Close

Bebeklerde ateş düşürme

bebeklerde-yuksek-atesin-sebebi-nedir

Bebeğinizin ateşi mi yükseldi? Bebeğinizin elleri ve ayakları normalden çok daha mı soğuk? Ateş ölçeriniz 38 derecenin üstünü gösteriyorsa bebeğinizin ateşi var demektir. Peki bu ateş yükselmesi neyi gösterir? Ne gibi sonuçlar doğurur? Bebeğinizin ateşi yükseldikten sonra sağlık sorunları olur mu? Tabi ki sorunlar oluşabilir. Fakat çaresi var! Bebeğinizin ateşini nasıl düşürebilirsiniz?

Bebeklerde ateşin yükselmesi nasıl anlaşılır?

Yanınızda ateş ölçeriniz yoksa bunu nasıl anlayabilirsiniz?

  • Dudakları morarıyorsa,
  • Vücut ısısı çok yüksekse,
  • Elleri ve ayakları çok soğuksa,
  • Halsizlik ve yorgunluk hali varsa,
  • İştahsızlık gözlemleniyorsa bebeğinizin ateşi çıkmış demektir.

Paniğe sebebiyet vermeden hızlıca önlem alırsanız bebeğinizin ateşini düşürebilirsiniz.

Eğer yanınızda ateş ölçer varsa, 38 santigrat derece ve üstünde sayılar görürseniz de bebeğinizin ateşinin yükseldiğini anlayabilirsiniz.

Bebeklerde ateş yükselmesi neden olur?

  • Bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı virüs saldırıları,
  • Bebeğin sıvı tüketiminin az oluşu
  • Bebekte besin eksikliği, bebeklerde ateşe sebep olur.

Viral enfeksiyonlarda, bebeklerin ateşi 72 saat sürer ve kendiliğinden kaybolur. Önereceğimiz tavsiyelerle bebeğinizin ateşi düşmüyorsa mutlaka bir hekime gitmeniz gerekmektedir. Hekiminizin önerdiği şekilde antibiyotik ve ilaç kullanınız yoksa bebeğinize istemeden de olsa zarar verebilirsiniz.

Bebeğinizde ateş yükselirse ne olur?

Ateş yüksekliği bebeklerde küçümsenmeyecek derecede önemli bir olaydır. Çok yüksek ateşte müdahale edilmezse bebek havale geçirebilir yani beyin fonksiyonlarında aksaklıklar meydana gelebilir. Organların çalışmasında bozulmalar meydana gelebilir. Erkek bebeklerde çok yüksek ateşe müdahale edilmezse kısırlığa sebep olabilir. Sakin bir şekilde müdahale edilirse ve doktor kontrolüne gidilirse kötü sonuçlara yol açmaz. Fakat bu kötü sonuçların oluşmaması için ne yapılmalıdır?

Bebeğinizin ateşini nasıl düşürürsünüz?

Öncelikle bebeğinize ılık duş aldırdıktan sonra ince fakat üşütmeyecek şekilde giyindirilmelidir. Böylelikle vücut ısısının düşmesine bir nebze de olsa katkıda bulunmuş olursunuz.

Daha sonra topuklarının altına limon sıkarak ovalamalısınız. Bu şekilde bebeğin vücuduna giden bütün sinir uçlarının geçtiği topuk kısmına, virüslere karşı anti septik özelliği olan limon, bebeğinizi korumak için etkili bir savaşçı olacaktır.

Sirke ile bebeğinizin koltukaltı ve kasıklarını silerseniz, bebeğinizin vücudunda olan virüs, bakteri vb. organizmaların ve ürelerin dezenfekte edilmesini sağlayıp ateşinin düşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu uygulamalarla bebeğinizin yüksek ateşi düşmediyse mutlaka bir doktor kontrolüne gitmelisiniz ve doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top