Close

Ananas Diyeti Nedir?

Ananas Diyeti Nedir

Ananas Diyeti Nedir

Çoğu zayıflama diyetlerinin temel gıdasından biri meyvelerdir. Doğal yollarla zayıflamak isteyenler daha çok sebze ve meyve tercih etmektedir.  A ve C vitamini açısından zengin olan tropikal ananas meyvesi, metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanmasıyla kilo verme süreci hız kazanır. Ananas, potasyum ve kalsiyum açısından da zengin bir meyvedir. Tatlı ve ekşimsi tadı ile ilgi gören besinler arasındadır. Fakat ananasa alerjisi olan kişilerde yan etkiler oluşturabilir dolayısıyla bu diyete başlamadan önce mutlaka kişinin ananas alerjisinin olup olmadığını tespit etmesi gerekir.

Ananas diyetinin en belirgin özelliği her bir öğünde ananas bulunmasıdır. Bu diyet çoğu zaman bir detoks diyeti olarak da geçmektedir. Çünkü ananas, çok güçlü bir antioksidandır ve ödem atmaya yardımcı olur. Ananasın içerisinde bulunan yağ yakıcı maddeler, kilo vermeyi kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Ancak ananas diyeti tek tip bir beslenme programı sunduğu için kalp, damar ve böbrek rahatsızlığına sebep olabilir. Tam da bu sebeple bu diyete başlamadan önce mutlak suretle bir uzman görüşü alınmalı ve bu gibi hastalıklara yatkınlığı bulunanlar bu diyetten kaçınmalıdır. Tüm bunların yanı sıra yine bu diyetin tek tip bir beslenme düzeni sunması sebebiyle uzun süreli olarak ananas diyeti uygulamaktan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte ananas diyeti düşük kalorili bir diyet olması sebebiyle kimilerinde halsizlik, baş ağrısı ve baş dönmesi yapabilmektedir. Ananas meyvesi vücutta su atımına neden olduğu için bazılarında yoğun sıvı kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle vücutta istenmeyen sorunlarla karşılaşılabilir.

Ananas diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken kurallardan biri de diyet süresince bol bol su tüketilmesidir. Özellikle bu diyeti seçenler bir gün belirleyip ananas ve suyunu tüketmelidir. Zaman zaman yoğun iş temposu, uyku bozukluğu, stres oluşması gibi belirtiler vücutta ödem birikmesiyle ve metobalizma yavaşlamasıyla sonuçlanabilir.  Böylelikle vücut yağlanır. Ananas diyetiyle birlikte biriken bu ödem atılarak metabolizma hızlanır ve kilo kaybı yaşanır. Ananas, zihinsel yorgunluğun giderilmesine neden olur. Ayrıca soğuk algınlığı için de tedavi amaçlı kullanıma uygundur. Buna benzer birçok faydası bulunmaktadır. Kolay hazırlanan yiyeceklerden oluştuğu için yapılması uğraştırıcı bir diyet değildir. Bu yüzden çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir.

Gastrit ve reflü rahatsızlığı olanlar ananas diyetinden kaçınmalıdır. Çünkü ananas bu gibi rahatsızlıklara sahip bireylerde mide ekşimesine sebep olabilir. Dudak, diş etlerinde hassasiyet yaratabilir.

Her zayıflama programında olduğu gibi ananas diyet programında da egzersiz yapılmalıdır. Her yaşa uygun fiziksel aktiviteler ananas diyeti süresince mutlaka yapılmalıdır. Böylelikle kilo kaybı hız kazanır ve kısa sürede ideal kiloya ulaşılır.

B1 vitamini içeren ananas, vücudun daha zinde ve enerjik olmasında etkilidir. B1 vitamini düzenli kullanıldığında vücutta istenmeyen toksini arındırır ve metabolizmayı hızlandırır. Ananas diyeti en fazla üç gün uygulanmalıdır ve ay içerisinde 2 -3 kez tekrar edilmelidir. Aksi halde vücut için yararlı olan vitamin ve minerallerin yetersizliği sebebiyle kişinin kendini kötü hissetmesi ve fenalaşması gibi sonuçlar doğabilir. Diyet sürecinde 2 bardak çay içilmesi de önerilir. Gün içerisinde şekersiz çay ve limon suyu kullanılabilir.

Ananas Diyeti Nasıl Yapılır
Ananas Diyeti Nasıl Yapılır

Ananas Diyeti Nasıl Yapılır?

Ananas diyeti süresince beslenme programına sadık kalınması ve bol su içilmesi en önemli unsurdur. Bu diyet kısa süreli olduğundan listeye maksimumda sadık kalmak gerekmektedir. Aksi halde kilo verme hızı düşer ve yavaşlar. Ananasın içeriğindeki lifli yapı sayesinde bağırsaklar çalışır ve metabolizmanın hızlanmasıyla kilo kaybı da hız kazanır. Ananas diyetinde sağlıklı sonuçlar elde etmek için konservede yapılan ananaslar tercih edilmemeli, taze ananas tüketimine özen gösterilmelidir. Özellikle zayıflamak isteyen kişiler istediği bir günü seçip o günlerde ananas suyu içmelidir. Diyetle beraber protein alınması için de yağsız et tüketilmesi önerilebilir. Çünkü kişilerde protein ihtiyacı karşılanmadığı takdirde çeşitli hastalıklarla karşılaşılabilir. Sabahın ilk saatlerinde ananas suyu içilerek güne başlanır ve diyet programı uygulanmaya devam eder. Ananas diyeti sayesinde 7 günde 4 kilo verebilirsiniz.

Ananas diyeti hem hızlı hem de sağlıklı kilo vermeyi sağlayan bir diyet programdır  ve bu özelliği ile herkes tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Sadece kilo vermeyi hedeflemez vücutta bulunan toksinleri de vücuttan uzaklaştırılır.  Zengin lif değerleri sayesinde tokluk hissi uyandırır ve acıkma hissini engelleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır. Ananas, liflerinde bulunan doğal şeker sayesinde gün içinde kendinizi dinç ve enerjik hissetmenizi sağlar. Kan basıncını dengeler.

Kişiden kişiye kilo verme oranı değişebilir. Bunun sebebi metabolizma hızı, cinsiyet, yaş, fiziksel aktivite gibi birçok etken olabilir. Bu tür şok diyetler vücutta ödem şişkinlik ve zararlı kimyasal atılımı sağlayarak detoks etkisi yaratır. Olgunlaşmamış ananası tüketmek ishale ve kusma gibi belirtilere yol açabilir. Ananas diyeti uygularken antibiyotik, antidepresan ilaçlar kullanılmamalıdır. Ayrıca ananas alerjisi olanlar bu diyetten uzak durmalıdır. Hamile ve emziren kadınlarda da bu diyet önerilmemektedir.

Ananas meyvesi zayıflatmanın yanı sıra saça ve cilde iyi gelen vitaminler de içermektedir.

Örnek Ananas Diyet Listesi
Örnek Ananas Diyet Listesi

Örnek Ananas Diyet Listesi

Sabah 250 ml ananas suyu içilir. Kepekli ekmek, beyaz peynir, zeytin gibi kahvaltılık ürünler tüketilir.

Ara öğünlerde 100 gram ananas tüketilir.

Öğle yemeği öncesinde ise ılık ananas suyu içilir ve yaklaşık 10 dakika sonra protein içeren hafif bir öğle yemeği tercih edilir. Öğlen yemeği yedikten 15 dakika sonra yine 250 ml. Ilık ananas suyu içilir.

Akşam yemeği yedikten sonra 300 gram taze ananas tüketilir. Daha sonra fiziksel aktiviteler yapılır ya da yürüyüş tavsiye edilir.

Ananas diyeti programı iki şekilde planlanır. Birincisi yukarıda da belirtilen listedeki gibidir. Bu kapsamda normal bir diyetin içerisinde ananas da dahil edilerek ananasın ödem attırıcı özelliğinden yararlanılır. Diğer bir ananas diyeti türü ise detoks tipi beslenmedir. Bu kapsamda 3 gün boyunca yalnızca ananas ve ananas suyu tüketilir ve harici herhangi bir gıda alımı yapılmaz.  

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top