Close

Basen Eritme Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Basen Eritme Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Basen Eritme Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Yaşam koşullarının giderek değiştiği günümüz şartlarında; yemek yeme ve beslenme alışkanlıklarımız da oldukça değişime uğradı. Evlerde geçirilen vaktin önceki yıllara oranla daha uzun olması, hareket kısıtlılığı ve spor yapma imkanının zor olduğu bu dönemde; kilo alma riski de aynı düzeyde artış göstermektedir. Kadınlar için ise durum biraz daha farklı. Sağlıkla beraber güzellik anlayışının da oldukça önemli olması; bu konuda kadınları bir tık öne geçiriyor. Diyet yapmaya, vücut proporsiyonu açısından orantılı bir görünüme sahip olmaya, erkeklerden daha fazla çaba harcadığımız bir gerçek. Bu nedenle bu yazımızda kadınların en çok sıkıntı yaşadığı basen bölgesini nasıl eritebiliriz kısmını ele aldık. Basen Eritme Diyeti; aslında ilk olarak amerikalı ünlülerin kullanmaya başladığı bir yöntem. Özellikle basen ve kalça bölümüne şekil verilmesini sağlayan bu diyet; son yılların en çok tercih edilen zayıflama şekli. Çünkü kadınlar kilo alırken bu bölgelere daha fazla yağ birikimi olduğu için, en çok sıkıntı yaşadıkları bölümdür. Peki Basen Eritme Diyeti tam olarak nasıl uygulanmalı, nelere dikkat edilmeli bunları sizin için araştırdık ve yazımızda bir araya getirdik. Şimdi birlikte incelemeye başlayalım.

Basen Eritme Diyetinde Uygulanan Yöntemler ve Çeşitleri
Basen Eritme Diyetinde Uygulanan Yöntemler ve Çeşitleri

Basen Eritme Diyetinde Uygulanan Yöntemler ve Çeşitleri

  İlk olarak Amerika’da uygulandığı söylenen ve çeşitli farklı yöntemleri olan Basen Eritme Diyetinin, bu bölgede uygulanış şekli tahıl ve kuru meyveler ağırlıklı bir beslenmeye dayanıyor. Müsli olarakta bilinen meyve ve tahıl karışımının öğünlerde tüketilmesi ile yapılıyor. Bu müsli karışımı marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerden oluşuyor. Kuru meyvelere ek olarak; kuruyemişleri de müsli içerisinde kullanmak mümkün. Hazırlanan bu karışımla öğünlerde bol su tüketimi yapılması gerekiyor. Ayrıca akşam yemeği öğününde haşlanmış tavuk ve sebzeleri de tüketebilirsiniz. Basen Eritme Diyeti dediğimiz gibi farklı şekillerde uygulanabilir, ancak en önemli ortak nokta diyetle birlikte sağlam bir egzersiz programı yapılıyor olması. Basen Eritme Diyeti ülkemizde “ Karatay Diyeti “ olarakta uygulanıyor. Beslenme listesinin müsli dışında, kuru meyveler ve tahıllı gıdaların sade olarak tüketildiği bir diyet. Ayrıca akşam öğünlerinde haşlanmış tavuk veya kırmızı et de tüketilebilir. En ortak nokta ise yine egzersiz ve spor. Özellikle kalça ve basen bölgesine yönelik hareketlerin yoğun olduğu bir egzersiz bu diyetin olmazsa olmazı. Egzersiz ile desteklemeden sonuç almanın mümkün olmadığı bir diyet. Yanlış beslenme ve hareketsiz  yaşamın olumsuz etkilediği vücudumuzun aslında en çok ihtiyaç duyduğu şeyde şüphesiz egzersiz ve düzenli hareket.

Basen Eritme Diyeti çok tercih edilen bir diyet yöntemi. Çünkü insanlar bu kadar uygun fiyatlı bir beslenme yöntemini denemeyi cazip buluyor. Kolayca herkesin evinde hazırlayabileceği müsli lapası ile bol egzersiz yaparak uygulayacağı bir yöntem. Her

diyette olduğu gibi bol su içmeyi de unutmamak gerekiyor. Hazırlanan müsliyi tam on iki eşit parçaya bölerek, diyete uygun yağsız süt ile de tüketebilirsiniz. Ayrıca vücut direncinizi korumak için yarım dilim muz da müslinize ekleyebilirsiniz. Eş zamanlı olarak kalça ve basenlere yönelik egzersizlerinde mutlaka sürece dahil edilmesi gerekiyor demiştik. Peki bu egzersizler neler ve nasıl uygulanmalı şimdi kısaca buna göz atalım.

Basen Eritme Diyeti ve Egzersizleri
Basen Eritme Diyeti ve Egzersizleri

Basen Eritme Diyeti ve Egzersizleri

Basen Eritme Diyeti yapmanın püf noktalarından birinin egzersiz olduğunu belirttik. Tüm diyetlere ek olarak egzersiz hep verilir. En basiti kısa yürüyüşler önerilir. Ancak buradaki fark güçlü bir günlük programın diyete eşlik ediyor olması. Özellikle kalça ve basen bölgesindeki yağları eritmeye yönelik yapılacak olan bu hareket çeşitlerini aşağıda kısaca paylaşmakta yarar var.

Squat Hareketi: Çömelme hareketi olarak bilinen bu egzersiz pozisyonu kalça bölümündeki yağları eritmek ve kalça, bacak, kaslarını sıkılaştırmaya yöneliktir. Çömelme pozisyonunda kollar öne tam doksan derece açı ile denge sağlayacak şekilde durulur ve düzenli nefes alıp vererek eğilip kalkılır. Böylece kaslar harekete geçer, yağ yakma işlemi başlar.

  Leg Raise: Yere uzanarak ve sandalyeden destek alarak yapılan bu harekette ise tam olarak kalça ve basenler çalışır. Her iki bacak içinde 20 kez tekrar edilecek olan bu pozisyonda; sırt üstü yere yatın ve bacağınız doksan derecelik açıyla kalacak şekilde sandalyeye topuğunuzu yerleştirin. İki elinizle yerden sırt kısmınıza destek sağlayabilirsiniz. Bu şekilde önce sağ bacak, sonra sol bacak çalıştırılarak kalçanızı yerden indirin kaldırın. Oldukça etkili bu hareketle Basen Eritme Diyeti çok iyi şekilde desteklenmiş olur.

Hip Lift: Bu hareketimizde de yere sırt üstü uzanarak bacaklarımızı doksan derece açıyla yere sabitliyoruz. Kalçamızı yukarı kaldırarak tepe noktasında 3’e kadar sayarak bekliyoruz. Yirmi kere tekrar yeterli olacak bu egzersizde basenlerdeki yağları yakmak için çok etkili.

Lunge: Sağ ayağınızı öne alarak dengenizi sağlayın ve yere eğilip kalkın. Her iki bacakla yirmi kere tekrar edeceğiniz bu çömelme hareketi de basenleri sıkılaştırır.

Basen Eritme Diyeti ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Basen Eritme Diyeti ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basen Eritme Diyeti ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

    Herkesin yaşam tarzı ve beslenme şeklinin farklılıklar gösterdiği günümüzde; diyetler insanları ortak noktada buluşturan beslenme yöntemleridir. Her diyette olduğu gibi Basen Eritme Diyeti yaparken de dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Öncelikle basen bölgesindeki yağ oluşumuna zemin hazırlayan gıdaların başında yağlı olanlar gelir. İçerisinde yüksek miktarda yağ içeren her ürün basen ve kalça bölgesinde birikir ve istemediğimiz o tablo ortaya çıkar. Kızartma, hayvansal içerikli yağlar ve donmuş olarak üretilen yağlı gıdalar bu diyetimizde uzak durmamız gereken en önemli şey. Asla tüketmemeye ve diyet rutinini bozmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra hemen hemen tüm diyetlerde yapılan uyarılardan biri burada da geçerli. Paketli gıdalar, yüksek şeker ve tuz içeren abur cubur olarak tabir edilen ürünler bu süreçte tüketilmemeli. Çünkü bu ürünlerin içeriğinde bulunan birçok zararlı maddeyi vücuttan atmak oldukça zor. Sağlık açısından kesinlikle tavsiye edilmeyen bu gıda maddelerini Basen Eritme Diyeti yaparken de yememelisiniz.

   Basen Eritme Diyeti yaptığımız süreçte bol su tüketimi, yapılan egzersizlerle birlikte çok önemlidir. Çünkü hareket ile beraber vücut su kaybeder. Kaybedilen bu suyu yağ yakımını hızlandırması açısından geri depolamak gerekir. Günde en az iki litre olacak şekilde su içilmelidir. Öğünlerin yanında tüketebileceğiniz yeşil çay ve bitki çayları dışında bu iki litre su alınmalıdır. Diyet planına dahil edemeyeceğiniz besinlerin içinde birçok meyvede dikkat çekiyor. Üzüm, karpuz, kavun, incir gibi meyveleri içerdiği yüksek şekerden dolayı tüketmeniz zararlı. Aynı zamanda pişmiş havuç, haşlanmış patates de bu yasaklı gıdalardandır. Isı ile açığa çıkan nişasta ve şeker nedeniyle bu besinlerden de uzak durmamız gerekiyor. Sağlıklı yaşamın bir parçası haline gelen ve sık tercih edilen diyet programları bizler için hazırlanmış seçenekler. Her diyet kendine özgü beslenme çeşiti ile bize uyar veya uymaz. Bu konuda denemek, tercih yapmak tamamen kişilerin kendi iradesine kalmıştır. Yapabileceğinizi düşündüğünüz diyeti uygulamak sizin seçiminize bağlıdır. Sağlıklı günler de, güzel sonuçlar alacağınız alternatifleri sizler için araştırdık. Keyifle uygulayabilmeniz dileğiyle.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top