Close

Diş eti iltihabı için 5 doğal çözüm

Diş eti iltihabı, diş konusunda yaşanan en ciddi sorunlardan biridir. Diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi ile başlar ve tedavi edilmediği takdirde diş kaybı ile sonuçlanır. Peki, diş eti iltihaplandığında ne gibi tedbirler alınabilir?

Diş eti iltihabı nedir?

Diş eti iltihabı, diş eti hastalıklarının başlangıcı olarak değerlendirilir. Dişlerde oluşan plaklar, vitamin eksikliği, düzensiz ve yanlış diş fırçalama yöntemleri, genetik diş yapısı, aşırı sigara ve alkol tüketimi diş eti iltihabının belli başlı nedenleri arasında yer alır.

Diş eti iltihabının önüne geçilemezse, diş eti çekilmeye başlar. Diş eti çekilmesi; dişlerde sızlama ve ağrı yapar, ağız içinde hoş olmayan kokulara sebep olur. Ayrıca, diş etinin rengi koyulaşır ve hiç hoş olmayan bir görüntünün oluşmasına neden olur.

Diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir?

Diş eti iltihabına iyi gelen ve evde rahatlıkla kullanabileceğiniz bitkisel yöntemler mevcut. Bu yöntemler:

  • Kekik: Sağlık açısından birçok konuda faydalı olan kekik, diş eti iltihabı konusunda tedavi edici özelliğe sahiptir.  Küçük bir cezvede kaynayan suya, bir tatlı kaşığı dağ kekiği ekleyin ve 2-3 dakika daha kaynatın. Ocaktan alın ve ılımasını bekleyin. Süzgeçten geçirdiğiniz kekik suyu ile günde üç defa gargara yapabilir veya ağzınıza aldığınız bir miktar kekik suyu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Kekik suyunun her gün taze olarak hazırlanması, tedavi süreci için önemli bir konudur.
  • Elma sirkesi: Diş eti iltihabının iyileşmesi için elma sirkesini gargara olarak kullanabilirsiniz. Elma sirkesi ile sabah ve akşam gargara yapılması tavsiye edilir.
  • Adaçayı: Diş eti iltihabına iyi gelen bitkilerden bir diğeri de adaçayıdır. Bir su bardağı kaynar suya yaklaşık bir avuç adaçayı yaprağı ekleyin. Bardağın üstünü kapatarak suyun soğumasını bekleyin. Sonrasında suyu süzerek gargara yapabilirsiniz.
  • Bal ve lavanta yağı: Bu karışımda kullanılan balın doğal olması önemli. Bir yemek kaşığı balı bir miktar ılık su ile biraz karıştırın ve sonrasında 3-4 damla lavanta yağı ekleyin. Bu karışımla her gün ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
  • Tuz: Yarım çay kaşığı tuzu bir miktar ılık su ile karıştırın. Her gece yatmadan önce gargara yapın.

Diş eti iltihabını tedavisinin etkili olabilmesi için, sigara ve alkol tüketimine de dikkat edilmesi tavsiye edilir. Diş eti iltihabı ileri boyutlarda olan hastaların ise uzman bir doktordan destek almalarında fayda vardır.

scroll to top