Close

Doğum Haritası

 

Doğum haritanız sadece burcunuzu belirlemek için çıkarılmaz. Aynı zamanda yaşam potansiyellerinizi bilmeniz için de doğum haritanız çıkarılır. Bir diğer adı da yıldıznamedir. Doğum haritası doğduğunuz anda gökyüzünün bulunduğu andır; bir tür gökyüzü haritasıdır. Doğumunuzdaki yerden gözlemleyebildiğiniz gezegensel döngüleri, hareketleri, konumlanmaları gösterir. Harita üzerine 360 derecelik bir daire çizilir. Bu daire sizleri temsil eder. Çizdiğiniz daireyi ortadan ikiye bölecek şekilde hayali bir çizgi düşünün. Hayalinizdeki bu çizgi ufuk çizgisi denen çizgidir. Hayal ettiğiniz bu ufuk çizgisinin üst kısmı gezegenler, ay ve güneşin olduğu kısmı temsil eder. Alt kısmı ise doğduğunuz andaki ufuk çizgisinin aşağısında kalan gezegenleri temsil eder. Bu çıkarılan doğum haritasında semboller kullanılır. Zaten astrolojideki neredeyse her şey sembollerle oluşturulur. Astroloji astrolojik bir dildir. Bu astrolojik dilde ise doğumunuz başlangıçtır. Kullanılan semboller ise kişiye çok şey anlatır. Her bir gezegenin değişik sembolleri vardır. Gezegenleri konumları zodyak denen açılarla ölçülür. Zodyaktaki on iki burcu ifade eden farklı semboller vardır.

Doğum haritanızda üç ana evre bulunur. Birinci evre burçlar, ikinci evre gezegenler ve üçüncü evre evler. Astrolojide 12 adet burç bulunmaktadır. Bu burçlar doğum haritanızda çok önemli birinci evreyi oluşturmaktadır. İkinci evre gezegenlerdir. Merkür, Mars, Venüs, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton olmak üzere 8 tane gezegen vardır. Gününüzü aydınlatan güneş ve geceyi aydınlatan ay doğum haritanızın en önemli unsurlarının başında gelir. Astrolojide burçlar kadar ev vardır. 12 tane ev vardır. Bu evler doğu ufkundan başlar ve saat yönüne ters bir şekilde sıralanır.

Doğum Haritasındaki Evler

1. Ev: Kişiliğinizi, dışa gösterdiğiniz yüzünüzü, maskenizi ve kişisel farkındalığınızı temsil eder.

2. Ev: Maddi kazancınızı, para kazanma ve harcama kaynaklarınızı temsil eder.

3. Ev: İlk öğretiminiz, kısa yolculuklar, iletişim, komşularınız ve yakın akrabalarınızdır.

4. Ev: Sizin eviniz, dünyaya geldiğiniz ger, ebeveynleriniz ve yuvanızdır.

5. Ev: Sanat, yaratıcılık, eğlence, aşk ve çocuklarınızdır.

6. Ev: Kişisel gelişiminiz, gündelik hayatınız, sağlığınız ve işlerinizdir.

7. Ev: Evliliğiniz, ortaklıklarınız, anlaşmalar ve eş, ilişkilerinizdir.

 8. Ev: Yenilenme, ölüm, yeniden doğum, miras ve ortak paralarınızdır.

 9. Ev: Din, felsefe, yüksek öğrenim ve seyahatlerdir.

10. Ev: Başarı, yükselme, kariyer, sorumluluk ve hedeflerinizdir.

11. Ev: Grup çalışmaları, arkadaşlarınız ve organizasyonlarınızdır.

12. Ev: Rüya, hastane, hapishane, ruhsal sağlığınız ve bilinçdışınızdır.

Doğum Haritası Ne İşe Yarar?

Doğum haritası gökyüzünün konumlarına dayanarak yaşayacağınız olayları tahmin etmeye yarar. Ne olacağınız, aşk hayatınız, aile hayatınız, geleceğiniz gibi olaylar hakkında bilgiler verir. İnsanlar geleceği hakkında çok fazla şey merak eder ve de bunları farklı yollarla öğrenmeye çalışır. Doğum haritası da bu yöntemlerden bir tanesidir. Doğum haritası analizleri tek kişiye ait olduğundan o kişiye özel çıkarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top