Close

Diş Buğdayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

yemek56

Bebeğinizin yaşadığı ve size yaşattığı, ilk olan her şey çok ama çok özeldir. Minik bebeğinizin ilk dişinin çıkması da bunlardan biridir. Bazı ebeveynler kendileri için çok özel olan bu anıyı ölümsüzleştirmek ve sevdikleriyle de paylaşmak isterler. Bunu da özellikle son yıllarda adını daha sık duymaya başladığımız ‘Diş buğdayı’ denilen kutlama organizasyonu ile yaparlar. Diş buğdayı genellikle aile arasında yapılır. Peki nedir bu diş buğdayı ve nasıl yapılır? İşte diş buğdayı hakkında merak edilenler:

Diş Buğdayında Neler Yapılır?

  • Bebeğinizin çıkan ilk dişini kutlamak için aile büyüklerinizle bir araya geldiğiniz bugün sizin için elbette ki çok önemlidir. Bazı ebeveynler diş buğdayı kutlaması için profesyonel bir yardım alarak, parti organizasyon şirketleriyle anlaşırlar. Böyle bir durumda yapılacak olan tüm hazırlıklar organizasyon şirketiyle karşılıklı görüşmeniz sırasında belirlediğiniz esaslara ve onların size sunduğu paketlere göre olacaktır. Bütçeniz ve zevkiniz doğrultusunda seçeceğiniz parti paketlerinin içeriğine göre süsleme, yeme, içme gibi konuların tamamını ya da istediğiniz herhangi birkaçını organizasyon şirketi sizin için gerçekleştirecektir.
  • ‘Ufak bir kutlama ile kendi evimde yapmak isterim’ düşüncesinde iseniz parti malzemeleri satan dükkanları gezerek çok çeşitli süslemeler ve ikram masanızda yer alacak tabak, bardak, çatal, bıçak gibi ürünlere ulaşabilirsiniz. Bu dükkanları gezerek bebeğinizin bu özel günü için alışveriş yapmak size çok keyif verecektir.

Diş Buğdayında Neler Yapılır?

  • Diş buğdayında bebek bir yere oturtulur ve önüne serilen örtünün üzerine türlü meslekleri temsil eden bir sürü araç gereç konulur. 
  • Burada geleneksel olarak inanılan şey; bebek ilk önce hangi eşyaya yönelip eline alırsa o mesleği seçeceğidir. 
  • Diş buğdayında ayrıca, bebeğin başından aşağıya buğday taneleri dökülür. Bu da bebeğin diğer dişlerinin ağrısız, sancısız ve kolaylıkla çıkması için yapılmaktadır. 
  • Geleneklere göre ayrıca, bebeğin dişinin çıktığını gören ilk kişi bebeğe hediye alır. 

Diş Buğdayı Tarifi

Aşure için kullanılan buğday alınır ve haşlanır. Biraz soğuduktan sonra içine toz ya da pudra şekeri konulur ve iyice karıştırılır. Daha sonra içine arzuya göre nar, kivi, üzüm gibi çeşitli meyveler ve ceviz ya da fındık eklenir, ılık olarak servis edilir.

Diş Buğdayı Kutlamasında Masa Düzeni Nasıl Olur ve Kutlamaya Gelen Misafirlere Neler İkram Edilir?

Bebeğinizin ilk dişinin çıkışını kutladığınız bu özel günde tabi ki ikram masanız da çok özel ve şık olmalıdır. Masanızı, ikramlardan önce, yapacağınız süslemelerle görsel açıdan zenginleştirmeniz sofranızın her anlamda göze çok daha iyi hitap edebilmesini sağlayacaktır. 

  • Parti malzemeleri satan dükkanlardan alabileceğiniz diş buğdayına özel kutlama kartları ve süsler ile bugününüzü çok daha renkli kılabilirsiniz. 
  • Süslemelerin ardından sıra sofrayı hazırlamaya geldiğinde, bu tip kutlamalarda genellikle açık büfe tarzı ikram masalarına yer verildiğini söyleyebiliriz. 
  • Masanın bu şekilde hazırlanıyor olması herkesin hangi yemekten, ne kadar isterse alabilmesini beraberinde getirir ki bu da misafirleriyle ilgilenip sohbet etmek isteyen ev sahipleri için oldukça zaman kazandırıcı bir durumdur.
  • Diş buğdayında misafirleriniz için 5 çayı sohbetlerinde görmeye alışık olduğumuz tarzda bir menü hazırlayabilirsiniz. Örneğin börek, zeytin yağlı yaprak sarma, kısır, kurabiye, kek, patates salatası ve pasta misafirlerinize sunabileceğiniz ikramlıklardan sadece birkaçıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top