Close

Boyun tutulması kabusunuz olmasın! Bu egzersiz 15 dakikada sizi rahatlatacak…

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte evlerde, iş yerlerinde, marketlerde, mağazalarda ve daha pek çok farklı ortamda maruz kalınan klimalar, boyun tutulmasının en önemli nedenlerinden biridir. Vücudu oldukça zorlayan bir rahatsızlık olan boyun tutulmasına iyi gelen birçok farklı alternatif mevcuttur.

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan klimalar, her ne kadar yaz sıcaklarına iyi gelse de ferahlık sağlasa da boyun tutulması gibi farklı rahatsızlıklara yol açmaktadır. Boyun tutulmasına iyi gelen ise pek çok alternatif öneriyi sizler için derledik.

Boyun egzersizleri hayat kurtarır

Yalnızca 15 dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz boyun egzersizleri, boyun tutulmanızın hafiflemesi konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntem esnasında boynun zorlanmadığından emin olunmalıdır.

Başınızı yavaşça öne doğru eğip çenenizi göğsünüze değdirdikten sonra başınızı yavaşça yukarı kaldırın. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın ve boynun zorlandığı noktalarda ağrının artmaması için egzersizi sonlandırın. Aynı hareketi sağ ve sol için de uygulayın.

Soğuk kompres ağrıyı hafifletir

Boyun tutulmasının neden olduğu ağrıyı hafifleten ve ağrıya sebebiyet veren laktik asit birikiminin önüne geçen soğuk kompres metodu, soğuk bir torba aracılığıyla uygulanır. Tutulmanın yaşandığı bölge üzerinde yaklaşık 20 dakika boyunca uygulanan kompres için havluya sarılan 10-15 adet buz da kullanılabilir.

Sıcak kompres kasları gevşetir

Kasların gevşemesi konusunda yardımcı olan sıcak kompres genellikle soğuk kompres uyguladıktan bir gün sonra uygulanır. Sıcak kompres konusunda eczanelerde satılan hazır torbalardan faydalanılabileceği gibi evde hazırlanan sıcak torbalar da kullanılabilir.

Sağlam kapaklı cam bir şişeyi yarısına kadar sıcak su ile doldurun. Kalın bir havluya sardığınız sıcak su dolu şişeyi, boyun tutulmasının yaşandığı bölgeye 20 dakika uygulayın. İki saat sonra bir 20 dakikalık uygulama daha gerçekleştirin.

Kısa bir süreliğine yumuşak bir boyunluk kullanılabilir

Boyun kaslarına binen yükü azaltarak boyna destek olan yumuşak boyunluk, bir yandan da boynun sabit kalmasına yardımcı olur. Farkında olmadan gerçekleştirilen ve boyna yük bindirerek zarar veren hareketlerin önüne geçme işlevi de gören yumuşak boyunluk, en fazla 3-4 gün kullanılmalıdır.:

scroll to top