Close

İshale sebep olan 6 beslenme şekli

Pek çok farklı nedenden kaynaklanabilen ishal problemi, özellikle tüketilen yiyecek ve içeceklerle alakalıdır. Bu nedenle ishale neden olabilecek yiyecek ve içecekleri iyi bilerek bu tür besinleri fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Gıda zehirlenmesi,sindirim sistemi rahatsızlıkları, diyabet, bakteriyel enfeksiyonlar, hipertiroid, alerji ve ilaç kullanımı gibi birçok farklı sebepten kaynaklanabilen ishal sorunun en büyük nedeni ise tüketilen yiyecek ve içeceklerdir.Sindirim sisteminin çeşitli gıdalara hassasiyet göstermesi sonucunda yaşanan ishal rahatsızlığı, vücudun hangi gıdaya hangi tepkiyi verdiği ile ilgilidir.

 

İshal yapan yiyecekler nelerdir?

Geçmeyen ishal rahatsızlığı, dazla su kaybı yaşanması sonucunda sürekli halsizliğe ve ilerleyen aşamalarda ise bayılmalara ve hatta ölüme dahi neden olabilmektedir. İshalin yarattığı bir başka tehlike ise besinlerin gerektiği şekilde sindirilememesi sonucunda yaşanabilecek vitamin ve mineral eksiklikleridir. Bu nedenle ishale neden olan yiyecek ve içecekleri çok fazla tüketmemek gerekmektedir.

Acı biber

Metabolizmayı hızlandıran bir bileşen olan kapsaisin içermesi nedeniyle adlı ishale neden olan besinler arasında yer alan acı biber, özellikle yemeğin üzerinden geçen 1-2 saat içerisinde etkisini gösterebilir.

Yapay yağlar

Yağsız, az yağlı veya diyet ürünlerinde kullanılan yapay yağlar ishale neden olabilmektedir. Bunun nedeni bu tür yağların mideden ve bağırsaklardan hiç sindirilemeden geçmesidir.

Yapay şekerler

Sorbitol ve mannitol gibi tatlandırıcılar olan yapay şekerler de yapay yağlar gibi vücutta sindirilemediği için ishale neden olabilir. Bu tatlandırıcıların en yoğun şekilde yer aldığı ürünler olan yoğurt ve şekerlemelerin içindekiler bölümü dikkatle incelenmeli ve ürünlerin yapay tatlandırıcı içermediğinden emin olunmalıdır.

Kafein

Bağırsak hareketini arttıran ve hem kasılmalara hem de ishale yol açabilen kafein, idrar söktürücü özelliği nedeniyle vücudun susuz kalmasına neden olabilir.

Suda çözünmeyen besin lifleri

Sağlıklı bir sindirim için uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilen lifin tüketimi,bazı durumlarda ise ishale yol açabilmektedir. Lif bakımından zengin besinler olan fındık,diğer yemişler ve çiğ sebze ile meyveler zaman zaman geçici ishale yol açabilmektedir.

Alkol

Sindirim sisteminin tamamını olumsuz yönde etkilediği bilinen alkol, vücutta aşırı su kaybına neden olmaktadır.

scroll to top