Close

Çocuklarda Saç Dökülmesi

by her mom before they go out together

Saç dökülmesi yetişkin veya çocuk farketmeksizin gün içinde sürekli yaşanan bir durumdur. Yeni saç köklerinin çıkmak için eski saç kökünü itmesiyle saçlarda dökülme meydana gelebilir. Her gün ortalama 150 – 200 tele yakın saç dökülür ve yenisi çıkar. Çocuklarda da aynı durum gözlenir. Saç dökülmesini yoğun bir şekilde göremeseniz bile bu dökülme tutam tutam şeklinde ve yoğunsa o zaman bir sağlık sorunu olduğundan şüphe edebilirsiniz. 

Yeni doğan bebekler, çocuklar, ergenler, yetişkinler ve yaşlılarda saç dökülmesi gözlenir. Bu durum yeni saç köklerinin uzaması için olması gereken bir durumdur. Ancak saç dökülmesi gözle belirgin şekilde görülmesi ile birlikte ebeveynler bir uzmandan destek almalıdır.

Çocuklarınızda ki belirgin saç dökülme sebepleri;

-Saç diplerinde çıkan mantar enfeksiyonları, saç derisinin pul pul dökülmesi ve kuruması sonucu oluşur.

-Lupus hastalığı geçirmiş çocuklarda saç dökülmesi görülür,

-Genetik olarak oluşan saç dökülmesi sorunlarında, uzmanla ailede genetik saç dökülmesi olduğu paylaşılmalıdır.

-Çocuklarda strese bağlı görülen saç koparma hastalığı, tıp dilindeki adıyla trikotilomani hastalığı, psikolojik bir rahatsızlıktır. Sebebi strese bağlı olabilir, bu durumda mutlaka bir uzmana başvurmak gereklidir.

-Halk arasında bilinen adıyla saçkıran hastalığı, tıptaki adı ile alopesi, bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda görülür, çocuklarda genellikle belli bir yaştan itibaren anaokulu öncesi dönemlerde görülen bir durumdur, saçkıran hastalığına sahip çocukların saç kökleri yeterli kadar beslenemediği için kafanın belli bir bölgesinde bozuk para büyüklüğünde bazen daha büyük daireler şeklinde görülür, saçkıran olan çocuklar için sıkı bir beslenme düzeni oluşturulmalı ve bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan vitamin ve mineral takviyesi uygulanmalıdır.

-Kimyasal ürünlerin sıklıkla kullanılması sonucu saç tipinde meydana gelen deformasyonlar sonucu saç kayıpları yaşanabilir.

-Çocuklarınızın kronik bir rahatsızlığı varsa bu durumda yine saç dökülmesi sorunları yaşanabilir, eğer kronik bir rahatsızlığı yoksa bu durumda, yine kronik bir hastalığın habercisi olarak saç dökülmesi görülmeli ve vakit kaybetmeden uzmandan destek alınmalıdır.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarınız da  saç dökülmesi belirtileri gözlemlediğiniz zaman vakit kaybetmeden cildiye doktoruna gidilmelidir. Bu sayede muayene sonrasında doktorun istediği testleri yaptırmanızla saç dökülmesinin kaynağı neticeye kavuşturulur. Doktorun tüm önerileri ebeveynler tarafından uygulanır. Birçok çocukta görülen saç dökülmesinin ana sebeplerinden biri sağlıksız ve dengesiz beslenmek olarak görülür. Bu sebeple gelişim çağında olan çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için yemesi gereken proteinler listelenmelidir. Belirlenen besinlere göre denge oluşturularak beslenme sağlanır. Çocuğunuzun gelişimi ve bağışıklığı için gerekli bir diğer etmen ise vitamin ve minarellerdir. Doktorunuzun verdiği her talimata uyarak sağlıklı bir gelişim süreci geçirilebilir. Bu sayede saç dökülmesinin de önüne geçilmiş olunur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top