Close

Apranax Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ağrıları gidermek için genellikle ağrı kesiciler kullanılır. Apranax Fort da ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi olan ilaçlardan biridir. Baş ağrısı ve diş ağrısı gibi orta ve düşük dereceli ağrılarda etkinlik gösterir. Cerrahi operasyon sonucu iyileşme sürecinde ortaya çıkan ağrıları azaltmak ve ateşi düşürmek için de kullanılır. Esas üretim amacı ise eklem bölgeleri ve kaslarda çeşitli sebeplerle oluşan hassasiyet, ağrı, iltihap ve ödemin giderilmesidir. İlacı, doktorunuz tarafından yazılan reçete ile eczanelerden temin edebilirsiniz.

Apranax İçerisindeki Etkin Maddeler

İlaç içerisinde bulunan etkin maddeler arasında en çok öne çıkan naproksen sodyumdur. Bu özelliği ile ‘naproksen’ adı, ilacın ikinci bir ismi olarak doktorlar arasında kullanılır. İlacın üretiminde, yardımcı madde olarak povidon, magnezyum stearat, distile su, metil alkol gibi bileşenler bulunur. Piyasada bulunan Apranax çeşitleri farklılık gösterir. Bunlar arasından Apranax Fort, kutu içerisinde bulunan her bir film tablette 550 mg naproksen sodyum içerir. 10 adet film kaplı tablet şeklinde satışa sunulur. Bir başka çeşit olan Apranax Plus ise 20 veya 10 adet film tablet içerir. Etken madde olarak 550 mg naproksen sodyumun yanında, 30 mg kodein fosfat içermesi ile bilinir. Apranax’ın 275 mg naproksen sodyum içeren çeşidi de bulunur. Bu etken maddelerin miktarı, rahatsızlığınızın boyutuna göre doktorunuz tarafından reçetenize işlenir. Reçetesiz kullanacağınız ağrı kesiciler, yanlış dozlarda alınırsa vücudunuzda hasarlar bırakabilir. Bu sebeple, uzman tavsiyesi haricinde ilaç kullanımından kaçınmalısınız.

Apranax Hangi Durumlarda Kullanılır?

Apranax’ın farklı kullanım alanları bulunur. Birçok rahatsızlığa karşı etkili bir ilaç olduğu için günümüzde yoğun ilgiye sahiptir. Hastalığınızın vücuttaki yeri ve şiddeti, ilacın kullanım dozunu değiştirir. Teşhis net bir şekilde konulduktan sonra, tedavi amaçlı başlanacak Apranax’ın genel kullanım alanları şunlardır:

 • Travma veya benzer durumlarda eklemlerde ortaya çıkan hasarlarda, 
 • Ayak ve eldeki eklemlerde görülen ağrılı eklem iltihabı tedavisinde,
 • Proteinlerin parçalanmasındaki bir sorun sebebiyle oluşan, bağ dokusu ve eklem kıkırdağında hissedilen şiddetli ağrılar gibi romatizmal hastalıkların tedavisinde ağrı kesici ve iltihap giderici olarak,
 • Bel ve sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas ve kemik ağrılarında,
 • Kaza ve spor yaralanmalarında oluşan ezilme, burkulma, incinme sonucu oluşan şişlik ve ağrılarda,
 • Akut migren ağrıları ve baş ağrılarında,
 • İltihaba bağlı diş ağrıları ve diş çekimi sonucu oluşan ağrılarda,
 • Ortopedik ve cerrahi ameliyatlarda ağrı kesici olarak,
 • Kadınlarda regl döneminde oluşan ağrılı sancıları kesmek amacıyla,
 • Kadınlarda rahim içine araç yerleştirilmesi, kürtaj ve doğum sonrası ağrılarında,
 • Kulak, burun, boğaz iltihabına bağlı ağrılarda,
 • İltihap sebebiyle yükselen ateşi düşürmede kullanılır.

Apranax Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktorunuz tarafından gerekli görülen durumlarda kullanılması önerilen Apranax, 16 yaş üzeri gençler ve yetişkinler için üretilir. Kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlar, genel anlamda şu şekilde sıralanabilir:

 • Apranax, aç karnına değil; yemeklerden sonra tüketilmelidir.
 • Gerekli görülmediği sürece hamilelik boyunca kullanılmamalıdır. İlacı kullandığınız süre içerisinde hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışmalısınız.
 • İlacın etken maddesi olan naproksen sodyum, anne sütüne geçebilen bir maddedir. Bu sebeple, emziren anneler kullanmamalıdır.
 • Bazı hastalarda yan etkiler olarak sersemlik, baş dönmesi, uykusuzluk hali veya depresyon gözlenebilir. Eğer buna benzer etkileri yaşarsanız, araç kullanımı gibi yoğun dikkat gerektiren faaliyetlerden uzak durmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top