Close

Doğum sonrası toparlanmanızı sağlayan egzersizler

dogum-sonrasi-yapilacak-egzersizler-nelerdir

Doğumdan sonra vücudun fizyolojik ve psikolojik anlamda tekrar eski haline kavuşması söz konusu. Bunu da egzersiz yaparak desteklemenizde fayda var. Bu egzersizler hem doğumdan sonraki kalıntıları toparlamaya yarayacak hem de daha sağlıklı ve zinde olmanızı sağlayacak. Bu yüzden doğumdan sonra spor ve egzersiz yapmak oldukça önemli. Eğer egzersizler hakkında öneri almak istiyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda var.

Derin solunum egzersizi

Kalın bir mat üzerine uzanın ve  kollar tam yanda, omuzlar yere paralel bir şekilde geride ve avuç içlerinizi mata bastırıyormuş gibi başınızı tam yukarı bakacak gibi tutun. Eğer boyun ile ilgili fıtık gibi herhangi bir rahatsızlığınız varsa başınızın altına yastık koymanızda fayda var. Bacaklarınızın dizleri kırık bir biçimde ayaklarınız yere tam basmak koşulu ile karnınıza çekin ve dizlerinizin arasında biraz boşluk kalsın. Derin solunum egzersizini 5 set tekrarlamanız gerekiyor.

Bridge(köprü)

Ayaklarınızı yere sağlam basarak ve kalçayı en yüksek seviyede tutarak nefes alın ve nefes vererek kalça mat üzerine gelene kadar yavaş yavaş sırtınızı mata yerleştirin. Köprüyü iki set olarak yaptığınızda faydasını göreceksiniz.

Karın egzersizleri

Mat üzerindeki sırtüstü pozisyonunuza geri dönerek ellerinizi ensede birleştirin. Dizlerinizin arasındaki boşluğu koruyarak nefes alın ve nefes verirken vücudunuzu kaldırıp kollarınızdan güç alarak karşıya doğru yere paralel olarak uzanın. Bu egzersizdeki önemli husus çenenizi, başınızı ve göğsünüzü yukarda tutarak üst karın kasını hissetmenizdir. 5 set yaptığınızda karın egzersizinin birini tamamlamış olacaksınız. Karın egzersizinin bir diğer versiyonu ise şöyle; Sırtüstü pozisyonunuza tekrar dönün ve dizlerinizi masa konumuna kaldırın. Masa konumu dizlerinizin ve bacaklarınızın doksan derecelik dik konumda olmasıdır. Kollar tam ensede duracak şekilde nefes alın ve nefes verirken göğsünüzü yukarı taşıyın. Bu karın egzersizini uygularken dirseklerin kapanmamasına, dizlerin açılıp kapanmamasına ve ayak topuklarının düşmemesine dikkat edin ve bu karın egzersizini 5 set uygulayın.

Ayak ve bacak egzersizleri

Mat üzerine dik oturarak kollar önde, avuçlar yere paralel ve göğüs ve baş tam karşıda olacak şekilde bacaklarınızı tam düz bir şekilde uzatın. Nefes alın ve nefes verirken ayak parmaklarınızı tam ileri ittirin. Tekrar nefes alarak ayak parmaklarınızı geri çekin. Bu egzersizi yaparken üst bacak kaslarınızın çalıştığını hissedeceksiniz.

Kol ve göğüs çalışması

Bu egzersizi yapmak için ortapedi satan mağazalardan kolaylıkla bulabileceğiniz three bandına ihtiyacınız var. Mat üzerinde dik oturarak bacaklar düz ve kalça hizasına açık bir şekilde ayak parmak uçlarını kendinize çekik bir konumda bulundurun. Kollarınızı göğüs hizasında iki yana kaldırın ve three bandı küçük hareketlerle sıkın ve bırakın. Bu egzersizi de 10 set tekrarlamanız gerekiyor. Kol ve göğüs çalışması koltuk altınızdaki ve doğum sonrası oluşan göğüs sarkmalarını engelleyebilecek bir egzersizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top