Close

Astrolojik Doğum Haritası

Astrolojik doğum haritası bir diğer adıyla yıldızname; doğdunuz sırada, bulunduğunuz coğrafyaya göre, güneş sisteminde bulunan gezegenlerin konumunu gösteren iki boyutlu diyagramdır. Bu diyagram Astronomik Efemerisin, kendi doğum bilgilerimize göre hazırlanan halidir. Bu harita ile gezegenlerin insan üzerindeki etkiler incelenir. Doğum haritalarında üç başlıca öğe bulunmaktadır. Bunlar 12 burç, güneş sistemindeki gezegenler ve evdir. Burcumuz astrolojik doğum haritasında Güneş’in üstüne denk geldiği takım yıldızıdır. 

  • Balık, Kova, Oğlak, Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay bilindiği gibi 12 burçtur.
  • Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton ise gezegenleri oluşturur.
  •  Güneş ve Ay da en az gezegenler kadar önem arz eder. 
  • Doğudan başlayarak saat yönünün tersine doğru sıralanan evler de 12 tanedir. Bunlar ise şunlardır; 1.Ev: Kişilik, 2.Ev: Kaynaklar, 3.Ev: İletişim, 4.Ev: Yuva, 5.Ev: Yaratıcılık, 6.Ev: İş, 7.Ev: İlişki, 8.Ev: Ölüm ve doğum, 9.Ev: Seyahat, 10.Ev: Kariyer, 11.Ev: Arkadaşlıklar ve sonuncu olarak 12.Ev: Bilinçdışı, kolektif bilinç. 

Aslında astrolojik doğum haritası sadece insana özgü bir şey değildir. Doğum başlangıç demektir. Başlayan her şey için astrolojik doğum haritası geçerlidir. Evlilik, şirket kurmak veya çiçek dikmek gibi doğan her şey için geçerlidir.

Astrolojik Doğum Haritasında Analiz

Doğum haritasının uygulanacağı herhangi bir doğum olayı (olayın, canlının, ilişkinin…) astrolog tarafından yorumlanmasıyla ortaya çıkar. Bu yorumu yapmak için astrolog, başvuran kişinin danıştığı konu üzerine doğum haritasını hazırlar ve inceler. 

Her gezegenin kendine özgü bir anlamı ve temsiliyeti vardır. Bunların içinde gezegen olmasalar bile Güneş ve Ay da bulunmaktadır. İşte gezegenler ve temsiyetleri:

Güneş: Kişinin ruhsallığıdır. Günlük yaşamda “benim burcum…” olarak ifade edilen burç Güneş burcudur. Güneş kişinin asıl karakterini, özünü ve hayatındaki hedefleri gösteren en önemli astrolojik öğedir.Babayı temsil etmektedir.

Ay: Kişinin içselliğidir, duygusal arkaplanıdır. İhtiyaçlarıdır. Kendi kendine kaldığında muhtaç olduğudur. Rahatına erdiğidir. Ay kesinlikle güneşten sonra ikincil en önemli öğedir. Anneyi temsil etmektedir.

Merkür: Kişinin zihninin sınırıdır. Akli melakeleridir. Dünya ve kendisi arasında kurulan ilişkisidir. Çocuğu temsil etmektedir.

Venüs:Kişinin zevklerini algılama biçimidir. Hoşlandıklarıdır. Uyumu aklındaki şekle bürümesidir. İstediği şeylerdir. Kadını temsil etmektedir.

Mars: Kişinin güçlülüğe duyduğu  arzudur. Çabalarından doğan güçtür. Enerjisidir ve enerjisinin hırsa dönüşmesidir. Erkeği temsil etmektedir.

Jüpiter: işinin talihlilik durumudur. Refaha ve enginliğe ulaştıkça genişlemesidir. Neşedir ve bilgeliktir. Orta yaşı temsil etmektedir.

Satürn: Kişinin belli bir olgunluğa ulaşmasıdır.Sınırlamadır ve imtihana çekilmedir. Öğrenilmesi gereken derstir. Yaşlılığı temsil etmektedir.

Uranüs: Kişinin hayalidir.Yapmak istediği çılgınlıklardır. İhtilaldir.İcat etmektir. Devrimi ve yeniliği temsil etmektedir.

Neptün: Kişinin bilinçaltıdır. İlüzyonlardır. İnancıdır, evrene olan bağıdır. Maneviyatı temsil etmektedir.

Plüton: Kişinin tutkusuna olan bağlılığıdır. Gücüdür. Krizler ve derin değişimleridir. Gömülü ve gizli olan her şeyi temsil etmektedir. Duygular hariç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top