Close

4 Aylık Bebeklerde Beslenme

Bebekler için ilk 6 ay anne sütü çok büyük önem taşır. Bu bebekler geleceklerinde de çok sağlıklı bir vücuda sahip olurlar. 6 aylık anne sütüyle beslenmeyen bebekler hastalıklara daha açıktırlar. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ise nekrotizan enterokolit gibi hastalıkların görülme ihtimali çok daha düşüktür. İlk 6 ay, doktorun gerekli bir durum ve tavsiyesi dışında anne sütünün haricinde bebeğe herhangi bir gıda verilmemelidir.

Anne Sütünün Yeterli Olduğunu Nasıl Anlar?

Sütünüzün yetip yetmediğini belirlemek için en doğrusu bebeğinizin kilo alımına bakmaktır. İlk 3 ayda bir bebek eğer 500 gr alıyorsa normal karşılanabilir. 4. ayda ise bebeğinizin büyümesi ilk 3 aya oranla biraz daha yavaşlayacağı için 600 gr kabul edilebilir bir rakamdır. Doktorunuz tavsiye etmeden bebeğinize mama vermemelisiniz.

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Anne sütünü artırmak için yalnızca günde 2 ya da 3 litre su içmek faydalı değildir. Bunun yanı sıra bol tatlı yemeniz veya hoşaf içmeniz de fayda sağlamayacak hatta dengesiz kilo almanıza sebep olacaktır. Anne sütünü artırmak için en faydalı yöntem dengeli beslenerek, bol sıvı tüketmektir. Bebeğiniz emdikten hemen sonra anne sütünü sağacak makinelerle 15 dakika sağma yapabilirsiniz. Bazı besinler anne sütünü artırma konusunda çok faydalıdır.

>Badem ve Ceviz: Bebeğinizi emzirdikten sonra bir bardak su içerek, yanına bir kaç tane ceviz veya badem yerseniz hem sütünüz artacaktır, hem de sütünüzün yağ miktarı dengelenecektir.
>Et ve Balık: Emziren annelerin yemesi gereken besinlerin arasında mutlaka hayvansal protein gereklidir. Bu besinlerle birlikte anne sütünüz belirli miktarlarda artacaktır.
>Baklagiller: Emziren anneler gaz yapmayan baklagilleri tercih ederek sütlerini artırabilirler.
>Yeşil Yapraklılar: Dereotu, dut, üzüm, bira mayası, koyu yeşil yapraklı sebzelerin tamamı süt yapma konusunda size yardımcı olacaktır.

Bebeğe 6 Aydan Önce Ek Gıda Neden Verilmez?

Bebeğiniz henüz 4 aylık ise hâlâ anne sütüyle beslenmesi gerekir. Mümkün olduğunca anne sütüyle ama eğer yetersizse yaşına uygun olan formül sütlerle beslenmelidir. Bunun en önemli sebebi bebeğin bağışıklık sistemidir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin temel taşları gibidir. Eğer bir bebeğe anne sütü yeterince verilirse, bağışıklık sistemi de kendini ona göre inşa edecektir. Eğer bağışıklık sistemi çok fazla çalışırsa bebeğinizde alerjik hastalık tipleri ve romatizmal hastalıklar görülebilir. Eğer çok az çalışırsa çok çabuk enfeksiyon kapabilir ve kanser olma ihtimali daha yüksek olur. İlk 6 ay anne sütü, bebek için bir daha bulamayacağı bir fırsattır ve çok önemlidir.
Bebeğinizin midesi ne kadar ek gıdaları kaldırıyor olursa olsun, önemli olan bağışıklık sistemindeki karşılığıdır. Ek gıdalar demek yabancı proteinler demektir. Bu kadar erken bir ayda bebeğe ek gıda vermek bağışık sistemine ekstra yük yaratacaktır. Bebeğinize vereceğiniz ek gıda için önce doktorunuza danışmalı ve mümkün olduğunca bebeğinizi kendi sütünüzle beslemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top