Close

Cam Lekelerinden Kurtulma Yolları

 

Camlarınızın günlük temizliklerini yaparken üzerindeki kirleri, lekeleri çıkarmak ve de tekrar oluşumunu engellemek için doğru teknikler kullanmanız çok önemlidir. Bu doğru tekniklerle hem camınızın temiz olmasını sağlayacak hem de onları korumuş olacaksınız. Cam temizliği yaparken bu tavsiyeleri değerlendirebilirsiniz.

Cam Bardakların Temizliği

  Cam bardaklarının lekesiz olması herkes için çok önemlidir. Her gün kullandığınız bardaklarınızın özellikle de şarap kadehleriniz ve el yapımı kristal bardaklarınızın çizilmeden temizlenmesi gerekir. Bu bardakların zarar görmemesi için elde yıkamanız tavsiye edilir. Bulaşık makinesine attığınız zaman bulaşık makinanız da kullandığınız deterjanlar cam bardaklarınızın üzerinde bir tabaka oluşturarak onların lekelenmesine sebep olabilir.

Cam Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Cam eşya ve bardaklarınızı elde yıkamanız onların temizliği ve güzelliği açısından oldukça önemlidir. 

  • Camları temizlemek için bir miktar bulaşık deterjanı ve sıcak su kullanabilirsiniz. Bu yöntemle cam bardaklarınızı günlük kirlerden arındırabilirsiniz.
  •  Sıcak deterjanlı suyla yıkadığınız ya da sildiğiniz cam eşyalarınızı hemen kuru bir bezle kurulayınız. Eğer bardak ise ağzı aşağıya bakacak şekilde, eğer ki düz cam bir eşya ise dik bir şekilde temiz bir bezin üzerine kurumaya bırakın. Eğer ki anında kurulamanız gerekiyor ise de mikrofiber bezleri yani iplik bırakmayan bir bezi tercih edin.
  • Cam eşyaları temizlemekte en çok su izi, kahve ve şarap lekesi gibi organik lekeler sizi zorlayacaktır. Ama bunların hepsini geçirmek için aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Kabartma tozu, limon suyu ve sirke gibi evinizde sıklıkla bulundurduğunuz  bu ürünler cam eşyalar üzerindeki lekeleri çok etkili bir şekilde çıkaracaktır. 
  • Ayrıca eğer bu tür ürünlerle uğraşmak istemiyorsanız hazır halde bulunan cam yüzeylerini temizleyici deterjan ya da spreyleri kullanabilirsiniz.

Bulanık Cam Lekeleri Nasıl Geçer?

Cam lekelerinden kurtulmaya çalışırken daha zorlu olan bulanık lekelerde karşılaşıyorsanız bu tavsiyeleri deneyebilirsiniz:

·  Eski bir diş fırçası ya da yumuşak uçlu herhangi bir fırçayı bir miktar kabartma tozuna batırın. Kabartma tozuna batırdığınız fırça yardımıyla lekeli ve bulanık cam eşyayı yavaşça fırçalayın.

·  Bir miktar saf su ve bir miktar da sirkeyi karıştırın. Hazırladığınız karışımın içine bulanık ve lekeli cam eşyaları dikkatlice koyun. Yaklaşık 12 saat kadar içerisinde bekletin. Daha sonra kendi kendine temiz bir bez üzerinde kurumasına izin verin.

·  Temiz bir bez parçasına bir miktar sirke dökün ya da cam temizleyici sıkın. Sirke yada cam temizleyiciyle ıslattığınız bu bezle cam eşyalarınızı silin ve sonrasında aynı şekilde kuru, ip bırakmayan bir bezle durulayın.

Her temizlik konusunda olduğu gibi cam temizliğinde de kullandığınız malzemelerin kullanma talimatlarına uymanız önemlidir. Her zaman iyice okuyun ve anlayın. Bütün temizlik malzemelerini tüm yüzeyde kullanmadan önce küçük bir yüzeye bir miktar uygulayarak etkilerini görün. Etkilerini gördükten sonra tüm yüzeye uygulamaya başlayabilirsiniz.

Cam Ürünlerdeki Etiketler Nasıl Çıkar?

Cam ürünün üzerindeki etiketi çıkartmak istiyorsanız bir sıcak su içerisine koyun ve su soğuyana kadar bekleyin. Çıkardıktan 10 dakika sonra bezle ovalayarak çıkarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top