Close

Bebeklerde kusma ve mide bulantısına ne iyi gelir?

Bebeklerde kusma ve mide bulantısına ne iyi gelir?

 

Bebeğinizin pek çok şeye uyum sağlaması için zorlu bir süreçten geçmesi gerekmektedir. Yediği yiyeceklerin ve anne sütünün sindirilmesi de bu uyum problemlerinden sayılabilir. Peki bebeğinizin mide bulantısı ve kusma problemlerine neler iyi gelir?

BEBEKLER NEDEN KUSAR?

Hemen hemen her bebek süt emdikten sonra sütün bir kısmını dışarı atar. Bu bebekler için gayet normal karşılanması gereken bir durumdur. Sindirim yapan mide yutulamayan da ya fazla gelen anne sütünü dışarı atar. Burada endişelenecek bir durum yoktur. Bununla birlikte bebeğinizi besleme şekliniz ve yedirdiğiniz besinler de bebeğinizin mide bulantısına ve kusmasına sebep olabilir.

Unutmamalısınız ki bebeğiniz için yeni denediği her yeni tecrübe alışması ve uyum sağlaması gereken durumlardır. Bu sebeple yeni yeni tecrübe ettiklerine karşı vücudunun bu tür tepkiler vermesi normaldir. Bununla birlikte bu mide bulantısı ve kusmaları giderebilmek de esas sorun tespit edildikten sonra mümkündür.

BEBEKLERİN HANGİ SIKLIKLA KUSMASI NORMALDİR?

Bebeğinizin kusmasının ve mide bulantısının normal şeyler olduğunu söyledik. Elbette burada önemli bir husus var.  Bebeğinizin kusma sıklığı ve çıkardığı şeyler önemlidir. Çünkü kusma sıklığı fazla olan bebekler ve kusmuğu farklı olan bebekler hastalık sinyalleri veriyor olabilirler. Bu sebeple bebeğinizin kusma sıklığını takip etmelisiniz. Bebeğiniz anne sütü emdikten sonra bir iki kere kusabilir.

 Ek olarak gaz çıkarma pozisyonundayken bebeğin belli aralıklarla da kusabilir bunlar normaldir. Fakat bebeğiniz aralıksız olarak mide bulantısı ve kusma eğilimi gösteriyorsa bir doktora başvurmanız tavsiye edilir. 

BEBEKLERDE MİDE BULANTISI VE KUSMAYA NE İYİ GELİR?

Bu soruya cevap vermeden önce yapılması gereken bebeğin kusmasına sebep olacak koşulların belirlenmesi ve değiştirilmesidir. Örneğin bebeğinizi besledikten hemen sonra uzatmak bebeğinizin midesinin bulanmasına ve kusmasına sebep olabilir. Besleme işlemini kaşık yolu ile yapıyorsanız kaşığı tutuş pozisyonunuz da önemlidir. Bununla birlikte bebeği sık sık ve çok fazla beslemek de mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir. Bebeklerde mide bulantısı ve kusmaya iyi gelecek şeyler bebeğinizin bünyesine uygun besinler seçmek ve bu besinleri verirken dikkat etmek gibi temel adımları içerir. Eğer yeni bir besin deniyorsanız bunu çok az miktarlarda bebeğinize tattırarak vermek bebeğinizin o besine alışmasına ve daha sonra o besini tükettiğinde mide bulantınsın ve kusmasının azalmasına yardımcı olur. Bebeğinizi doğru pozisyonda sık öğünler ile az az beslemek mide bulantısı ve kusmaya karşı alabileceğiniz en iyi önlemlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top