Close

Hangi ay ve yaşta ne kadar uyku gereklidir?

bebekler-gunde-kac-saat-uyumali

Uyku, büyüme hormonu (Growth Hormon) salgılanması için ihtiyaç duyulan en önemli etmendir. Bebek ve çocuk gelişiminde beslenme kadar önem arz eder, ki her yaş için nasıl bir beslenme düzeni olmalıysa uyku için de bu düzen geçerlidir. Nasıl ki en değerli besin olan anne sütü ile beslenmeye başlanıyorsa, en fazla büyüme ihtiyacından dolayı en fazla uyku da yenidoğan bebeklerde mevcuttur. Yaş ilerledikçe saat miktarı olarak azalsa da kalitesine oranla kişilere göre farklılık gösterebilmektedir.

Yaşa göre kaç saat uyumalı?

Yaş arttıkça azalan uyku ihtiyacı bilimsel olarak da pek çok kez gözlemlenmiş ve raporlanmıştır. Nasıl ki her gün belli miktarda kalori alınması gerekliyse belli saatlerde de uyunmalı diyor uzmanlar. ABD Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı bir araştırmada yaşa göre ihtiyaç duyulan uyku saatlerinin bir listesi oluşturulmuştur.

Bu listeye göre;

  • 0-3 ay için günde 14-18 saat,
  • 4-11 ay için günde 12-15 saat,
  • 1-2 yaş için günde 11-14 saat,
  • 3-5 yaş için günde 10-13 saat,
  • 6-13 yaş için günde 9-11 saat,
  • 14-17 yaş için günde 8-10 saatlik uyku ihtiyacı olduğu gözlemlenmiş.

Bu uyku miktarlarını yine günlük alınması gereken kalori miktarı gibi belli parçalara bölmek mümkün, özellikle yenidoğan bebeklerde her 2 saatte bir beslenme ihtiyacından dolayı uyku bölünmesi görülmektedir. İlerleyen yaşlar için ise çocukluk çağlarında yine 1-2 parça, gece ve öğle uykusu şeklinde düzenlenebilir. Lakin çok sık bölünen uyku görülüyorsa uyku bozukluğu olabilir.

Yaşlara göre kaliteli uyku için öneriler

Yenidoğan bebekler için her zaman ve her konuda olduğu gibi uykusu için de hassasiyet göstermek çok önemlidir. Pijaması, yatağı, uyuduğu ortamın sıcaklığı ve nem derecesi gibi detaylar göz önünde tutulmalıdır. Uykudan önce bebeğin gazının alındığından, oda sıcaklığından ve bebeğin pozisyonundan emin olmak önemli noktalardır. Yenidoğan bebeklerde hem beslenme ihtiyacından hem gaz gibi sorunlar yaşayacağından sık sık uyanma görülmesi normaldir.

1-2 yaşından itibaren okul çağına gelene kadar yine çocukların uykularında kalite önemlidir. Geceleri kesintisiz uyku almaları için düzenli uyku saatleri ve uyuma ritüelleri oluşturulmalıdır. Her akşam aynı saatte aynı şekilde uyumak uykunun kalitesini arttıracaktır. Uykuya geçiş için, ninni,masal veya müzik gibi etkilen kullanılabilir. Çocuk kesinlikle kendi yatağında uyumaya alıştırılmalıdır.

Okul çağındaki çocuklar için ise artık nispeten düzenli bir hayatları olduğundan yalnızca gece uykularında gerekli miktarı almaları sağlanmalıdır. Küçük yaştan itibaren uyku düzeni olan çocuklar, okul için uyanmakta zorluk çekmedikleri gibi okullarında başarı oranlarını da arttırırlar. Düzenli ve kaliteli uyku yalnızca fiziksel değil zihinsel gelişime de büyük katkı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top