Close

Detoksifikasyon: Vücudu Temizlemenin Yolları ve Doğal Süreçleri

Psychology

Psychology

Detoksifikasyon vücutta organizmanın zararlı maddelerden arınması demektir. İnsan vücudu terleme, solunum, idrar yapma, safra oluşumu ve dışkılama gibi metabolizma süreçleriyle oluşan toksinleri vücuttan arındırır. Vücudumuzda bazı toksinler yer alı ve bunları gidermek gerekir. Bu giderme, detoksifikasyon ile mümkündür. Peki detoksifikasyon nedir ve nasıl yapılır? Bu yazıda detoksifikasyon ile ilgili bazı önemli noktalara değineceğiz.

Detoksifikasyon Nedir?

Detoksifikasyon, çoğumuzun da aşina olan kavramlardan biri olan detoksu ifade eder. Detoksifikasyon ne demek sorusuna yanıt verecek olursak vücuttaki zararlı maddelerin ve toksinlerin atılması sürecidir. Dolayısıyla detoks da detoksifikasyon sürecinde kullanılan bir yöntemdir. Detoksifiye edici yöntemler ile vücudunuzdaki çevresel toksinleri giderebilirsiniz. Bu yöntemler arasında detoks kürleri vardır ve bazıları oldukça etkilidir. Eğer siz de sağlıklı ve uzun bir yaşam tarzı benimsemek istiyorsanız detoksifikasyon süreci hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Dilerseniz konu hakkında uzman görüşüne de başvurabilirsiniz.

Detoksifikasyonun Amacı Nedir?

Vücuttan toksin nasıl atılır sorusu, detoksifikasyon kapsamına girer. Bu sorunun birçok yanıtı vardır. Zira farklı detoksifikasyon yöntemleri vardır ve size uygun olana yönelmeniz önemlidir. Detoksifikasyonun amacına gelirsek de daha sağlıklı, enerjik, iyi bir vücut sistemini destekler. Uygulanan detoks yöntemleri genelde cilt sağlığını, kilo kontrolünü, bağışıklık sistemi ve sindirim sistemini olumlu bir şekilde etkiler. Dolayısıyla temelde vücut sağlığını genel olarak iyileştirir ve sağlıklı bir yaşama teşvik eder. Bu nedenle vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Detoksifikasyonun Önemi Nedir?

Vücudumuz metabolik faaliyetlerle fiziksel ya da ruhsal enfeksiyonlar sonrası oluşan toksinlere maruz kalır. Bu toksinler vücutta kaldığında birçok soruna neden olur. Bu sorunlar arasında beden direncinin azalması, gerginlik, yorgunluk, hormonal dengesizlikler, direnç kaybı faktörler yer alır. Aynı zamanda kimyasallar da bu problemlerden biridir ve kimyasallar vücuttan nasıl atılır sorusunun yanıtı da detoksifikasyon yapmaktır. Her yıl, insanlar vücutlarını çeşitli kimyasal ve fiziksel toksinlerle etkileyen birçok tehlikeli maddeye maruz kalır. Bu toksinler topraktan, sudan, solunan hava ve tüketilen gıdalardan alınabilir. Bu zararlı maddeler insan vücudunda çeşitli olumsuz etkilere yol açabilir. Bu etkiler arasında güçsüzlük, yorgunluk, kendini iyi hissetmeme ve bunalım gibi sorunlar yer alır. Toksinlerin nelere bağlı meydana geldiğinden bahsedecek olursak birçok faktörden bahsedebiliriz. Bu faktörler arasında genelde şunlar yer alır:

 • Solunan zararlı hava,
 • Yenen ve içilen paketli ve hormonlu gıdalar,
 • Evlerde kullanılan temizleyiciler,
 • İç ve dış mekânlardaki elektronik ve kimyasal faktörler
 • Alkol tüketimi, 
 • Kontrolsüz kafein tüketimi,
 • Bilinçsiz kullanılan ilaçlar (özellikle antibiyotikler)

Detoksifikasyon Nasıl Yapılır?

Detoksifikasyon bir süreç olduğu için uygulama yöntemleri kişiden kişiye değişebilir. Her birey farklı vücut yapısına sahip olduğu için biriken toksinler değişebilir. Her ne kadar vücuttaki toksinlerden arındırılması 6 ay sürse de bu sürecin değişken olabileceğini unutmamak gerekir. Aynı zamanda bu süreçte her bireyin vücudunun tepkisinin farklı olacağını da belirtmekte fayda var. Bazı kişiler toksinleri kısa sürede elimine ederken bazı kişilerin vücudunun elimine etme süreci uzayabilir. Peki detoksifikasyon nasıl yapılır ve uygulama yöntemleri nelerdir? Detoksifikasyon yöntemleri günümüzde şu yöntemlerle uygulanır:

 • Kolon temizleme (Kolon hidroterapi)
 • Biofoton terapi
 • Nöralterapi
 • Yosun banyoları,
 • Manyetik Alan tedavisi 
 • Bitki çayları ve bitki rejimleri,
 • Sauna, hamam, kaplıca veya hipertermik seanslar (terleme)
 • Biofoton terapi
 • Sebze suyu ve meyve suyu rejimleri,
 • Şelasyon tedavileri
 • Ozon uygulamaları
 • Gerek görüldüğünde homeopatik destek tedaviler

Doğal Detoksifikasyon Yöntemleri Nelerdir?

Detoksifikasyon yöntemlerinden bahsettiğimize göre bu süreçte uygulanan doğal yöntemlerden de bahsetmek faydalıdır. Farklı yöntemlerle uygulanan bu yöntemler bazen evde tek başına da uygulanabilen basit yöntemler olabilir. Doğal detoksifikasyon yöntemlerini aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz. Su detoksu vücuttaki toksinleri idrar yoluyla atmayı sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem oldukça basit olup su tüketiminizi artırmanızla ilişkilidir. Yani, normal tüketiminizden bir miktar daha fazla su tüketmenin su detoksu olarak adlandırılır. Ancak bu süreçte katkılı meyve suyu, kafein gibi içecekleri azaltmanın önemlidir. Aynı zamanda su detoksunu yaparken dengeli ve sağlıklı beslenmenin bu detoksifikasyon yöntemini daha etkili hale getirir. Toksin maddeleri vücuttan atmanın diğer bir yolu ise özel bir beslenme programı uygulayarak beslenme detoksu yapmaktır. Bu detoksifikasyon yönteminde sağlıklı meyve ve sebzeleri daha fazla tüketmeniz önerilir. Aynı zamanda doğal içerikli meyve sularını da tüketmeniz toksinleri atmanızı hızlandırır. Bu nedenle kafeinli içecekler ve işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak kalmalısınız.Bağırsakta da bazı toksinler oluşur ve bu toksinler bağırsak işleyişini bozarak metabolik sorunlara neden olur. Bu nedenle bağırsakta oluşan toksinleri de arındırmak gerekir. Bağırsak detoksu için uzmanların da önerdiği bazı detoks kürlerini uygulayabilirsiniz. Bu detoks sayesinde daha sağlıklı bir sindirim ve metabolizma sistemine sahip olabilirsiniz. Karaciğer atıklardan nasıl temizlenir sorusunun yanıtını merak ediyorsanız karaciğer detoksu hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu detoks yönteminde ise karaciğer için faydalı olan besinleri tüketmeye daha fazla özen göstermelisiniz. Karaciğerde detoksifikasyon sürecinde tüketilen besinleri bilmek daha iyi olabilir. Taze meyve ve sebzeler, meyve suları, limon, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, kırmızı pancar, salatalık, maydanoz ve kişniş baharatını tüketmeniz karaciğer sağlığınız için faydalıdır. Karaciğer detoksunu uygularken aşırı tuz kullanımından kaçınmalı hatta olabildiğince azaltmalısınız. Aynı zamanda kızartmalı yiyeceklerden de uzak durmalısınız. Böbrekleri temizleyen detoks, böbrek detoksu olarak tanımlanabilir. Böbrek, hepimizin bildiği gibi düzenli ve belirli miktarda su içmeyi gerektiren bir organdır. Bu nedenle bol su içerek ve bazı besinleri daha fazla tüketerek böbrek detoksu yapabilirsiniz. Bu detoksa yardımcı olan yiyecekler arasında ise maydanoz, bal kabağı, ısırgan otu, limon suyu, çörekotu yağı, kırmızı elma, yoğurt ve kabak çekirdeği yer alır. Dolayısıyla taze meyve, sebze ve kuruyemiş tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu süreçte beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Detoksifikasyon Kimler için Uygundur?

Detoksifikasyon vücudu zararlı toksinlerden ve maddelerden arındıran bir süreç olduğu için sağlıklı bireyler için de uygundur. Bilinçli ve bireysel sağlığınızı önemsiyorsanız doğal detoks yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda kilo verme aşamasında olan kişiler de bu sürece dahil olabilir. Zira kilolu bireylerde vücutta çok fazla ödem vardır ve bu ödemlerin doğal detoks yöntemleri ile atılması mümkündür. Detoksifikasyon genel olarak şu kişiler için uygulanabilir:

 • Kronik toksine maruz kalan kişiler, 
 • İlaç bağımlılığı ya da alkol bağımlılığı olanlar, 
 • Kafein bağımlısı olanlar, 
 • Kronik sindirim ve bağırsak sorunları yaşayanlar,
 • Herhangi bir hastalığa bağlı olmadan meydana gelen yorgunluk ve bitkinlik yaşayanlar,
 • Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalığı olanlar,

Detoksifikasyon bazı kişiler için uygunken bazı kişiler için ise uygun değildir. Özellikle hamileler, emziren anneler, yaşlılar, çocuklar ve bazı kronik sağlık sorunu yaşayan kişiler için uygun olmadığı belirtilmelidir. Eğer bu kategoriye dahilseniz detoksifikasyon sürecini mutlaka doktor gözetiminde yapmalısınız. Doktorunuz kan tahlili ve gerekli muayeneleri yaptıktan sonra uygun detoksifikasyon yöntemlerine izin verebilir. Ancak doktora danışmadan yapmanız sağlığınız için uygun olmayabilir. Bu nedenle öncesinde bir uzman görüşü almakta fayda vardır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top