Close

Ayak Rahatsızlıkları

Vücudunuzun birçok yerinde o bölgeye ya da o organa has bazı hastalıklar gelişebilir. Ayaklarınızda da tıpkı vücudunuzun her yerinde olduğu gibi kendine has hastalıklar oluşur. Ayaklarda meydana gelen bu rahatsızlıkları dikkate almamak ve bu hastalıklar için zamanında önlem almamak daha büyük rahatsızlıklara neden olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ayak hastalıklarına kısa sürelerde önlem almalısınız. Tüm vücudunuzun yükünü taşıyan ve oldukça yorulan ayakların bakımı yapılmadığı zaman sizleri oldukça rahatsız eden sorunlar ortaya çıkabilir. Ayak kokusu da bu sorunlardan biridir. Ayak kokusunun önlenmesi ve bu durumdan kurtulmak için ayakların bakımının düzenli olarak, aksatılmadan yapılması gerekir. Yaygın olarak görülen ayak hastalıklarından düzenli bakım ile ayaklarınızı koruyabilirsiniz. 

Sık Sık Görülen Ayak Hastalıkları Nelerdir ?

Topuklarda Ağrı

Özellikle fazla kiloları olan insanlarda sık sık görülen topuk ağrısı, çekilmez bir hale gelebilir ve yaşamı aksatabilir. Vücut ağırlığının topuk kemiğine fazlaca baskı yapması sonucu oluşan topuk ağrıları yolda yürümeyi dahi oldukça zor bir hale getirebilir. Bu durumdan korunmak için çok ince tabanlı ayakkabılardan kaçınmak gereklidir.

Ayaklarda Oluşan Mantar

Ayak parmaklarının altlarında ya da iç kısımlarında oluşan mantar enfeksiyonu zamanla ayak tırnaklarına kadar yayılabilir ve kaşıntı, sulanma, koku gibi etkileri ile kişilere çok zor anlar yaşatabilir. Oldukça önemli bir cilt hastalığı olan mantar enfeksiyonlarından korunmak için ayaklarımızı ıslak bırakmamamız gerekir. Islandığı zaman ayakları özellikle ayak parmaklarının aralarını ve altlarını dikkatlice kurulamak gerekir. Ayaklarımızı sıkacak çorap ve ayakkabılardan da kaçınmak bu hastalığın başlama riskini azaltacaktır. Ayakların ıslak kalması sonucu oluşan bu zorlayıcı hastalıktan korunmak için bu gibi durumlara dikkat etmek yeterlidir.

Ayaklarda Koku

Hayatımızı oldukça kısıtlayan ve canımızı sıkan durumların başında ayaklarda koku oluşması gelir. Özellikle toplum içerisinde bizlere rahat vermeyen bu durum ayak hastalıkları arasında sık sık görülür. Hayatımızı oldukça zorlaştıran bu durum ayak ter bezlerinin aşırı derecede çalışması sonucu meydana gelir. Bu durumdan korunmak için ayaklarınızı sık sık yıkamalı ve kurulamalısınız bunun yanında çok sıkı ve kapalı ayakkabılar giyinmemelisiniz. Ayakların pudralanması ve sık sık çorap değiştirilmesi de ayak kokusunu önler.

Nasır Oluşumu

Ayaklarınızda kalınlaşmış deri tabakaları olabilir. Bu ayaklardaki sürekli sürtünme olan ve basıncın sürekli olarak aynı noktaya uygulandığı alanlarda görülebilir. Bu durumdan kurtulmak için mutlaka ayaklarınıza uygun bir ayakkabı belirlemeli ve tercih etmelisiniz. Nasır tedavisi için özel ayak bakım merkezlerinden destek alabilirsiniz.

Ayak Baş Parmağının Eğriliği

Ayak başparmağınızın diğer parmaklara doğru eğilmesi ve birinci tarak kemiğinin dışa doğru büyümesi durumudur. Bu durum ayakta ağrılara, uzun süre ayakta duramamaya ve can sıkıcı bir görüntüye sahip olabilir. Bu hastalık ile karşılaşan kişiler doktorlarına başvurmalıdır. Bu hastalıktan kaçınmak için ise dar ayakkabı giyilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top