Close

Bebeğiniz 2 yaşına doğru emin adımlarla ilerliyor 22 aylık bebeğinizin gelişim özellikleri

Bebeğiniz 2 yaşını doldurmak üzere. Bu süreçte bebeğinizle olan yaşamınızda belli bir düzen oturttunuz ve bebeğiniz gün geçtikçe büyüdü ve gelişti. Peki 22. ayında bebeğinizi bekleyen değişim ve gelişmeler nelerdir sizler için araştırdık.

22 aylık bebeğin boyu ve kilosu

22 aylık bebeğinizin cinsiyetine göre normal kilo değeri ve boy uzunluğu değeri farklılıklar gösterebilir. Bebeğiniz kız ise kilosu 8 ile 14 arasında boyu ise 78 santimetre ile 90 santimetre arasında değişkenlik gösterir. 22 aylık bebeğiniz erkek ise kilosu 9.5 ile 15 arasında değişkenlik gösterecektir. Boyu ise 80 santimetre ile 91 santimetre arasında olacaktır.

22 aylık bebek neler yapabilir?

  • Merdivenleri çıkabilir.
  • Küplerden kuleler yapabilir.
  • Zıplayabilir.
  • Ellerini yıkayabilir.
  • Birkaç kelimeyi rahatlıkla söyleyebilir.

Tüm bunlara ek olarak unutulmamalıdır ki gelişim öznel bir süreçtir. Bebeğinizin bunları yapamaması da yapabilmesi kadar doğal bir durumdur. Her bebek farklı gelişim özellikleri gösterdiğinden bu durumların değişkenlik göstermesi olağandır. Doktor kontrollerinizde bebeğinizin fiziksel veya zihinsel bir sıkıntısı olmadığı belirlenmişse bu özellikleri göstermemesi gayet olağan durumlardır. İlerleyen zamanlarda hazır hissettiğinde veya dikkatini bu alana yönlendirdiğinde bunları gerçekleştirebilecektir.

22 aylık bebeğin özellikleri

22 aylık bebeğiniz 2. yaşına yaklaşıyor. Artık belli başlı rutinleri ve alıştığı bir düzeni var. Bu dönemlerde bebekler benmerkezcidirler. Olayların kendilerinden bağımsız gerçekleşebileceği fikrine sahip değildirler. Bu sebeple dünyanın kendi çevrelerinde döndüğünü hissederler ve aksini düşünemezler. Bu sebeple her olayın merkezinde olmayı isterler. Tercihlerini kendileri yapmaktan hoşlanırlar. Aksi halde zorluk çıkarabilirler. Tüm bunlar normal davranışlardır. Fakat dikkat edilmesi gereken bu dönemde bebeğin her dediğine ve istediğine onay verip vermemektir. Bu dönemde dozundan fazla onay ileride problemlere yol açabileceğinden bebeğinizin yanlış olduğunu düşündüğünüz istek ve ısrarlarına hayır demeyi bilmeniz gerekmektedir. İstediği gerçekleşmeyen bebeğinizin ağlaması normaldir. Fakat zamanla bunu da aşmayı öğrenecektir.

22 aylık bebeğiniz girişimci ve meraklı bir dönemdedir. Bu sebeple başarı hissi onun için çok önemlidir. Bir şeyleri başarmış olmak onu fazlasıyla mutlu eder. Elbette bu dönemde başarısız olma deneyimini de tatmalı ve öğrenmelidir.

Rutinler 22 aylık bebeğiniz için oldukça önemlidir. Gün içerisinde düzenli yapılan eylemler bebeğinizi güvende hissettirir. Bu rutinlerin değişmesi bebeğinizi huzursuz edebilir. Ağlaması ve sızlanması normal tepkilerdir bu unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top