Close

Doğumdan sonra seks hayatına dönüş

dogumdan-sonra-cinsellige-donus-nasil-olmalidir

Doğumdan hemen sonra kadınların anne rolüne bürünmeleri erkeklerin de duygusal karmaşıklıkları dahilinde cinselliğe dönüş maalesef hemen olmuyor. Ancak cinsellik hayatımızın bir parçası ve neslin devamı için olması gereken bir eylem. Doğumdan sonra tekrar cinsel ilişkilere dönüş için neler yapmalı, doğumdan sonra cinselliğe dönmek ne kadar sürer gibi kafanıza takılan sorularınızın cevaplarını burada bulabilirsiniz!

Doğumdan sonra cinsel ilişkiye dönüş ne zaman olmalı

Lohusalık dönemindeki kadınların, vajinal kanamaları giderek kırmızıdan pembeye doğru sürekli açılan bir renk tonuyla azalmaya başlar. Uzmanlar bu kanamaların olduğu süreçte yani doğumdan sonraki ilk 6-8 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesinden yana. Kanamalar bitmeden cinsel yaşamınıza geri dönmeyin! Ayrıca doğum yapan kadınların kendilerini tam anlamıyla hazır hissettiklerinde cinsel ilişkiye başlamaları gerektiğini söyleyen uzmanlar; bunun hem kadınlar hem de eşleri için daha iyi olacağını da ekliyorlar. Sezaryen doğum gerçekleştiren kadınlarda ise vajinada herhangi bir problem olmadığı için lohusalık kanamasının geçtiği 3.haftadan itibaren cinsel yaşam başlayabilir.

Seks isteği 12.haftada yeniden başlıyor!

Psikolojik bir nedene bağlı olarak doğumdan sonra cinsel istek oldukça az olabilir. Bu geçici bir süreçtir ve kadınlar lohusalık dönemini yani doğumdan sonraki ilk 6 haftasını tamamlamadan cinsel yaşantı başlamamalıdır. Seks isteği tam anlamıyla 12.haftada tekrar eski haline dönüyor. Ancak tekrar iki gebelik arasında en az 2 sene geçmesinde fayda var. Çünkü her ne kadar lohusalık döneminde doğum yapan kadınların, vücutları tekrar eski haline dönüyor olsa da; bu süreç tam anlamıyla aslında 1 senede tamamlanıyor.

Erkeklerde anlayış ve uyum çok önemli

Doğum sonrası erkeklerin yaşadığı bir problem olan duygusal karmaşıklık, psikolojik bir durumdur. Erkekler henüz baba olmaya alışamamış, eşlerinin artık bir anne rolüne girdiğini görmüş ve buna adapte almakta güçlük çekmiş olabilirler. Çiftler bu durumda birbirlerine destek olup bu süreci kolayca atlatabilirler. Eğer erkekler, cinsel yaşantıya geri dönüş sürecinde eşlerine yardımcı oluyorlarsa ve anlayış gösteriyorlarsa cinselliğe dönüş daha kolay olacaktır. Bu sırada erkeklerde yaşanan boşalma ve ereksiyon belirtileri geçici olup; sorun aşılamadığı takdirde mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Doğumdan sonraki cinsellik

Doğumdan sonra ilk cinsel deneyiminize su bazlı bir kayganlaştırıcıyla başlayabilirsiniz. Her iki partnere de uyan ancak daha çok kadınlara uyan pozisyonları seçmenizde fayda var. Çünkü eğer sezaryen doğum gerçekleşmişse yaraya temas etmeyecek şekilde pozisyonlar seçmelisiniz. Ön sevişmesiz ve aceleci bir cinsel ilişki acılı olabilir. Çünkü doğumdan sonra vajina kuru ve oldukça hassastır. Bu yüzden ilişkinize yavaş yavaş başlayın ve acele etmeyin.

Çiftlere tavsiyeler

Çiftlerin doğumdan sonraki yaşadıkları fiziksel ve psikolojik durumları birbirleriyle açık bir şekilde konuşabilmeleri; birbirlerini anlamaları ve desteklemeleri açısından çok önemlidir. Özellikle erkekler cinselliğe dönüş sürecinde eşlerinin kendilerini tam anlamıyla hazır hissedip hissetmediklerinden emin olup eşlerini zorlamamalılar ve onlarla uyum içinde olup anlayış göstermeliler. Eşler arasında cinsel istekte hala bir artış söz konusu değilse ve cinsel anlamda başka sorunlar da yaşanıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top