Close

Kan dolaşımını kolaylaştıran ve hızlandıran egzersizler

Kan dolaşımı ve vücuda etkileri

Kan dolaşımı vücuttaki kanın belirli bir döngü içinde dolaşmasıdır. Kanın temizlenmesi ve dolaşması için belirli aşamalardan geçmesi gerekir. Ama bazen vücutta kan dolaşamamaya ve bir yerlerde birikmeye başlar. Bu gibi durumların önüne geçmek için çeşitli egzersizler vardır.

Kan dolaşımının yavaşlamasının sebeplerinden ilki bedenin hareket etmesinin azalmasıdır. Beden daha az hareket ettiği zaman kan dolaşımı bundan negatif olarak etkilenir. Bu yüzden düzenli yürüyüş yapmak vücudunuzda kan dolaşımını kolaylaştıran basit egzersizlerdendir. Kan dolaşımını kolaylaştırmak ve hızlandırmak için muhakkak egzersiz gereklidir. 

Kan dolaşımını kolaylaştıran egzersiz: Ayakları yukarı kaldır

Kan dolaşımını kolaylaştırmak için bu harekete başlamadan önce yere uzanmanız gerekeceği için zemini bir şeylere örtmelisiniz. Sonrasında yavaşça ve rahat bir şekilde sırt üstü yere doğu uzanın. Ellerinizi boynunuzun arkasına getirin ve orada ellerinizi birleştirin. Ayaklarınızı da gergin bir şekilde uzatın. Sonrasında dizlerinizi karnınıza doğru bükün. Bu pozisyondayken bacakların gergin olduğundan emin olun. Daha sonra bacaklarını gergin durumda iken yukarı doğru uzatın. En son olarak başlangıç pozisyonuna dönün. Yaşınıza ve de çevikliğinize göre bu egzersizi 10-20 defa kadar yapın. Daha fazlasını yapabiliyorsanız da periyodlar halinde devam edebilirsiniz. Ama bir önceki günden daha az yapmamalısınız. Yani bugün 25 defa yapıp yarın 20 defa yapmamalısınız. Alıştıkça hareketin sayısını arttırabilirsiniz. Bu hareket sayesinde kan dolaşımınız kolaylaşacaktır.

Kan dolaşımını kolaylaştıran egzersiz: Ayaklarını kitle

Kan dolaşımını kolaylaştıran bu hareket için alçak bir sandalye veya iki adet minder gerekmektedir. Burada tercih sizdedir. Hareketi sert zeminde yapmak isterseniz alçak bir sandalye, yumuşak bir zeminde yapmak isterseniz de iki adet minderi üst üste koyarak kullanınız. Baldırlarınız alçak bir sandalye veya iki minder üzerindeyken sırt üstü şekilde yatın. Ayak parmaklarınızı katlayın. Ve sonrasında ayak parmaklarınızı zorlayarak parmaklarınızı sonuna kadar açın. Bu hareketi bir dakika kadar yapın. Pozisyonunuzu korurken, ayaklarınızı önce saat yönüne ve daha sonra saat yönünün tersi yönünde çevirin. 30 saniye boyunca 5 defa aynı hareketi yapın. Aynı pozisyonda ayaklarınızı 10 defa ileri doğru hareket ettirin. Daha sonra 10 defa da geriye doğru hareket ettirin. Bu egzersizi 1 dakika boyunca yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top