Close

Tüm Dünyanın Konuştuğu E Girl Nedir?

tum-dunyanin-konustugu-e-girl-nedir

tum-dunyanin-konustugu-e-girl-nedir

Günümüzde pek çok kişi e girl terimini duymuş olmasına rağmen birçoğunun bu terimin tam olarak ne anlama geldiği ve neden ortaya çıktığı konusunda net bir fikri yoktur. Siz de e girl nedir sorusunun cevabını merak edenler arasındaysanız bu konuyla ilgili merak edilen birçok konuya buradan ulaşabilir ve sorularınıza eksiksiz yanıt alabilirsiniz.

E girl kelimesi ‘electronic girl‘ kavramının kısaltılmış halidir. Bu isimle tanımlanmasının sebebi, kullanıcıların İnternet ile olan bağlantısıdır. 2000 yılının sonlarına doğru daha çok online platformda erkek kullanıcıların dikkatini çekmek isteyen kadınlar için kullanılan bir kavramdır. Ancak 2010 yılında genç jenerasyonun benimsediği bir alt kültür olarak karşınıza çıkar. Tarzları, dış görünüşleri ve online platformlardaki varlıkları ile dikkat çeken yeni bir kız trendidir.

E girl trendi, genel olarak kabul görmüş olan estetik anlayışına ve güzellik standartlarına karşı bir kültür olarak ortaya çıkar. Uzun kuyruklu pembe göz farı, gözlerin altında küçük kalpler ve kızarmış bir burun e girlleri temsil eden görüntüler arasındadır. Bazı kızların Tik Tok, mobil fotoğraf uygulaması VSCO ve çevrimiçi oyun alanları gibi platformlarda sahip oldukları standart bir görünümü tanımlamak için kullanılan e girl, günümüzde oldukça popülerdir.

Tüm Bilinmeyenleriyle E Girl Tanımları

E girl kavramının en yaygın ve son kullanımı Tik Tok uygulamasındaki genç kızlar için kullanılandır. Ancak kelimenin daha önce kullanılan farklı tanımları da mevcuttur. Bunların en bilinenleri ise;

  • Tik Tok,
  • Emo,
  • Gamer e girl olarak sıralanır.
Tüm Bilinmeyenleriyle E Girl Tanımları
Tüm Bilinmeyenleriyle E Girl Tanımları

Tik Tok, Z kuşağı hatta Y kuşağı için bir numaralı uygulama haline gelmeyi başarır. E girller ise daha çok bu platformda popülerlik kazanır. Eğlenceli, sevimli ve Japon çizgi romanı anlamına gelen mangaya benzeyen kızlar olarak tanınır. Kendilerini Tik Tok e girl olarak tanımlayan kızlar, sıra dışı makyaj ve moda anlayışları sebebiyle diğer kızlardan ayrılır.

Emo e girl, Tik Tok e girl kavramına benzeyen bir versiyondur. Küçük tişörtlerinin altına giydikleri uzun kollu siyah tişörtler, boynu saran choker kolyeler, koyu tonlardaki makyaj ve saç stilleri sayesinde Tik Tok kızlarından ayrılır.

Gamer e girl, kadın oyuncuları geleneksel erkek oyuncu profilinden ayırmak için kullanılan tartışmalı bir kavramdır. Genellikle ‘sahte oyuncu kızlar’ ya da ‘ oyunseverler’ olarak adlandırılan bu kadınlar, erkek oyuncuları etkilemek için video oyunlarına ilgi duymakla suçlanır.

E Girl Profilini Daha Yakından Tanıma İmkanı                             

E girl deyince akla emo tarzı giysiler giyen, anime tarzı saçlar ve aksesuarlara sahip olan, ojeli tırnaklarıyla dikkat çeken, düzenli olarak Tik Tok ve Instagram gibi uygulamalarda paylaşım yapan ve sürekli online olan bir genç kız profili gelir. Bu yeni akımı benimsemiş olan kızların amacı ise ebeveynlerinin ve kendilerinden önceki nesillerin düşüncelerine rağmen sınırları zorlamak olur.

E girl terimi cinsiyeti öne çıkarmak için kullanılmaz. Daha çok görünüş olarak sevimli ve masum bir imaj çizer. Ayrıca kendilerini e girl olarak tanımlayanlar, günümüz İnternet kültüründe yer alan influencer kavramına eleştirel yaklaşırken kendilerinin sahip oldukları popülaritenin kaynağının yine kendi varlıkları olduğunu dile getirir.

E Girl Trendinin Belirleyici Özellikleri
E Girl Trendinin Belirleyici Özellikleri

E Girl Trendinin Belirleyici Özellikleri

E girl kavramı kendilerini tarzlarıyla ifade etmekten korkmayan kişiler tarafından benimsenir. Fark yaratan giyim tarzları ve ilginç makyajlarıyla dikkatleri üzerine çeken e girller, çoğu zaman yatak odalarında çektikleri fotoğraf ve videoları İnternete yükler. Bazen Tik Tok videoları çeker, bir fotoğraf düzenleme uygulamasında fotoğraflarını düzenlemek için zaman harcar ve farklı saç, makyaj, giyim tarzlarını denemekten zevk alır.

Saçlarına, makyajlarına, kıyafetlerine ve genel olarak yaşam tarzlarına odaklanan içerikler yükler. Genellikle bu yayınlar; parıltı, kalp, Hello Kitty, örümcek ağı gibi yoğun düzenlemelere sahiptir.

E girl makyajı tipik olarak kuyruklu göz kalemi, yoğun göz makyajı, çocuksu bir görünüşle ve çoğunlukla renkli saçla karakterizedir. E girllerin saçları genellikle doğal olmayan renklerle boyanır. Renkli saçlar e-girl tarzının ayrılmaz bir parçasıdır. Çoğunlukla pembe veya mavi rengi tercih eder. Bazılarının ise saçlarının ön tarafı sarı renkle hareketlendirilir. Aynı zamanda saçların ikiye ayrılarak her bir tarafın farklı renge boyandığı split saçlar da e girl makyajının çok tercih edilen tarzları arasında yer alır.

Bu tür uygulamalar; saçlarında neon renkler kullanan, kimi insanlara daha önce çok fazla yaygın olan emo kızları hatırlatabilir. Bu tarzı benimseyenlerden bazıları saçlarını saç örgüsü yapar ya da kahkül kullanabilir. E girllerin sosyal medyadaki hesaplarına göz attığınızda at kuyruklarını, renkli uzantıları ve canlı renklerle boyanmış saçlarını fark edebilirsiniz.

E Girl Makyajı Nasıl Yapılır?

E girller yoğun makyaj yapabilir. Özellikle renkli göz makyaj yapmak en sevdikleri makyaj stilidir. Uzun kuyruklu göz kalemi, canlı ve ağır göz farı ve genellikle anime ve cosplay ile ilişkilendirilen çocuk benzeri bir estetik ile kategorize edilir. Özellikle yanaklarda ve burunda animeyi taklit eden çok fazla pembe allık bulunur. Allık yanaklara ve burun üzerine yoğun bir şekilde uygulanarak e-girl makyajının etkisi öne çıkarılır. Sahte çiller, dağınık oje ve kuyruklu eyeliner kullanımı yaygındır.

Bazı kızlar dudaklarının daha yuvarlak görünmesi için ruj kullanarak dudaklarını çizer. Makyajlarının her detayında renkliliği kullanmayı seven e girller, ruj seçiminde de iddialı renkleri tercih eder. Saç renkleriyle uyum içerisinde olan mor, pembe, kırmızı, mavi rujlar bu kızların ikonik bir karakter olmasında etkilidir.

E girl makyajının dikkate değer bir unsuru, genellikle kalp şeklinde olan küçük gözaltı damgalarıdır. Kalp şeklinin yanı sıra artı ve nokta şekillerini kullanmaları da sıklıkla görülen bir makyaj tekniğidir. Genellikle e girller yanaklarında, alınlarında veya yüzün diğer kısımlarında çiçek, kalp, nokta, artı gibi tasarımlar oluşturmak için göz kalemi kullanır.

E Girl Modasıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler
E Girl Modasıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

E Girl Modasıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kıyafetler genellikle bol ve çok harcama yapılmamış parçalardan oluşur. Bu kişiler, özellikle bazıları uzun kollu çizgili bir t shirt üzerine gömlek giymeyi tercih eder. Ekose etekler, büyük boy tişörtler, platform ayakkabılar giyer. Choker kolyeler ve kasketler takar. Kısa elbiseleri üzerinde kullandıkları fırfır ve saçlarına taktıkları fiyonklarla çocuksu bir görünüm kazanır. Kıyafetleri ile makyaj yaparken kullandıkları tonların uyumu gözden kaçmaz.

Piercingler ve zincirler de e-girl tarzının dikkat çeken detaylarındandır. Aksesuar olarak kullandıkları kolye ve küpelerdeki tasarımlar; genelde zincir, kilit, çengelli iğne şeklindedir. Pantolonlar ve ayakkabılarda kullanılan zincirler sıradan görünüşün dışına çıkmalarını sağlar. Genellikle burunlarında halka şeklinde septum piercing adı verilen modeli kullanmayı tercih eden kişiler, uzun ve gösterişli tırnaklarını da bir aksesuar gibi kullanır. Nail art çalışmalarını ve oje seçiminde oldukça iddialı rengarenk olan ürünleri tercih eder. Bol miktarda kullandıkları eklem yüzükleri de tırnaklarındaki görselliğin ön plana çıkmasına yardımcı olur.

İnternet ortamında bu tarzı benimsemiş kızlarla sıklıkla karşılaşmak mümkündür. Ancak dışarıda sosyal hayatın içerisinde bu kişileri görmek pek mümkün değildir. Çünkü e girller tüm bu gösterişli makyajları, alışılmışın dışındaki kıyafetleri çevrimiçi ortamda göstermek için kullanır. Onların bu tarza eğilimlerinin gerçek hayatla pek ilgisi yoktur. Electronic girl olarak isimlendirilmeleri de bu nedenledir. Toplum içerisinde gözlerinin altında kalp damgası olan rengarenk saçlı birini görürseniz bir e girlle karşı karşıya olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top