Close

Göğüs Sarkmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 

Araştırmalara göre göğüs sarkması, yüksek vücut endeksi, kilo alımı ve fazla kilo verme, bedene ait olmayan geniş sütyen kullanımları, sigara kullanımı ve fazla sayıda çocuk doğurma sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Doğal bir olay olan göğüs sarkması, kadınlar için çekicilikten uzak ve seksi görünümü azalttığı düşünülerek problem haline gelmektedir. Bilimsel olarak göğüs sarkması, meme dokusunda bulunan cooper ligamentlerinin gevşemesi sonucunda meydana gelmektedir. Hormonlarda bulunan dengesizlikler de bu durumu ortaya çıkarabilmektedir.

Göğüs sarkmasını önleyebilmek için soğuk suya yatmak gibi evde büyük bir çaba gerektiren yöntemler tavsiye edilmektedir. Soğuk suya yatma yöntemi, göğüs sarkmalarında bilimselliği kanıtlanmamış bir yöntem değildir. Ancak bilimsel olarak soğuk suyun vücudu sıkıştırdığı bilinmektedir. Fakat bu yöntem kalıcı bir yöntem değildir. Meme dokusu kas tabakasına sahip olmadığı için, kilo alıp verme durumunda aynı zamanda emzirme sonrasında tekrardan genişleyip sarkabilir. Bu durum memelerin sürekli dolup boşaldığından kaynaklı bir genişlemedir.

Göğüs Sarkmasını Önlemek İçin Yapılabilecekler

  • Öncelikle ergenlik döneminde göğüslerinizin kontrolünü elinize almak istiyorsanız, bedeninizden büyük sütyenler kullanmamalısınız. Aynı zamanda sadece ergenlik gelişiminde değil, yetişkinlik döneminde de sütyen kullanmama veya beden ölçüsünden büyük sütyen kullanımı, göğüslerinizin destek almamasını ve dik durmamasını sağlar.
  • Sütyen kullanımı dışında sarkmayı engellemek için egzersizler yapmalısınız. Sporun sağlığa yararları saymakla bitmez. Spor yaşamsal kaliteyi artırırken hem vücudu şekillendirir hem de vücudun sıkılaştırmasında etkili olur. Bu sebeple etkili sonuçlar için mutlaka spor yapmalısınız. Peki, göğüs sarkmaları için hangi egzersizler yapılmalı?
  • Göğüs sarkmalarını önlemek için yapılabilecek en etkili egzersiz, şınav çekmektir. Şınav çekerken kendimizi zorladığımız için bu egzersizden çok çabuk sıkılabilirsiniz fakat pes etmemelisiniz.Hem kaslarınızın çalışması hem de göğüs bölgesindeki yağların toparlanması için gerekli en önemli egzersizlerden birisi şınav hareketidir. Zorlandığınız takdirde dizlerinizden ve bacaklarınızdan yardım alarak üst vücut bölgenizi çalıştırabilirsiniz.
  • Spor yaparken göğüs sarkmasına engel olacak spor sütyenleri kullanmalısınız.
  • Göğüslerinizde bulunan yağları çalıştırabilmeniz için, göğüs bölgenize masaj yapmalısınız. Göğüste bulunan yağ dokusunun azaltılabilmesi ve eşit şekilde dağılabilmesi için doğal yağlarla masaj uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı, göğüslerinizi avuç içlerinize alarak, parmaklarınızla beraber yukarıdan aşağı hareketlerle uygulayarak yağları çalıştırabilirsiniz. Daha sonra bu işlemi göğüslerinizi yukarı çektikten sonra serbest bırakarak yapmalısınız. Bu işlem çok zahmetli bir işlem olmadığından bilgisayar başında, yatarken veya duşta da rahatlıkla yapabilirsiniz. Doğal yağ kullanımı sırasında göğüs üzerinde dairesel hareketlerle masaj yaptığınızda, hem cildi yararlı yağlarla beslemiş olursunuz hem de yararlı yağları, zararlı yağlara karşı kullanmış olursunuz.
  • Denenebilecek yöntemler arasında estetik operasyonlar da yer alabilir.Göğüs sarkması sorunu yaşıyorsanız cerrahi yöntemler en son tavsiye olarak sunulmaktadır. Estetik operasyonlar doğumlardan ve kilo işlemlerinden sonraki süreçte yetersiz kalabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top