Close

Göbek Eritme Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

gobek-eritme-diyeti-nedir-nasil-yapilir

gobek-eritme-diyeti-nedir-nasil-yapilir

Göbek çevresinde oluşan yağlanmalar, yaşam tarzınızın bir yansımasıdır. Hayatınızla ilgili size birçok ipucu verebilir. Aynaya baktığınızda gördüğünüz bu yağlar sağlıksız beslenme düzeninizin olduğunun, spor yapmadığınızın ya da stresli bir hayatınızın olduğunun izlerini taşırlar.

Göbek çevresindeki bu yağlanmalara modern dünyanın işaretleri de denebilir. Teknoloji her ne kadar insanlığın gelişimi için önemli olsa da geliştikçe insanları da tembelliğe iter çünkü hayat kolaylaştıracak niteliktedir. Eskiden insanların yaptığı fiziksel güç gerektiren işleri şimdilerde makineler yapıyor. İnsanlar da daha çok zihinsel çaba gerektiren işlere yöneliyor. Bu monoton hayat düzeni de sağlıksız beslenme ile birleşince fazla kilolara sebep oluyor. Bu kilolar ise insan vücudunun çeşitli yerlerinde özellikle de göbek çevresinde gözle görünür hale geliyor ve birtakım sağlık problemlerine sebep oluyor.

Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak ise her zaman o kadar da kolay değildir. Emek gerektirir. Alışmış olduğunuz hayat düzenin dışına çıkmak altın kuralıdır. Eski adetlerinizi bırakıp yeni bir alışkanlık edinmek ise irade ister. Bunun için 21 gün kuralını hatırlatmadan geçmemek gerek. Derler ki eğer yeni bir alışkanlık kazanmak istiyorsanız bunu 21 gün boyunca aralıksız tekrarlarsanız, bu yenilik sizin için bir alışkanlık haline gelir. Böylelikle eski ve zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulabilir yeniliklere kapınızı açabilirsiniz.

Buna bakarak denilebilir ki göbek yağlarınızdan kurtulmak için hiçbir zaman çok geç değildir. Her yeni gün sizin için bir fırsattır. Kendinize şu an bu yazıyı okurken bile söz verebilir ve hayatınız için büyük bir adım atabilirsiniz. Unutmayın ki, nefes aldığınız ve almaya devam ettiğiniz her an bir çıkış yolu vardır. Siz yeter ki değişimi isteyin!

Neden Göbeğinizi Eritmelisiniz
Neden Göbeğinizi Eritmelisiniz

Neden Göbeğinizi Eritmelisiniz?

 • Göbek çevresindeki aşırı yağlanmalar masum değildir. Vücudunuzda hayat boyu iz bırakabilecek birtakım sağlık problemlerine sebep olabilir.
 • Yüksek tansiyon oluşumuna neden olabilir. Araştırmalara göre göbek çevresinde yağlanmaları olan insanlarda önemli derecede yüksek tansiyon görülüyor.
 • Kalp hastalıklarının görülme riskini artırabilir. Uzmanlar göbekteki yağların kalp krizine yakalanma olasılığını artırdığını belirtiyor.
 • Felce neden olabilir. Göbek bölgesinde aşırı yağlanmaları olan birinin felce yakalanma olasılığı normal bir bireye göre dört kat daha fazladır.
 • Tip iki diyabet hastalığına yakalanma riskini artırır.
 • Astıma sebep olabilir.
 • Göğüs kanseri oluşumuna etki edebilir. Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre göbek yağı olan kadınlar olmayanlara nazaran iki kat daha fazla göğüs kanseri olma riski taşıyorlar.
 • Kolon kanserine yakalanma riskini artırabilir. Beden kütle indeksiniz arttıkça kolon kanserine yakalanma ihtimaliniz de bir o kadar artar.
 • İlerleyen yaşlarda alzheimer ya da demans gibi hastalıklara sebep olabilir.
Hangi Alışkanlıklar Göbek Oluşumuna Sebep Olur
Hangi Alışkanlıklar Göbek Oluşumuna Sebep Olur

Hangi Alışkanlıklar Göbek Oluşumuna Sebep Olur?

Düzensiz Beslenme

 • Sürekli olarak hamur işleri tüketmek.
 • Şekerli içecek ve yiyeceklere yönelmek.
 • Protein değeri düşük besinler almak.
 • Aşırı yağlı yiyeceklerle beslenmek.
 • Fazla alkol tüketimi.
 • Sigara tüketimi.

Bütün bunlar bireyin kilo almasına, metabolizmasının yavaşlamasına ve de yağ yakabilme olanağının azalmasına sebep olur.

Düzenli Egzersiz Eksikliği

 • Hareketsiz kalmak.
 • Spor için vakit harcamamak.

İnsan vücudunun düzenli olarak egzersiz ihtiyacı vardır. Bedeniniz yediklerini yakabilmek için harekete ihtiyacı duyar. Ancak vücut hareketsiz kalmayı tercih ederse aldığınız kaloriler kendilerini vücudunuzun çeşitli bölgelerinde gösterir.

Stres

 • Vücudun yüksek oranda kortizol hormonu salgılaması.
 • Stresi azaltacak aktivitelere yönelmemek.

Kortizol hormonunun yüksek oranda salgılanması bireyin vücudundaki stresin artmasına neden olacaktır. Bu durumda bazı insanlar daha çok ve kontrolsüzce yemek yeme eğilimindedirler. Bu da kilo alımını kolaylaştırır.

Yeterince uyumamak

 • Düzensiz uyku.
 • Vücudun dinlenme ihtiyacından az uyumak.

Araştırmalar sağlıksız uyku düzeninin bireyin göbek çevresinde kilo oluşumuna katkı sağladığını ortaya koymuştur.

Genetik

 • Ailedeki bireylerde de göbek çevresinde kilo alımı olması.

Bilim insanları genlerin metabolizma hızının belirlenmesinde etkili olduğunu belirtiyor. Bu sebepledir ki ailede obeziteye yakalanmış bir birey varsa bu aile içindeki diğer bireylerin de yakalanma olasılığını artırır.

Kendiniz için Bir Adım Atın
Kendiniz için Bir Adım Atın

Kendiniz için Bir Adım Atın

Göbek çevresindeki yağlanmalardan kurtulmak için hiçbir zaman çok geç değildir. Kendiniz için bembeyaz bir sayfa açmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız evet ise doğru yerdesiniz demektir. Şimdi sizlerden aşağıda belirtilen, hayatınızın dönüm noktası olabilecek yenilikleri 21 gün boyunca aralıksız tekrar etmenizi isteyeceğiz. Alışkanlık kazandığınızda ve etkilerini vücudunuzda görmeye başladığınızda bir daha yağlarınıza kavuşmak istemeyeceksiniz. Bunun yerine eski alışkanlıklarınızın size ne kadar zarar verdiğinin bilincinde olacak ve çevrenize adeta ışık saçacaksınız.

 1. Rafine Şeker İçeren Yiyecek ve İçeceklerden Uzak Durun

Rafine şeker içeren yiyecek ve içecekler sağlığınızı kötü etkiler. Metabolizma hızını yavaşlattığından dolayı aşırı tüketimi göbek bölgesinde kilo alım sürecini hızlandırır. Aynı zamanda karaciğerde yağlanmalara sebep olabilir.

Hayatınızdan rafine şekeri çıkarmayı deneyin. Rafine şeker yerine meyve şekerlerine yönelebilirsiniz. Örneğin hurma kullanarak kendinize çok güzel atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Buna ek olarak marketlerde aldığınız ürünün etiketini okumayı kendinize alışkanlık edinirseniz iyi olur. Elinize aldığınız bir üründe içindekiler kısmında rafine şeker kullanıldığı belirtiliyorsa hemen o ürünü elinizden bırakın.

 1. Protein Tüketmeye Dikkat Edin

Protein, göbek eritmek istiyorsanız baş yardımcınız olacaktır. Araştırmalara göre protein tüketimi tatlı krizlerini %60 oranında bastırıyor ve metabolizma hızını artırıyor. Düzenli tüketiminde kilo almanızı da engelliyor. Göbek çevresindeki yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, diyet listenize et, balık, yumurta ve süt ürünleri eklemek size yardımcı olacaktır.

 1. Karbonhidrat Tüketimini En Aza İndirmeye Çalışın

Az karbonhidrat tüketimi, yağ yakımı için oldukça etkilidir. İnsanlar karbonhidrat tüketmeyi kestiklerinde açlık hissinin azaldığı ve kilo kaybına sebep olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Göbek yağlarından kurtulmak için günlük karbonhidrat alımını sınırlandırabilirsiniz.

 1. Zengin Lif Kaynağı Olan Besinler Tüketin

Zengin lif kaynağı olan besinler tüketmek, kilo vermek için oldukça önemlidir. Ancak tükettiğiniz lif kaynağının türü de fark yaratır. Lifler insanın sindirim sisteminin sindiremediği karbonhidratlardır. Bunlar çözünür ve çözünmez olarak ikiye ayrılır. Çözünmez olanlar sindirim sisteminde hiçbir değişime uğramadıkları için insan vücudunda hiçbir etki yaratamazlar. Diğer yandan çözünür lifler ise mide ve bağırsaklardaki sıvılarla kolayca erir ve kalori yakımını kolaylaştırır. Bu yüzden uzmanlar, göbek eritmek için çözünür lifleri önerir. Çözünür lifi; yulaf, kuru baklagiller, bezelye, havuç, patates gibi çoğu meyve sebzede bulabilirsiniz.

 1. Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek adına bir insanın kendisi için atabileceği en güzel adımlardan biridir. Egzersiz yapmanın en iyi yanı ise göbek çevresindeki yağlanmalardan kurtulmak. Bunun için aerobik egzersizleri olan yürüme, koşma, yüzme gibi hareketleri hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline getirmelisiniz. Bu sayede göbek çevresindeki yağlanmalardan kurtulup, hayal ettiğiniz vücut ölçülerine kavuşabilirsiniz.

 1. Günlük Kalori Alımını Takip Edin

Bir gün içinde ne tükettiğinizin bilincinde olmalısınız. Bu tekniğin kilo vermede en etkili tekniklerden biri olduğu belirtilmektedir. Böylece ihtiyacınız olan kalori alımının farkında olur ve kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunun için kalori alımını kontrol eden çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top