Close

Cilt sağlığı için beslenmede nelere dikkat edilmeli, hangi besinler tercih edilmeli?

cilde-iyi-gelen-yiyecekler

Cilt sağlıklı bir vücudun yansımasıdır. Uyku, spor gibi önemli başlıkların yanında bilinçli beslenmek sağlıklı ve parlak bir cildin olmazsa olmazı. Erken yaşlarda başlayabileceğiniz doğru beslenme alışkanları ile ileriye dönük cilt hücrelerinizin yenilenmesini destekleyebilirsiniz.

Cildi etkileyen faktörler

Cildimiz yaklaşık olarak bir aylık periyotta ölü ve yaşlı hücrelerden kendisini arındırmaktadır. Bu düzen 30’lu yaşlara doğru azalıp yavaşlar. Güneşe maruz kalma, kirli atmosfer, stres, sigara, gereğinden fazla kafein tüketimi, yetersiz beslenme cildimizin başlıca düşmanları arasında.

Etrafta dolaşan kirli egzoz gazları, kontrolsüz gazlar ve pek çok etmen havayı kirleten etmenlerdendir. Cilt, kirli havayı emer ve bu durum gözeneklerinin tıkanmasına neden olur. Sıkça temiz havaya çıkmakla cildimizin nefes almasını sağlamak adına önemlidir.

İçeriğinde ne olduğu bilinmeyen kozmetikleri tercih ederek cilt yapımıza uygun olmayan ürünler tarafından cildimize zarar verebiliriz.

Güneşin zararlı ışınları karşısında yeterli korumaya özen göstermediğimizde, zararlı ışınlar nedeniyle güneş, cilt üzerinde ciddi sorunlara meydan verebilmektedir Bu durum güneş lekelerine sebep olabilir hatta cilt kanserine kadar durumu götürebilir. Yazın özellikle öğle saatlerinde güneşten uzak durmalı, güneş kremi kullanmalıyız.

Cildin bir diğer düşmanı ise sigara ve alkol. Ter yoluyla büyük ölçüde atımı sağlanan alkol, cilt hücrelerine zarar vererek erken yaşlanmaya sebebiyet verebilir. Sigarada bulunan nikotin ve zararlı tüm maddeler de yine erken yaşlanma, kırışıklık gibi sorunlara davetiye çıkarmaktadır.

Sağlıklı beslenme ile temiz bir cilt için mineral ve vitamince zengin gıdaları tüketmek cildi etkilemektedir.

Cilde iyi gelen besinler

Kalorisi düşük gıdalar tüketerek, yağlı yiyecekleri daha az yiyerek ve bir takım temek kurallara uyarak cilt yaşlanmamızı yavaşlatabilir sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabiliriz.

Meyve ve sebzeler

Güçlü antioksidan kaynakları olan meyve ve sebzeler, serbest radikallerin sebep olduğu sorunların önüne geçmektedir. Günde beş porsiyon meyve ve sebze tüketmekle işe başlayabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler cildin esnek kalmasını, yaraların iyileşmesini ve hücrelerin gerekli olan oksijeni kullanmalarını sağlayan vitaminleri içermektedir. Domates, zararlı güneş ışınlarının verdiği hasarlardan cildi korumakta olduğundan yaz aylarında bolca tükeltilmelidir. Havuç ise en az göz sağlığı kadar cilt için için de önemli bir gıdadır. Cildi temizleme görevini üstlenir ve düzenli tüketiminde parlak cilt oluşumunu destekler. Özellikle C vitamini içeren meyve ve sebzelerin tüketilmesi cilt için son derece önemlidir. C vitamini, sigara içen kişilerde meydana gelen yan etkileri azaltır, cildin yıpranması gibi nedenlerle ortaya çıkan kırışıklıkların önüne geçerek cildin korunmasında da faaliyet gösterir. Portakal, kivi, çilek, limon, yer elması gibi besinleri mevsiminde doğal olarak tüketebilirsiniz.

Protein ağırlıklı gıdalar

Cildin yapı taşı olan kolajenin üretimi için, glisin ve prolin denilen aminoasitlere ihtiyacımız vardır. Bu aminoasitler ise en çok kırmızı ette mevcuttur. Kolajen üretimi destekleyen bir diğer element ise çinkodur. Çinko yaraların iyileşmesi için pek çok merhemin etken maddesidir. Çinkoyu doğal yollardan alarak cildinizde meydana gelen sivilce problemlerinin önüne geçmeniz mümkün. Yoğurt tüketiminin de cilde parlaklık kazandırdığı ve yaşlanma etkilerini ertelediği uzmanlarca kanıtlanmış bir gerçektir. Günde en az bir kase yoğurt ile hem cildinizin hem de vücudunuzun sağlığını destekleyebilirsiniz. Selenyum deposu olan balık, kabuklu deniz canlıları, yumurta gibi besinleri tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Selenyum miktarı bakımından zengin olan gıdaların yaşlanma sonucu ortaya çıkan lekeler ve sorunlara karşı koruma sağlandığı gözlemlenmektedir.

Sıvı tüketimi

Cildimizi nem ihtiyacı için sıvı eksikliğinden korumamız gerekir. Kuruma, parlaklığını yitirme, yorgunluk gibi problemlerin önüne geçmek için günde 2.5 litre su içmek cildin ihtiyacını karşılayacaktır. Yeterli miktarda sıvı yüketiyor olabilirsiniz ancak su içmek hepsinden önemlidir.  Kafein içeren içecekler sıvı kaybına neden olabilmektedir. Bu yüzden içtiğiniz suyu arttırarak cildinizin sağlığını destekleyebilmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top