Close

Argan Yağı Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

argan-yagi-nasil-kullanilir-ve-ne-ise-yarar

argan-yagi-nasil-kullanilir-ve-ne-ise-yarar

Son zamanların popüler ürünlerinden olan argan yağı saça ve cilde mucizevi faydalar sağlar. Doğal yapısı sebebiyle insanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu yağ mucizevi özellikleriyle doğal bir cilt bakım ürünü olarak tanımlanabilir. Hem doğal olsun hem de cilt ve saç için faydalı özellikler içersin istiyorsanız argan yağı tam size göre bir ürün olabilir. Bu ürünün sağlığa faydaları saymakla bitmez. Sağladığı çeşitli faydalarla birçok kişinin övgüsünü ve beğenisini kazanır. Doğal yapısı sayesinde sağlığınızı tehdit edici potansiyel yapay maddeler içermez. Doğallığıyla sağlığınıza olumlu yönde etki eder. Peki argan yağı ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Nasıl Kullanılır? Aklınıza gelen soruları yazımızda cevaplayarak merakınızı gidermeye çalıştık.

Argan Yağı Nasıl Üretilir? Sağlığa Mucizevi Faydaları Nelerdir?

İnsan bedenine sağladığı faydalar sayesinde popülerliği gün geçtikçe artan argan yağı Fas’ta yetişen endemik bir bitkiden üretilir. Fas’a ait endemik bir bitki olan Argania Spinosa L. çekirdeklerinden üretilir. Bu bitkinin çekirdekleri bir dizi işlemden geçirilerek herkesin beğenerek kullandığı yağ formatına dönüştürülür. Fas halkı dünyadaki genel kozmetik kullanımın yanı sıra bu yağı yemeklere de katarak kullanır. Kozmetik amaçla kullanılmasının temelinde oldukça besleyici yağ asitlerinden ve zengin vitamin içeriğinden oluşması yatar. Özellikle E vitamini bakımından oldukça zengin olan bu yağ cildi besler ve onun üzerinde güzel etkiler yapar. Doğal ve besleyici içeriği sayesinde sağlığa birçok faydası bulunur. Bu faydalardan bazıları şunlardır:

 • Barındırdığı yağlar ve vitaminler sayesinde bedendeki en hassas yapılarından biri olan saçlarınız için oldukça faydalıdır. Yapısında bulunan farklı yağlar sayesinde saçınızı optimum düzeyde besleyerek hızlı uzamasını sağlıklı bir şekilde sağlar. Ayrıca bu yağlar saç derisini besleyerek kepeğe ve dökülmeye karşı koruma sağlar. İçerisinde bulunan vitaminler saçlarınızı güçlendirerek yıpranmalarını ve kırılmalarını büyük ölçüde önler. Doğal argan yağı tercih ederek bu eşsiz ve sağlıklı deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • Son zamanların en popüler ürünlerinden olan argan yağının faydaları saymakla bitmez. Sivilce ve akne sorunu olan insanların da yardımına koşan bu şifalı yağ onların bu durumdan kurtulmasına yardımcı olur. Yapısındaki vitaminler ve yağlar cildin yağ oranını dengeleyerek sivilce ve akne oluşumunu önler. Aynı zamanda cildinizi besleyerek daha parlak ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Argan yağ sahip olduğu yüksek antioksidan miktarıyla yaşlanmaya karşı en etkili çözümler arasında yer alır. Yüksek antioksidan miktarı yaşlanmayı büyük ölçüde önleyerek genç, parlak ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Dermotolojik rahatsızlıklar olan sedef ve egzamaya karşı etkili bir tedavi aracıdır. Bu rahatsızlıklardan mustarip kişiler özellikle artan ve geçmeyen kaşıntılardan şikayet ederler. Argan yağı doğal ve besleyici yapısı sayesinde bu rahatsızlıkların semptomlarını büyük ölçüde önleyerek kişilerin daha rahat bir yaşantı sürmesini sağlar.
 • Doğal ve besleyici içeriği sayesinde dudak çatlamalarından muzdarip kişiler için bir numaralı çözümler arasında yer alır. İçeriğindeki besleyici yağlar dudak dokusunu oluşturan hücreleri besleyerek kuruluğu önler. Yapısında bulunan vitaminler daha yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Bu yağı kullanarak daha sağlıklı dudaklara kavuşabilirsiniz.
 • Doğal argan yağı kalp ve damar sağlığınıza olumlu yönde etki eder. İçerisinde bulunan sağlıklı yağlar kolesterolü düzenler. Tansiyona iyi gelir. Bu yağı doktorunuz gözleminde kullanarak daha sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.
 • Argan yağının cilde faydası saymakla bitmez. Sahip olduğu sağlıklı yağlar ve vitaminler cildiniz için yüksek besleyici içerik barındırır. Yağlar cildinizi besleyerek daha sağlıklı ve yumuşak bir bedene kavuşmanızı sağlar. Vitaminler sayesinde daha dayanıklı bir cilde kavuşursunuz. Bu yağlar cildinizi nemlendirerek potansiyel rahatsızlıkları ve hastalıkları önler. Bu ürünleri kullanarak yumuşak ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.
Mucizevi Ürün Argan Yağını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mucizevi Ürün Argan Yağını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mucizevi Ürün Argan Yağını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Her üründe olduğu gibi argan yağının da aşırı kullanımında birtakım yan etkiler ya da sorunlar meydana gelebilir. Argan yağını yeterli miktarda aşırıya kaçmaktan kullanmak büyük önem taşır. Aksi takdirde birtakım cilt rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yağı kullanmadan önce özellikle herhangi bir kronik rahatsızlığın var ise doktorunuza danışmanız büyük önem taşır.

Mucizevi Faydalara Sahip Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağı saça ve cilde etkileri sebebiyle son zamanların en çok tercih edilen kişisel bakım ürünleri arasında yer alır. Şüphesiz ki bunun ardında yatan en önemli etmen tamamen doğal olmasıdır. Tamamen doğal olan argan yağı barındırdığı yağlar ve vitaminler sebebiyle saça ve cilde iyi gelir. Onları besleyerek daha sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Peki sağlıklı saçlara ve cilde sahip olmamızı sağlayan argan yağı nasıl kullanılır? Önerilen miktar nedir? Yapılması gereken karışımlar nelerdir?

Argan yağının saça faydaları
Argan yağının saça faydaları
 • Argan yağının saça faydaları içeriği sebebiyle çok fazladır. İçeriğinde bulunan E ve A vitaminleri saçlarınızı ve kafa derinizi besleyerek daha nemli, esnek olmalarını sağlar. Avucunuza döktüğünüz bir miktar argan yağını saç uçlarınıza uygulayın. Biraz bekledikten sonra şampuanla yıkayarak süreci sonlandırın. Bu sayede daha güçlü ve esnek saç uçlarına sahip olabilirsiniz.
 • Saç bakımı deyince ilk akla gelen ürün şüphesiz ki argan yağıdır. Bu yağ mucizevi içeriği sayesinde saçınızı ve derinizi besleyerek kepeklenmeyi ve dökülmeyi önler. Bu ürünün saça uygulamasında birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilkinde öncelikle avcunuza bir miktar argan yağı dökerek başlayabilirsiniz. Ardından bu yağı saçlarınıza ve kafa derinize iyice yedirerek sürmelisiniz. Ardından deri altına hızlıca geçmesi için elinizle ya da bir pamuk yardımıyla yumuşak ve yavaşça sürdüğünüz bölgelere masaj yapmalısınız. Bu sayede yağın içerisindeki yağ ve vitaminlerin emilimi daha yüksek düzeyde ve hızlı gerçekleşir. Sıcak ve nemli bir havlu kafanıza sarılarak bir müddet bekletilir. Son olarak havlu çıkarılarak kafa yıkanır. Böylelikle saçlarınız ve kafa deriniz en iyi şekilde beslenerek daha sağlıklı bir hal alır.
 • En yaygın kullanım şekillerinden biri duştan sonra yapılan uygulama tipidir. Duş almanızın hemen ardından saçlarınız nemli iken bir miktar argan yağınızı avcunuza dökün. Döktüğün yağın fazla olmamasına dikkat edin çünkü saçlarınızın hızlı yağlanmasına ve yapısının bozulmasına sebep olabilir. Ardından kafa derinize ve saçlarınıza yayarak hafifçe masaj yapın. Bu masaj sayesinde kan dolaşımınız hızlanarak yağdaki besinler hedeflenen yerlere daha hızlı ve iyi şekilde gider.
 • Argan yağı saça faydaları oldukça fazladır. Bu faydalardan istifade etmenizi sağlayan çeşitli yöntemler de çokça bulunur. Argan yağı ile yapılan maskeler bu yöntemlerden biridir. Bir tarifte belirli bir miktar argan yağı ile yumurta kullanılarak yapılır. Öncelikle yumurtayı kırın. Ardından yumurtayı homojen bir hal alana kadar güzelce çırpın. Argan yağını ekleyerek karıştırın. Yaptığınız maskeyi tüm yüzeylere temas edecek şekilde saçınıza uygulayın. Uygulamanın ardından bir süre saçınızda bekletin ve şampuan ile yıkayarak saçlarınızı arındırın. Bu maske sayesinde saçlarınız yumuşak, dayanıklı ve esnek bir hal alır.
 • Argan yağını kullanabileceğiniz diğer yöntemler bunu içeren cilt bakım ürünleridir. Firmaların ürettiği argan yağı içeren krem, maske gibi ürünleri de kullanarak bu yağın faydalarından istifade edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top