Close

8 aylık bebeklerde kahvaltı alışkanlığı

8-aylik-bebeklerde-kahvalti-eniyikadin

Kahvaltı, günün en önem verilmesi gereken öğünüdür. Kahvaltı, ne kadar sağlam yapılırsa gün o kadar verimli geçer, aynı zamanda da vücut direnç kazanır ve bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Kahvaltı, çocuğa bebeklikten başlanarak kazandırılması gereken bir alışkanlıktır. Bunun için de bebeklik döneminde en ideal zaman aralığı 8. aydır. Bu aydan itibaren bebeğinize yavaş yavaş kahvaltı alışkanlığı edindirmeye başlamalısınız.

Azar azar neredeyse her şeyden yemeye başlarlar

Yetişkinlerin kahvaltısının vazgeçilmezleri arasında olan kahvaltılık ürünlerden 8 aylık bebekler de az miktarda olmak koşuluyla yemeye başlayabilir. Yumurta sarısı, belki de yumurtanın hepsi, pütürlü yiyecekleri bisküvi, peynir, pekmez, ceviz, meyve suyundan az miktarlarda tüketebilir.

Çorba bebekleriniz için çok besleyici

8 aylık bebeğinizin katı gıdalarla tanışması ve çiğneme yeteneğinin yavaş yavaş başlayabilmesi için tamamen süzme çorbalar yerine pütürlü çorbalar tercih etmelisiniz. Yoksa bebeğinizin çiğneme refleksleri gelişmeyip ilerde sizin ve onun için zorluklar vuku bulabilir. Gaz tehlikesi yönünden de bebeğinizin rahatsız olmaması için mercimekvari besinleri birkaç gün önceden su içinde bekletip bir iki kere kaynatıp suyunu süzebilirsiniz. Mercimek bu zamanda bebeğinizin mutlaka tüketmesi gereken ve birçok besin değerini bir arada taşıyan protein kaynağıdır. Daha fazla işlem uygulamak, mercimeğin besin değerlerini düşürebileceği için fazlasından da kaçınmalısınız.

8 aylık bebek etrafı keşfeder

Son derece meraklı bir yapısı olan 8 aylık bebekler bu farklı besin maddelerine alışma süreci geçirirler. Onları hemen hemen her besinle, tabii ki alerjisi yoksa, doktorunuzun izin verdiği ölçüde ve zamanda tanıştırmalısınız.

Alıcıları açık olan bebekler kaşıklarını ellerine alıp yemeyi çok severler, sizler de bu fırsatı onlara vermelisiniz. Bu, bebeğinizin ilerde kendi kendine yemek yemesine yardımcı olacak psikomotor kabiliyetini geliştirir.

Sebze ve meyvelere merhaba

Bu dönemde kabuğu soyulmuş, su oranı yüksek meyvelerden küçük parçalar halinde verebilirsiniz. Brokoli, kabak, havuç gibi sebzeleri de tek olarak eliyle yemesini sağlayabilir ya da ezip sebze çorbası hâlinde kahvaltıda verebilirsiniz. Bu öğün şeklini diğer öğünler de tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top