamanda yağsız yoğurtla birlikte yenmesi tavsiye ediliyor.

Uzmanlar patates diyeti konusunda ikiye bölünmüş durumda. Kimi diyetisyenler patates diyetinin kilo vermeye bir etkisinin olmayacağını savunsa da bazıları da dengeli bir şekilde patates tüketimi ile zayıflamanın mümkün olduğunu savunuyor. Uzun süre uygulanması kesinlikle tavsiye edilmeyen bu beslenme şeklinin tartışma konusu olması da son derece doğal. Peki uzmanları bile ikiye ayıran patates diyetinin vücuda etkileri nasıl?

Patates Diyetinin Etkileri Nelerdir?

Patates diyeti, öğünlerin ağırlıklı olarak patatesten oluştuğu tek tip bir beslenme yöntemlerinden biridir. Özellikle sadece haşlanmış patates tüketiminin yapılmasıyla dikkat çeken bu diyet programında, metabolizmayı desteklemesi için yoğurtla birlikte tüketim öneriliyor. Lif oranı yüksek bir sebze olan patates, bu özelliği ile uzun süre tok tutarak gıda tüketme isteğini gideriyor. Diyet listelerinin vazgeçilmezleri olan uzun süre tok tutan lifli besinler, açlık hissini bastırıp aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırdığı için sıklıkla tercih edilir. Aslında patatesin diyetlerde tercih edilmesinin sebebi de budur. Ancak çok fazla tercih edilen patates diyetinin her bünyeye iyi gelmesi beklenemez ve sağlığınızı bozacak etkileri de olabilir. Uzmanlar her vücut tipine göre farklı diyet listeleri oluştursa da bazı popüler diyetler çok fazla kişi tarafından uygulanıyor. Bu da pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebiliyor. Peki bu kadar yaygın tercih edilen patates diyetinin sağlığa etkileri nelerdir?

Günde yaklaşık 780 kalori alınan patates diyetinde son günlere doğru kalori miktarı giderek düşüyor.  Bu nedenle bu tek tip beslenme sisteminde gün içinde vücuda alınması gereken miktarın çok altında enerji alınıyor. Bu durumda halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi gibi sağlığı etkileyebilecek ve ciddi sağlık sorunlarına tehdit oluşturabilecek durumlara sebep olabilir.

Sadece haşlanmış patates, yağsız yoğurt ve su tüketiminin izin verildiği bu diyette, diğer faydalı besinlerin hiçbirinden destek alınmaması sorun teşkil edebilir. Yani tahıl, sebzeler, meyveler, et grubu ve bakliyatlar gibi vücuda faydalı olan pek çok besinden mahrum kalınıyor. Bu durumda haliyle halsizlik, baş dönmesi gibi şikayetlere yol açabiliyor.

Glisemik indeksi yüksek bir besin olan patates, nişasta açısından son derece zengin bir sebzedir. 100 gram haşlanmış patatesin glisemik indeksinin değerinin 82 olması bunun yeterince yüksek olduğunun göstergesidir. Birçok sebzeden çok çok yüksek glisemik indeksine sahip olan patates, bu özelliği ile şeker hastalığı problemiyle yaşayan kişilerin yüksek miktarlarda tüketmemesi gereken besinlerden biri olarak nitelendirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top