Close

Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Göz bebeğinin bir parçası olan iris, göze rengini veren kısımdır. Her insanın iris yapısı birbirinden farklıdır. Damar tabakanın gözün ön kısımlarında farklılaşması sonucu oluşur. Bu farklılaşma anne karnındaki bebeğin, 4. haftasından itibaren başlar. Bebeğin ilk göz rengi oluşumu bu haftalarda gerçekleşir. Damar tabakanın pigment miktarına göre göz farklı renkler alabilir. Pigment miktarı fazla ise koyu renk, az ise açık renkler gözlemlenir.

Bebeklerde göz rengi oluşumu doğumdan sonra bir süre daha devam eder. Gözlerini dünyaya açtığı zaman ki göz rengiyle iris tabakasının gelişimi sonundaki göz rengi birbirinden farklı olabilir.

Göz Rengi Nasıl Oluşur?

Gebelik döneminin 4. haftasından itibaren oluşmaya başlayan göz rengi hakkında yorum yapılabilmesi için doğum beklenmelidir. Doğum sonrası bebeğinizin gözleri açıldığı zaman gördüğünüz göz rengi ilerleyen aylarda değişkenlik gösterebilir. Bu olay iris tabakasının gelişmeye devam etmesinden kaynaklanır.

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Rengi

Yeni doğan bebeklerin gözleri çoğunlukla açık mavi olur. Yeni doğan bebekteki göz rengi, ilk başlarda ebeveyn ve yakınlarını aldatabilir. Yeni doğan bebeklerde renk hücresi bulunmadığından ilk 4 ay görülen göz rengi bebeğin kalıcı göz rengi değildir. Yeni doğan bebeklerde renk hücresi bulunmadığından göze gelen ışık direkt yansız ve çoğunlukla mavi ve ela gibi algılanır.

Bebeklerde Kalıcı Göz Rengi Ne Zaman Olur?

Zamanla, görülen mavi ve ela gibi renkler kalıcı renklerini almaya başlar. Doğumdan sonraki 6 ve 12 ay arasında bebekten bebeğe farklılık göstererek, iris gelişimi tamamlar. Dolayısıyla bebeğin kalıcı göz rengi oluşumu gözlemlenir. Doğduğunda mavi ve yeşil göz rengine sahip olan bebeklerin çoğunlukla kalıcı göz rengi kahverengi olur. Doğduğu zaman gözleri siyah olarak gözüken bebekler, çoğunlukla hiçbir değişime uğramaz ve siyah göz rengine sahip bir birey olarak hayatına devam eder. Ebeveynlerin göz rengine göre bebeğin nasıl olacağına dair bilimsel bazı tahminlerde bulunulabilir.

  • Kahverengi-yeşil

Kahverengi ve yeşil göz rengine sahip anne ve babanın çocukları, %37.5 yeşil, %50 kahverengi, %12.5  mavi olabilir.

  • Mavi-mavi

Mavi-mavi  göz rengine sahip anne ve babanın çocukları, %1 ihtimal ile yeşil, %99 ihtimalle mavi göz rengine sahip olur. Başka bir göz rengine sahip olma olasılığı yoktur.

  • Kahverengi-mavi

Kahverengi-mavi  göz rengine sahip anne ve babanın çocukları,

%50 oranında mavi, %50 oranında kahverengi göz rengine sahip olur.

  • Kahverengi-kahverengi

Kahverengi-kahverengi  göz rengine sahip anne ve babanın çocukları,

%75 oranında kahverengi, %6.25 oranında mavi, %18.75 oranında yeşil olabilir.

  • Mavi-yeşil

Mavi-yeşil göz rengine sahip anne ve babanın çocukları, %50 ihtimalle mavi, %50 ihtimalle yeşil göze sahip olur. Başka renk göz rengine sahip olma şansı yoktur.

  • Yeşil-yeşil

Yeşil-yeşil  göz rengine sahip anne ve babanın çocukları, %25 oranında mavi göz, %75 oranında yeşil göze sahip olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top