Close

Bebek Buhar Makinesi Nedir, Faydalı Mıdır?

Bebek Buhar Makinesi Nedir, Faydalı Mıdır

Bebek Buhar Makinesi Nedir, Faydalı Mıdır

Yetişkinler için kapalı ortamlarda nem seviyesi ne kadar önemliyse aynı durum bebekler içinde geçerlidir ve bebekler için de önemlidir. Normal koşullarda kapalı alanlarda veya yaşanılan ev ortamındaki ideal nem seviyesi %45 ile %50 arasında olmalıdır. Ancak evin konumdan, yaşadığınız yerdeki iklime kadar her koşul nem seviyesini etkilemektedir ve nem seviyesinde düşüşler görülebilir. Böyle olası durumlarda bebekler için buhar makinesi kullanımı ve nem ortamının ideal nem seviyesinde sabitlenmesi bebeklerin sağlığı açısından önemlidir.

Bebeklerin daha sağlıklı ortamda büyümesi için bebeğin yaşadığı, uyuduğu, vakit geçirdiği ortamı, her zaman en optimal seviyede tutmalıyız. Havadaki nem seviyesi düştükçe ve azaldıkça, nem eksikliği ortaya çıkmaktadır. Nem eksikliği ise hava kalitesini düşürmektedir. Hava temizliğinin yanında nem seviyesini düzenleyen buhar makinesi kullanımı en duruma çözüm olacak en pratik ve kalıcı çözümdür.

Bebekler İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Gerekli̇ Mi̇di̇r?

Yaz aylarından ziyade özellikle kış aylarında kaloriferler, ufolar kısacası ısınmak için kullandığımız eşyalar ortamın havasını kuruturken nem seviyesini ciddi anlamda düşürmektedir. Yetişkine oranla neme ve kaliteli havaya ihtiyaç duyan, temiz bir havanın onlar için önemli olduğu bebeklerin, cildi ve burun yapıları bu durumdan fazlasıyla etkilenmektedir. Nemsiz bir havada ve ortamda bebeklerde cilt kuruluğu, ciltte tahrişleri meydana gelmektedir. Bu yoğun ve nemsiz hava için geliştirilen buhar makineleri daha kaliteli hava yaratırken yani havadaki oksijen seviyesi dengelenirken aynı zamanda gözle görülmeyen bakteriler ve tozlara karşı hassas olan bu buhar makineleri temizleyici bir görevde üstlenmektedir.

Bebekler İçi̇n Odadaki̇ Nem Sevi̇yesi̇ Ve Ölçümü
Bebekler İçi̇n Odadaki̇ Nem Sevi̇yesi̇ Ve Ölçümü

Bebekler İçi̇n Odadaki̇ Nem Sevi̇yesi̇ Ve Ölçümü

Nem seviyesi kontrolü için nem ölçer denen bir alet kullanılmaktadır. Evin içerisinde bebeğin bulunduğu odalarda nem seviyesi nem ölçer ile kontrol edilebilmektedir. Böylece sizde odayı nasıl ve ne şiddette nemlendireceğinizi göreceksiniz ve bebek için daha sağlıklı ve kalitesi bir hava atmosferi yaratacaksınız. Ayrıca nem seviyesini ölçen buhar makineleri de mevcuttur.

Bebekler İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Hakkında Bi̇li̇nmesi̇ Gerekenler

Buhar makineleri öncelikle bebek ciltlerine zarar vermeyecek şekilde çeşitlendirilmektedir ve geliştirilmektedir. Buhar makinelerinin üretiminde kullanılan malzemeler ise daha çok doğa dostu ve genellikle insan sağlığına zarar vermeyen maddelerden üretilmiştir.

Buhar makineleri odaya koku vermezler. Suyun mekanik gücünü buhara dönüştürülerek çalıştıkları için saf su ile herhangi bir tepkime oluşturmazlar. Musluk suyunun kullanılmaması kireç sorunu ile karşılaşmanızdan dolayı tavsiye edilmemektedir.

Bebekler İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Seçi̇mi̇

Buhar makinesi tercih ederken öncelikle sessiz çalışan ve düşük desibelli yani gürültülü bir ortam yaratmayacak makine modelleri seçilmelidir. Özellikle uyku problemi ve sorunu yaşayan bebekler için bu nokta çok önemlidir. Anne ve bebeklerini zor uyutan ve uyku problemi yaşayan anne ve babalar bu noktaya daha fazla dikkat edecektir ayrıca bebekte yanlarında ses çıkaran ve gürültü yapan bir makine ile uyumak istemeyecektir.

Buhar makinesi tercih ederken su haznenin kapasitesine de bakmalısınız. İki ve beş litre hazne kapasitesine sahip buhar makineleri mevcuttur. Markasına, markasından çok modelden modele değişen bu durum için öncelikle tasarruf konusu dikkat çekmektedir. Daha çok içerisindeki su bittiğinde kendi kendisini otomatik olarak kapatan makineler tercih edilmektedir. Kendi kendisini otomatik olarak kapatmayan buhar makinelerinde, ebeveynlerde kapatmayı unutursa buhar makinesi enerji tüketimine devam edecektir.

Uzun süre kullanılan ve uzun süre çalışan buhar makineleri için enerji kullanımı üzerinde durulması gereken önemli bir husustur. Düşük seviye enerji kullanımı ile maksimum performans sağlayan makineler tercih edilmelidir. Az enerji tüketimi ile daha fazla verim alınmalıdır.

Buhar makinesi seçiminde seramik tabanlı olmasına, etki alanının 20-25 MS arasında olmasına ayrıyeten dikkat edilmelidir.

Bebeklerde Maki̇ne Kullanımı Ve Zarar Kavramı

Bebekler için buhar makinesi kullanımında ebeveynler dikkatli ve daima hassas davranmalıdır. Kısa sürede nem seviyesini arttıran bir makineye sahipler ise makine kullanım zamanları ve süresi oldukça önemlidir. Nem ölçer ile ölçülen nem seviyesi normal nem seviyesinden fazla veya yüksek çıkıyorsa oda derhal havalandırılmalıdır.

Bebek bulunan ortamın nem seviyesi %30’un altına düşmemelidir. Ortamdaki nem dengesi ne kadar bebek için sağlıklı ise ortamdaki nem seviyesi fazlası da ortamdaki bebek için bir o kadar tehlike yaratmaktadır. Özellikle hijyen koşulları tam olarak sağlanamıyorsa, buhar makinesinin fazla kullanımı bebekte akciğer enfeksiyonlarının yanında alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. En sağlıklısı ve en önemlisi nem dengesini koruyarak ortamın aşırı nemli veya aşırı nemsiz olmasına karşı bebeğin yaşam kalitesini yükseltmektir.

Bebeklerde Buhar Maki̇nesi̇ Kullanımı Ve Faydaları

Bebekler için buhar makineleri kullanırken dikkat edilmelidir. Buhar makinesinin en önemli ve öne çıkan en önemli faydalarının arasında burun tıkanıklık sorununu önlemesi gelmektedir. Ayrıca buhar makineleri özelliklerde kış aylarında kaloriferler ve ufo gibi ısıtıcılar kullanılarak sıcaklığın arttığı zamanlarda bebeklerde burunda kabuklanma sorununu da önlemektedir. Burun kabuklanması sonucu mukoza tabakası nemini zamanla kaybetmektedir. Buhar makinesi bu nem seviyesini dengelerken bebeğin burun sağlığını da korumaktadır.

Bademcik ameliyatı geçiren bebekler için, ameliyat sonrasında burun eti ve geniz eti büyümesi görülebilmektedir. İlaçlara bağlı kalan bebek boğaz kuruluğu ve boğaz enfeksiyonu yaşaması durumunda, boğaz mukozasında nem dengesini kaybedecektir. Buhar makineleri ile nem dengesi korunurken bebek için daha sağlıklı bir ortam oluşacaktır.

Ayrıca buhar makineleri havadaki toza ve bakterilere direniş göstermektedir. Buhar makineleri havadaki tozu ve kiri tutarak içindeki suya hapsederek ortamın havasının daha sağlıklı ve temiz kalmasını sağlamaktadır.

Son olarak buhar makineleri oda içerisindeki yemek kokusunu ve diğer kötü veya rahatsız edici kokuları da hapsederek havadan uzaklaştırmaktadır. Özellikle bebeklerin yanında sigara içilmemelidir ama bebek bu dumana maruz kalıyor ise buhar makinesi sigara dumanını da içine hapsetmektedir.

Bebekler İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Kullanırken Di̇kkat Edi̇lmesi̇ Gerekenler

Öncelikle bebeklerde astım veya alerji sorunu varsa kesinlikle buhar makinesi kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bebekler için kullanılan buhar makinelerinde kullanım süresi asla aşılmamalıdır.

Buhar makinesinin su tanklarındaki su her kullanım öncesi yenilenmelidir. Tanklar ise düzenli olarak elma sirkesi ile temizlenmelidir.

Bebekler için buhar makinesi kullanılırken nem ölçer veya makine üzerinden saptanan nem oranı takip edilmelidir. Bu nem oranın %30-%50 arasında kalmasına özveri ile dikkat edilmelidir.

Bebekler için kullanılan buhar makinesinde cihaz için kullanılan suyun distile olması tercih edilmelidir. Su temiz olmalıdır yani kireç bakımından en duru halde olmalıdır. Makine seçiminde ise cihaz haznesindeki suyun bittiğinde otomatik olarak kapanacak şekilde olması tercih edilmelidir.

Bebek İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Seçi̇mi̇

Buhar makinesi çeşitleri ve modelleri, sıcak buhar veren ve soğuk buhar veren makineler olarak ikiye ayrılmaktadır. Sıcak buhar veren ve soğuk buhar veren iki makinenin de ortak amacı havadaki nemi dengelemek ve bebek için daha sağlıklı ve kaliteli bir atmosfer yaratmasıdır.

Sıcak buhar makineleri içindeki elektrotlar yardımı ile suyu kaynatır ve buharlaştırırken soğuk buhar makinesi insan kulağının algılayamayacağı bir yüksek frekans ile suyu buharlaştırmaktadır. Sıcak su makinelerinde yanma riski vardır ve bu riske dikkat edilmelidir.

Sıcak buhar makineleri soğuk buhar makinelerine göre 4 kat daha fazla elektrik harcamaktadır. Ayrıca soğuk buhar makineleri de sıcak buhar makinelerinde oranla daha sessiz ve gürültüsüz çalışmaktadır. Uyku sorunu ve uykusuzluk düzeni olan bebek içinde bu husus önemli bir noktadır.

Sıcak buhar makinelerinde, yüksek sıcaklıktan dolayı bakteriler ve mikroplar denatüre olurken soğuk buhar makinelerinde musluk suyu kullanıldığı sürece mikroplar yüzeye yerleşecek ve üremeleri kolaylaşacaktır. Sonuç olarak sıcak buhar makinelerinde bakteri ve mikropların üremesi zorlaşacak hatta azalacaktır. Bu da bebek için daha sağlıklı bir atmosfer yaratacaktır.

Sonuç olarak sıcak buhar makinesi de, soğuk buhar makinesi de evinizdeki havayı nemlendirecektir. Her iki cihazla da bebek için solunum sıkıntıları giderilerek hafifleyecektir, yani seçtiğiniz veya seçeceğiniz buhar makinesi tamamen bebeğinizin sağlık durumuna ve bütçenizle alakalı olacaktır. Bebeğinizi bu noktada iyi tanımalı ve doğru tespitler yapmalısınız.

Bebekler İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Eksi̇kli̇ği̇nde Ortaya Çıkabi̇lecek Durumlar
Bebekler İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Eksi̇kli̇ği̇nde Ortaya Çıkabi̇lecek Durumlar

Bebekler İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Eksi̇kli̇ği̇nde Ortaya Çıkabi̇lecek Durumlar

Kuru hava bebekler için tavsiye edilmez ve bebekler için kuru havaya çözüm bulunmalıdır. Kuru hava bebeklerde deride kuruluk, göz kaşınması, burun mukozasında kuruluk, boğaz kuruluğu, boğaz tıkanıklığı, öksürük, nefes darlığı ve nefes tıkanıklığı gibi sebeplere yol açmaktadır.

Bebekler İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Kullanımının Nedenleri̇

Bebekler için buhar makinesi eğer bebekte sinüs tıkanıklığı ve baş ağrısı varsa, bebeğin boğazları sık sık kuruyorsa, burnu sürekli tahriş oluyorsa ve ses tellerinde çatallaşma veya tahriş olma durumu varsa buhar makinesi kullanılmalıdır. Ayrıca bebek kuru öksürüğe sahipse ve çatlamış dudakları varsa buhar makinesi bu sağlık sorunlarına çözüm olacaktır.

Bebekler İçi̇n Buhar Maki̇nesi̇ Çeşi̇tleri̇ni̇n Seçi̇mi̇

Seçilen buhar makineleriniz öncelikle bebeğinize uygun olmalıdır. Bu noktada bebeğinizi iyi tanımalısınız. Beş çeşit buhar makinesi mevcuttur. Merkezi buhar makineleri, evaporatörler, fan buhar makineleri, su buharlaştırıcılar ve ultrasonik makineler olarak sıralamak mümkündür.

Merkezi̇ Buhar Maki̇nesi̇

Merkezi buhar makineleri evinizdeki klimaların içine ya da ısıtma ünitelerinin içinde yerleştirilmiştir. Merkezi buhar makineleri maliyeti en yüksek buhar makinesi tipidir. Evin tamamına dengeli bir şekilde nemi dağıtmaktadır. Merkezi buhar makinelerinde yanma riski yoktur.

Evaporatörler

Evaporatörler fanları ile ünitesine güç sağlamaktadır. Tek üniteli bir sistemdir. Nemli bir filtreden nemi üfleyerek havaya vermektedir. Merkezi makinelere göre maddi alım gücü daha uygundur. Tek seferde sadece bir odada uyumlu çalışabilmektedir. Havaya çok fazla nem depolayabilmektedir. Fazla nem bebekler için sağlık sorunu oluşturabilmektedir. Ayrıca bu durum küflenmeyi arttırdığı için astımı olan bebeklere veya çocuklara asla tavsiye edilmemektedir.

Pervane Buhar Maki̇neleri̇

Pervane buhar makinesi diskler sayesinde çalışmaktadır. Bu pervaneler yüksek hızda dönerek nem üretimini gerçekleştirmektedir. Pervane buhar makineleri bebek dostudur. Serin ve kılcal sisler oluştururlar ve yanma riskleri de yoktur. Sadece evaporatörler gibi tek bir odada çalışmaktadır. Astım sorunu yaşayan bebekler için tavsiye edilmemektedir.

Su Buharlaştırıcılar

Su buharlaştırıcılar elektrik vasıtası ile çalışmaktadır. Su buharlaştırıcıları öncelikle suyu ısıtır ve daha sonra havaya çıkmadan önce bu suyu soğutmaktadırlar. Su buharlaştırıcıları en ucuz ve taşınabilir buhar makinesi arasındadır. Su buharlaştırıcılarını eczanelerde de bulmanız mümkündür. Su buharlaştırıcıları yanmaya meyilli makineleridir yanma yapabilirler. Bu sebeple tercih edildiklerinde dikkatli kullanılmalıdır.

Ultrasoni̇k Buhar Maki̇neleri

Ultrasonik titreşimlerle çalışan ultrasonik buhar makineleri serin bir sis üretmektedir. Ultrasonik buhar makinesi hem sıcak hem soğuk sis üretmektedir, kısacası tercihi size bırakmaktadır. Ultrasonik buhar makinelerinin özellikle serin versiyonu bebekler için tavsiye edilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top