Close

Bebeklerde kelebek masajı nasıl uygulanır?

Bebeğinizin narin cildine yumuşak dokunuşlarla yapacağınız masaj sayesinde bebeğinizin daha huzurlu olmasına vesile olabilirsiniz. Hafif ve yumuşak dokunuşlardan oluşan bu masajın bebeğinizin rahatlaması için oldukça basit ve pratik bir masaj şekli olduğunuzu biliyor muydunuz?

KELEBEK MASAJI ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Masaja başlamadan önce, bebeğinize zarar verebilecek yüzük, saat, bileklik gibi aksesuarlarınızı çıkardığınızdan emin olmalısınız.
  • Bebeğinize uygulayacağınız masaj için başlamadan yarım saat önce beslenme saatinin tamamlanmış olmasına özen göstermelisiniz.
  • Kelebek masajının uygun süresi 5 dakikadır fakat bebeğiniz masaja alıştıktan sonra bu süreyi 20 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. Eğer bebeğiniz, rahatsız olduğuna dair tepkiler veriyorsa masajı sonlandırmalısınız.
  • Bebeğiniz çıplak olacağından dolayı oda sıcaklığını dikkate almalısınız.
  • Masajı rahat uygulayabilmeniz için bebek yağı veya bebek losyonu kullanabilirsiniz.

KELEBEK MASAJI UYGULANIŞI VE ADIMLARI

İlk olarak bebeğinizi ikiniz açısından da rahat olacak pozisyonda tutmalısınız. Hem bebeğin kuru cildinin nemlendirilmesi hem de masajın daha kolay yapılabilmesi açısından bebeğinizin vücudunu hafif dokunuşlarla yağlayabilirsiniz. Masaja baş kısımdan aşağıya doğru simetrik olarak yapmalısınız ve dokunuşlarınızın şiddetine dikkat etmelisiniz. Henüz bebeğinizin göbeği düşmemiş ise sadece göbeğin alt kısmına merkezden yanlara doğru hafifçe masajuygulayabilirsiniz.

BAŞ VE YÜZ

Çok nazik dokunuşlarla iki elinizi de kullanarak başın üst kısmından başlayıp kulak arkasına doğru alnından başlayıp çene altına doğru masajı başlatabilirsiniz. Burun ve şakaklarda yapacağınız dairesel hareketlerle devam edebilirsiniz. Bu sırada bebeğinizle göz teması kurarak sohbet edebilirsiniz.

BOYUN

Boyun kasları başı dik tutan kaslar olduğu için başın arka kısmından boyun kaslarını takip ederek omuzlara doğru okşayarak masaja devam edebilirsiniz.

KOLLAR VE ELLER

Kol kaslarının gevşemesi için kollarını yukarıdan bileklere doğru, bileklerden tekrar yukarı doğru masajı tekrarlayabilirsiniz. Sonra bebeğin kollarını göğsüne doğru kapatıp açma hareketleriyle esnetebilirsiniz. Son olarak bebeğin parmaklarını okşayıp avuç içlerine doğru ovalayabilirsiniz.

MİDE

Mide kısmı kelebek masajının en önemli kısmını oluşturur. Çünkü bebeğin barsak sancılarının hafiflemesini ve huzurlu uykuya dalmasını sağlar. Masajı sağdan sola dairesel hareketlerle, ellerinizin basıncını çok hafife indirerek uygulamalısınız.

AYAKLAR, BACAKLAR, POPO

İlk olarak bebeğin ayak topuklarında başlayıp parmaklarına doğru masajı uygulayın. Topuklarına basıncın artırarak gevşemesini sağlayın.Daha sonra bebeğin bileğini tutmalısınız ki bacağından yukarı doğru hareketleriniz kolaylıkla ilerleyebilsin. Bacaklara hafif vuruşlar uygulayabilirsiniz. Elinizi bebeğin poposuna kadar kaydırın ve tekrar ayak bileğine kadar devam ettirin. Diğer bacağına da aynı işlemi uygulayın. Bu işlemleri birden fazla tekrarlayabilirsiniz.

KELEBEK MASAJININ SONU

Tüm vücudu yumuşayan ve rahatlayan bebeğinize baştan aşağıya kadar hafif vuruşlarla masajı sonlandırabilirsiniz. Bebeğinizle aranızdaki sevgi dolu bağı en içten hissedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top