Close

Bebek Beşiği Nasıl Seçilir?

Bebek Beşiği Nasıl Seçilir

Bebek Beşiği Nasıl Seçilir

Anne baba olmak hayattaki en güzel duygulardan ve tecrübelerden biridir. Her anında yeni bir şeyle karşılaşılan bir süreçtir. 9 ay boyunca karnında taşıdığın bebeğe kavuşabilmek, kucağına almak tarifsiz bir duygudur. Doğum zamanına gelene kadar yapılan hazırlıklar, tatlı telaşlar ve tüm koşuşturmalar sonunda; sizi hiç tatmadığınız duygular bekler. Bir bebeğe sahip olmak, onu büyütmek hem çok güzel hem de oldukça özen isteyen bir durumdur. Herşeyini dikkat ve titizlikle seçmek gerekir. Bu seçimlerin en önemlisi şüphesiz; bebek beşiğidir. Bebeğin doğduğu andan itibaren yatacağı, uyku sürecini geçireceği beşiği seçmek, karar vermek oldukça zordur. Bebek beşiği nasıl olmalı, bebek beşiği alırken nelere dikkat edilmeli gibi birçok soru karşınıza çıkar.

Günümüzde hızlı değişim ve gelişim gösteren mobilya sektöründe; bir sürü çeşitte ve özellikte bebek beşikleri vardır. Sallanan bebek beşikleri, portatif beşik, en iyi bebek beşikleri, büyüyen bebek beşikleri, sallanan bebek karyolası derken kafalar karışabilir seçim yapmak zorlaşır. Doğru seçimi yapabilmeniz adına sizler için özenle hazırlanan bu yazı ile bebeğiniz için en uygun beşiği kolayca seçebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Beşiği Modelleri ve Karyola Çeşitleri
Yeni Doğan Bebek Beşiği Modelleri ve Karyola Çeşitleri

Yeni Doğan Bebek Beşiği Modelleri ve Karyola Çeşitleri

Bebekler yeni doğdukları dönemlerde en çok anne ile vakit geçirirler. Gece boyu aralıklarla süren emzirme, gaz çıkarma, alt değiştirme gibi zorlu bir süreç ile başlar annelik. Bebekler emzirip hemen yatırılmadığı için; anneyi bekleyen uykuya veda aralıkları olur. Bu dönemde bebeklerin de en ihtiyaç duydukları şey anne kokusudur. Bunun için beşik seçimini yaparken bu konudaki ilk deneyiminizi yaşayacaksınız eğer; küçük bebek beşikleri tercih etmek doğru olacaktır. Bu tür beşikler genelde portatif olarak her odaya taşınabilir, bebek annenin yanında olacağı için durum daha da kolay hale gelecektir.

Anne yanı beşikleri de bu dönemde sıkça tercih edilebilir. Ancak bazen bu beşikleri yatak odalarında ya da yatak yanında müsaitlik olmadığında satın almaktan vazgeçebilirsiniz. Portatif olarak her yere çekilebilen türler sık tercih edilenlerdir. Bu küçük bebek beşikleri; portatif sallanan beşik olarakta bilinir. Bebekleri uyuturken hafif sallanma; uykuya dalış sürecini kısaltır. Bu nedenle bebeğin beşiği bu özellikte olabilir. Hem anne için hem de bebek için yenidoğan bebek beşikleri konfor ve güven vadetmekte, bu konuda seçim yapmak da oldukça kolay hale gelmektedir.

Özelliklerinin yanı sıra kullanılan mobilya da çok önemlidir. Bebekler kendini koruyamaz ve tehlikelere karşı koyamazlar. Bu sebeple sağlam ve kaliteli malzemeden üretilmiş beşikleri tercih etmeli, seçimlerimizi özenle belirlemelisiniz. Ahşap malzeme ile üretilen bebek beşiklerinin içleri genellikle minderi ve kumaşlı koruyucuları ile birlikte satılır. Bunların da kaliteli kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.  Bu kumaşlarda özellikle terletmeyen, sağlık açısından uygun, antibakteriyel materyaller kullanılmış olması gerekir. Sizlerin de alırken bu ufak detayları incelemeniz ve ona göre satın almanız daha doğru olur. Çünkü yaşama yeni hazırlanan bebekleriniz en iyi seçimleri hak eder.

Büyüyebilen Bebek Beşikleri ve Özellikleri

Bebek beşiği alırken bazı aileler uzun süreli kullanım sağlayacak olan; büyük bebek beşikleri tercih ederler. Bebeklerine oda kurmak isteyen ve odasında yatmaya alışsın isteyen anne babalar genel olarak büyüyen bebek beşikleri satın alırlar. Bu beşikler fonksiyonel olarak kademe kademe büyür. 0-3 yaş bebek beşikleri olarakta bilinen bu modeller; aslında daha uzun kullanım da sağlayabilir. Bebeğiniz çok kilolu ve iri olmadığı sürece 4 – 5 yaş aralığına kadar bebek karyolası şeklinde kullanılabilir. Uzun süreli kullanım amaçlanıyor ise; kalite açısından dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Hafif malzemelerden yapılan beşikler devrilme riski taşırlar. Bu nedenle beşiğin ahşap malzemeden üretilmiş olması en sağlıklısı olacaktır. Daha ağır ve taşınması zor olur ama tüm riskli durumları ortadan kaldırır. Bu malzemelerle üretilen beşikler hem sağlıklı hem de güvenlidir. Biraz ağır olmasının dışında hiçbir dezavantajı yoktur. Bebek beşiğinde süs amaçlı kullanacağınız oyuncak ve benzeri malzemelerin de dikkatli seçilmesi gerekir. Bebeğin ağzına kaçabilecek ufak parçaları olmamasına özen göstermek önemlidir.

Oda kurmak ve bebeklere oda hazırlamak isterken beşiklerin içine kullanacağınız nevresim, yastık gibi ürünlerin de titizlikle seçilmesi gerekir. Kullanılan kumaşların bebek sağlığına ve cilt yapısına uygun ürünlerden yapılmış olmasına dikkat etmek son derece önemlidir. Yatak seçiminde de aynı incelik ve hassasiyet göstermek gerekir. Bebeğin vücut gelişimi ve omurgasına uygun yataklar seçilmesi, büyüme sürecinde olumsuz bir durumla karşılaşmadan içiniz rahat bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

Park Bebek Beşiği

Bu model bebek beşikleri de aslında oldukça kullanışlı ve sık tercih edilen modellerdendir. Dilerseniz yatak odasına da koyabileceğiniz bu beşikler, dört tarafı kapalı ve kademeli kullanıma uygundur. İlk dönemde kendi içinde bulunan yükselticisi ile üst kademede kullanılabilir. Böylelikle anne-baba, bebeği geceleri rahat alıp bırakabilir ve bunu yaparken, çok eğilmek ve güç harcamak zorunda kalmaz. Beşiğin alt kademesi yataklı olarak kullanılacağı için içine uygun boyutlarda yatak seçimi yapmanız gerekir. Genelde 60*110 ve 70*120 ölçülerinde yataklarla eşleşir. Bazılarının boyu bazılarının eni daha geniş olacak şekilde farklılık gösterir. Park beşikler; sadece yatak amaçlı değil gün içerisinde bebek için oyun alanı olarakta kullanılabilir. İçine bir kaç adet oyuncak konarak, kenar korumaları sayesinde düşme riski olmadan kullanım sağlanabilir. Oldukça fonksiyonel ve konforlu olan bu beşikler anne ve anne adayları tarafından araştırılan ve tercih edilen modeller arasında yer alır. Satışı yapılırken içinde bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştıracak dönencelerle birlikte satılır. Aynı zamanda üst mekanizmasında yer alan alt açma bölümü de ebeveynlere kolaylık sağlar. Kenarlarında bulunan file gözler; bebek bezi, ıslak mendil, ve pişik kremi gibi bebek malzemelerini saklamak için kullanışlıdır. Çeşit ve ürün skalasının çok olması tercihi zorlaştırsada; aslında ne istediğimize karar verirsek seçim yapmak bu doğrultuda kolay olabilir.

Bebek Beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Bebek Beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebek Beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebek sağlığı hafife alınmayacak kadar hassas bir konudur. Hem ebeveynlerin titizlikle yaklaştığı hem de üreticilerin özen gösterdiği bebek mobilya modelleri, küçük detayları mutlaka içinde barındırmalıdır. Bu detaylar şu şekildedir:

Bebek beşiği alırken ilk olarak derinlik ayarı önemli bir yere sahiptir. Ama aynı zamanda bebeğinizin sırt ve bel sağlığı da her şeyden önemlidir. Gelişim ve büyüme sürecindeki bebeklerin rahat bir pozisyonda uyuyabilmesi için satın aldığınız bebek beşiğinin derinlik durumuna dikkat etmelisiniz. Derinliği ayarlanabilen beşikler tercih ederseniz; bebeğiniz hem sağlıklı hem de güvenli bir şekilde uyuyacaktır. Üstelik bebeğiniz büyüdükçe derinlik ayarını değiştirerek bebeğinizin konforuna katkı sağlarken güvenliğinden de emin olursunuz. Beşiklerin bir diğer önemli ve gerekli fonksiyonlarından biri de sallanma özelliğidir. Aslında bu konuda tartışmalı görüşler yok değildir. Fakat bebek anne karnında bir su içerisinde olduğu için ve hafif hareketler halinde dahi sallanmaya maruz kaldığından birçok görüş, bu özelliği kullanmakta sakınca görmez. İyi sallanabilir bir beşik; bebeğinizi uyuturken size yardımcı olacaktır. Gereksiz sesler çıkarmadan sallanan, gıcırdama, tıkırtı gibi rahatsız edici sesler çıkarmayan kaliteli malzemelerle üretilmiş beşikler tercih edilmelidir. Bu modellerin manuel olarak sallananlarının yanı sıra kumanda ile uzaktan kontrol edilenleri de vardır. Bu konuda seçim  kullanım kolaylığına göre sizin tercihinize kalmıştır.

Bebek beşiği Ölçüleri ve Malzeme Seçimi
Bebek beşiği Ölçüleri ve Malzeme Seçimi

Bebek beşiği Ölçüleri ve Malzeme Seçimi

Bebek beşiği alırken beşiği kuracağınız odaya uygun boyutlardaki modeli seçmek önemlidir. Hatta çoğu anne baba hem yatak odalarında kullanabilecekleri bir modeli hem de bebek odasına koydukları beşik modellerini birarada almaktalar. Kullanılacak alana göre seçim yapmak özel üretim dışındaki bebek beşiklerinde belirli ölçüler dahilinde üretilir. Genişliği genellikle 60 cm, boyu ise 120 cm boyutlarında olur. Bu ölçü kolaylıkla birçok odaya sığdırılabilir boyuttadır. Bir diğer ölçümüz ise 70 cm genişliğine ve 140 cm uzunluğa sahiptir. Bu boyuttaki beşikler de oldukça sık tercih edilir. İstisnai durumlarda daha büyük ölçü veya daha küçük ölçülerde de özel üretim beşikler yaptırılabilir.

Peki bebek beşiklerinde kullanılan malzemeler, boya kalitesi nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmelidir? Son yıllarda hemen hemen her ebeveyn bu konuda bilinçlenmiştir. Bebek için aldığı her ürünün özellikle sağlık açısından uygunluğunu titizlikle inceler.. Çünkü en kıymetli varlıklarımızın sağlığı söz konusu ise önem daha da artmakta. Bebekler için tercih edilen kumaşların kimyasal içermesi gerekir. Beşiklerde kullanılan boyanın da; Avrupa Birliği kalite standartlarına uygun ve ülkemiz için de geçerli ISO kalite yönetim belgelerine uygun üretilmiş olmasına mutlaka özen göstermek gerekir. Bebeğin içinde yatacağı beşiğin boyası zararlı madde içeriyor ise  odaya hava yolu ile yayılır ve bebek bu havayı solur. Belirtilen standartlar da üretilen boyalar; içlerinde ağır metaller ve toksik emisyonlar barındırmaz. Dolayısıyla gönül rahatlığı ile bu malzemelerin kullanıldığı beşikleri tercih etmeniz mümkündür.

Bebek Beşiklerinde Kullanılacak Nevresim ve Yatak Seçimi

Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündüğünüz bebek beşiklerinde; kullanacağınız nevresim ve yatak kalitesi de çok önemli bir noktadır. Bebeğin beşiği içerisinde kullanacağınız bu ürünleri alırken de oldukça dikkat etmeniz ve doğru seçim yapmaya özen göstermeniz gerekir. Peki bunlar nelerdir, nasıl nevresim seçilmeli, yatak seçerken neler göz önünde bulundurulmalıdır?

Öncelikle yıkama zorluğu olmayan, alerjik reaksiyonlara yol açmayacak antibakteriyel ürünlere yönelmek en doğrusudur. Sürekli kullanılacak olan nevresimler sık yıkanmalıdır. Bunun için kumaşın kaliteli pamuktan üretilmiş olması dayanıklılığını artırır. Hem sağlıklı hem de hijyenik bir kullanım sağlar. Bebek beşiği içerisine konacak olan yatak, şilte gibi ürünler de bebeğinizin gelişim sürecine destek verecek yükseklikte ve konforda olmalıdır. Bebeklerin hassas omurgalarına uygun yataklar seçerseniz bu süreci desteklemiş olursunuz. Hemen her üretici firmanın bu amaçla ürettiği kaliteli ve sağlığa uygun yatakları mevcuttur.

Anne baba olmanın harika bir duygu olduğu gerçeği kaçınılmaz olsada; aynı zamanda endişelere açık, zor bir iştir ebeveynlik. En ufak şeylerin seçiminde bile bir sürü detaya takılıp günlerce bunlarla boğuşabilirsiniz. Ama ne olursa olsun en iyisini aramaktan ve en güzelini bebeğiniz için temin etmekten vazgeçmeyin. Sağlıkla ve keyifle kullanacağınız ürünler, sizin ve bebeğinizin hayatına renk katacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top