Close

#benimkızımokuyacak

11 Ekim.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 2012 yılında alınan kararla her yıl “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanıyor.

Amaç ise kız çocuklarına karşı yapılan cinsiyet ayrımcılığının önlenebilmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanabilmeleri için bir farkındalık yaratmak.

Zira; toplumsal kalkınma ve insani gelişimin yolu herbir bireyi ayrı ayrı güçlendirmekten ve onların kişisel potansiyellerini açığa çıkarmasından geçiyor.

Fakat maalesef dünya genelinde kadına biçilen roller nedeniyle (erken yaşta evlilik ve annelik, bakım sorumlulukları gibi) kız çocuklarının kaliteli ve kapsayıcı eğitim imkanlarına erişimi kısıtlanmakta.

Eğitim konusunda desteklenen kadınlar bile sosyal normlar sebebiyle kendilerine karar verici bir mevkide yer bulmada ve eşit ücret sisteminden yararlanmada, dolayısıyla; haklarını korumada oldukça zorlanıyorlar.

Hal böyle olunca; cinsiyet adaletsizliği, toplumda dengeli ve sürdürülebilir bir gelişme sağlanamamasının ana nedenlerinden biri olarak yerini alıyor.

İyi haber; bu döngüyü kırmak elimizde!

Gelin, geleceğimizi şekillendirecek gençler ve özellikle kız çocukları için, bugünün yetişkinleri olarak, küçük de olsa bir katkıda bulunalım.

Sosyal medyada sadece kız çocuğumuzla ya da bir kız çocuğu olarak annemizle fotoğraf paylaşmanın ötesinde; günün anlam ve önemini yaşatabilmek adına eşitsizliklere dikkat çekerek farkındalık oluşturmaya çalışalım.

İşte size Türkiye’den paylaşıma hazır birkaç istatistik.

Gününüzün güzel geçmesi dileğiyle,

Saygılarımla,
Sibel Gökırmak

Photo by Skitterphoto from Pexels

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top