Close

Vajinal Tampon

 

Tampon regl dönemlerinde kadınların tercih ettiği bir hijyen ürünüdür. Regl dönemlerinde ped gibi sızıntılara karşı korumaya yardımcı olur; yumuşak, emici, pamuk veya suni ipek bazlı bir üründür. Tampon pedler gibi iç çamaşırı üzerinde kullanılmaz; vajinaya yerleştirilen bir üründür.

  • Tamponlar sızıntılara karşı sizi çok daha iyi korur. 
  • Vücudunuzun içinde olduğundan akışı daha erken yakalayarak içine hapseder bu nedenle sızıntı kazaları diğer hijyenik pedlere göre çok daha az olur. 
  • Ayrıca vücudunuzdan dışarı kan çıkışı olmadığından, kan oksijenle birleşerek bakteri üretemez. Dolayısıyla kesinlikle dışarıya koku vermez. 
  • Ayrıca dışarıdan görünen yapışkan parçaları olmadığından kolayca egzersizler yapabilir, yüzebilirsiniz.

Tampon Kullanmak Canınızı Acıtır Mı?

Tampon doğru şekilde yerleştirildiğinde herhangi bir acı vermez. İlk kullanımında hafif bir ağrıya neden olabilir. Bunun başlıca sebebi gergin olmanızdır ve tamamen normaldir. İlk kullanımda gergin hissediyorsanız derin bir nefes alarak rahatlamaya çalışın. Kaslarınız gevşediğinde yani alıştığınızda tamponu takıp çıkartma işleminin daha kolay olduğunu göreceksiniz. Tamponu yerleştirdikten sonra bir rahatsızlık hissediyorsanız bunun muhtemel sebebi yeterince ileriye yerleştirememiş olmanızdır. Parmağınızla daha ileriye yerleştirmek için itebilir ya da çıkarıp tekrar takmayı deneyebilirsiniz. Tamponunuz doğru yerleştiğinde artık hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. Eğer parmağınızla itmek istemiyorsanız en kolay yerleştirme yöntemi plastik aplikatör yardımıyla yerleştirmektir.

Tampon kullanmadan önce ellerinizi yıkayarak hijyen kurallarına uymalısınız.

Tampon Vajinada Kaybolabilir Mi?

Tamponun vajina içinde kaybolması mümkün değildir. Vajinanızın sonundaki açıklık bir kalem ucunun bıraktığı nokta büyüklüğündedir. Bu da tamponunuzun sığması için oldukça küçük bir boyuttur.

Tampon Sıkışabilir Mi?

Tamponun vajinanızda sıkışıtğını düşünüyorsanız gevşeyin, kaslarınızın onu daha sıkı tutmasına izin vermeyin. İpini içinize kaçırdıysanız bile parmağınız yardımıyla kolayca bulabilirsiniz. İpinden tutun, derin bir nefes alın ve çekin. Endişelenmenize gerek yoktur, tampon içinizde kaybolmaz ve içinizde sıkışmaz. Kendinizi kasarsanız tamponu çıkarmak biraz sizi zorlayacaktır. Ancak vajinayı çevreleyen kaslar tarafından tampon yerinde bir nevi yerini korur. Tamponunuz ne kadar çok sıvı çekerse o kadar rahat çıkar. Bu nedenle biraz daha sıvı emmesi için bekleyebilirsiniz. Ancak asla 6-8 saatten fazla değiştirmeden kullanmamalısınız.

Tamponun ipinin kopma ihtimali oldukça düşüktür. Çıkarma ipi tüm tamponların çekirdeğine dikilir. Yine de eğer ip koparsa tamponunuzu çıkartmak için parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Eğer sorun yaşıyorsanız doktora başvurmalısınız.

Tampon Kendiliğinden Çıkarak Düşebilir Mi?

Düzgün takılan bir tamponun kendiliğinden çıkması oldukça düşük bir ihtimaldir. Çünkü vajina girişinin etrafındaki kaslar tamponu yerinde tutar. Ve kasların yönü dışa doğru değil, içe doğru çıkışı kolaylaştıracak şekildedir.

Tamponlar Vücudunuzda Lif Bırakabilir Mi?

Tamponlardan küçük lifler çıkabilir ancak yine de çok olası değildir. Vajinanızın kendi kendini temizleme özelliği bu liflerin en fazla 1-2 günde çıkarıp atılmasını sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top