Close

Boyun ağrısı probleminden kurtulmanın yolları

boyun-agrisi-nasil-gecer

Çalışanlar bilir, fazla mesai yapmak ve masa başı işlerde boyun ağrısı oldukça büyük sorun teşkil etmektedir. Boynunuzun ağrıması gündelik hayatınızı olumsuz etkileyeceği gibi baş ağrılarına ve boyun fıtığına da sebeb olabilir. Acaba bir fikriniz var mı: boyun ağrısı nasıl geçer ? Bilindik herhangi bir doğal yöntemi var mıdır. Boyun ağrısından kurtulmak için neler yapılmalı ne gibi önemler alınmalı?

Boyun ağrısı nedir ve neden oluşur

Bilindiği gibi boyun ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu durum için önceden bilip önlem almak en iyisidir. Boynunuzun neden ağrıdığı hakkında bir fikriniz var mı? Yanlış oturma ve duruş şeklinizden kaynaklı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Boyun ağrısı ayrıca ani değişip duran tansiyonun da sonuçları arasında meydana gelen bir problem olarak nitelendirilir. Kasların gerilmesi ve kasılmasından da boyun tutulur veya ağrır.İşte, bu noktada omiriliğe ve boyun bölgesine oldukça zarar verir. Ayrıcabaş ağrılarına da davetiye çıkarır.

Bu problemle başa çıkmanın en bilindik ve eski yolu tabii ki akapuntur tedavisi olarak gösterili. Boyun ağrısında çokca kullanılan bu yöntem, aslında gelenekseldir. Boyun ağrısı, kaslar incinmesinden olabileceği gibi, sinirlerin sıkışması durumunda da meydana gelir ayrıca menenjit de boyun ağrısına sebebiyet verebilir. Bunlar içinde: Uçucu, şifalı yağlarla yapılan masajlar,akapuntur,buz şoku,epsom tuzu ile tedavi, gibi yöntemler bulunur.

Boyun ağrısı için neler yapılmalı

Söz edilen akapuntur yöntemi, bu anlamda oldukça iy sonuçlar alınmasını sağlıyor. İğnelerin lenf bezlerine etki ederek kan dolaşımını arttırmaktadır. Ayrıca boyun kısmınızda hangi noktada ağrı varsa oraya buz şoku yapılabilir. Bu şoku da tıpkı akapuntur yöntemi gibi oldukça etkili olmaktadır. Önceden dondurulmuş buz küperini temiz bir havluya sararak boynunuzda tutun, ağrısını hemen aldığını göreceksiniz.

Bunlardan başka yağlarla yapılan masajlar da vardır. Peki, hangi yağları boyununuza sürmelisiniz? Tabii ki bunlar: Zeytinyağı, lavanata yağı, servi yağı ve fesleğen yağıdır. Aktarlarda rahatça bulunabilecek bu uçucu yağları karıştırarak boynunuza masaj yapabilirisiz sonrasında, ısıtılmış sıcak havluyu nazikçe boynunuza uygulayıp dinlenmeniz yeterli. Diğer bir yöntem olan epsom tuzu, boyun için oldukça faydalıdır. Epsom tuzunu, erittikten sonra aynı yağlar gibi masaj yaparak ağrıyan bölgelere yedirmeniz gerekmektedir.

Boynunuz ağrısın istemiyorsanız neler yapmanız gerekir

Boyun ağrısına alınacak önlemleri maddeler halinde açıklayacak olursak:

 • Uyuma pozisyonunuza dikkat etmeli ve rahat bir yatakta yatmalısınız.
 • Oturuş ve duruş pozisyonunuz önemli, bunun için yanlış duruş pozisyonundan vazgeçmeli ve kamburunuz çıkmayacak şekilde dik oturmalısınız.
 • Eğer kaslarınız sertleşmeye başlıyor ve bu durum sizi rahatsız etmeye yelteniyorsa hemen dinlenmelisiniz bilin ki bu ağrının habercisi niteliğindedir.
 • Doğru nefes egzersizleri ve boyun egzersizleri yapmalısınız.
 • Tansiyon dengesini kontrol altına almalısınız.
 • Sinir ve stresten uzak durmalısınız.

Boyun ağrısını geçirmek için ne tür egzersizler yapılır

 • Oturarak ellerinizi boynunuzun arkasında kilitleyerek kenetlenmeniz gerekecektir. 1 dk. boyunca bu şekilde durun ve sırtınızdan omuzlarınıza kadar gerilmeyi hissedin.
 • Diz kapaklarınızı yere koyun ve alnınız da ayrıca yere değsin. Ardından uzanarak ellerinizi sırt kısmınızda birleştirin daha sonra kollarınızı yukarı doğru çekiliyormuş gibi uzatın. Yavaşça normal halinize dönün.
 • Yeniden oturur pozisyonu alarak, ayak topuklarınızı kalçalarınıza değecek şekilde oturun. Dizleriniz altınızda olsun ve elleriniz de yerde dursun ardından yavaşça sırtınızı geriye doğru esnetin.
 • Burda da bir yoga hareketi niteliğinde olan sırt üstü yatarak dizlerinizi büküp kalçalarınızı yukarı doğru kaldırmanız size gerilmeyi ve rahatlığı sağlayacaktır.
 • Başınızı ilk önce sağ sonra da sol tarafa omzunuza doğru bastırın. Bir dakika bekledikten sonra başınızı hafifçe 360 derece çevirerek kaslarınızı gevşetin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top