Close

Doğum sonrası vücut

Doğum sonrası vücut

Doğum sonrası vücut

Doğum sonrası vücut nasıl değişir? Doğumdan sonra dikişler, yığınlar, kanamalar ve diğer fiziksel değişiklikler hakkında tavsiyeler ve sağlıklı bir iyileşme sağlamanıza yardımcı olacak ipuçları hazırladık. Merak ettiklerinizi ve doğum sonrası vücuttaki değişikleri sizleri hiç bekletmeden anlatmaya başlıyoruz.

Dikişler

Yırtıldıktan veya epizyotomiden (kesik) sonra dikiş attıysanız, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için her gün yıkayın. Sonra dikkatlice kuru pat kendinizi ılık su ile banyo ya da duş bulunmaktadır. Dikişleriniz ağrıyorsa veya rahatsızsa, ebenize söyleyin. Ağrı kesiciler yardımcı olabilir. Emziriyorsanız, reçetesiz ağrı kesici almadan önce eczacınıza, ebenize veya sağlık uzmanınıza danışın. Dikişler genellikle kesik veya yırtılma iyileşene kadar çözülür, ancak bazen çıkarılmaları gerekir.

Tuvalete gitmek

İlk başta, işeme düşüncesi acıdan dolayı biraz korkutucu olabilir. Bol miktarda su içmek idrarınızı seyreltir, bu da daha az acı verebilir. Eğer, aşağıdaki gibi doğum sonrası vücutta tuvalete gittiğinde bunları fark ettiysen doktoruna söyle:

  • İşemeyi gerçekten zor buluyorsan
  • Çok acıyor hissediyorsan
  • Hoş olmayan bir koku fark ettiysen

Muhtemelen doğumdan birkaç gün sonra kaka yapmazsınız, ancak kabız olmanıza izin vermemek önemlidir. Bol miktarda taze meyve, sebze, salata, kepekli tahıllar ve kepekli ekmek yiyin ve bol su için. Dikiş attıysanız, onları kırmanız ya da kesiği açmanız ya da tekrar yırtmanız pek olası değildir.

Doğum sonrası vücut nasıl değişir? Kaka yaparken dikişlerin üzerinde temiz bir ped tutarsanız daha iyi hissedebilirsiniz. Zorlamamaya çalış. Gitmeyecek kabızlığınız varsa ebenizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Hafif bir müshil yardımcı olabilir. Eğer kaka sızdırıyor ya da istemediğin zaman kakanızı yapıyor iseniz doktorunuza söyleyin.

Doğum sonrası vücut
Doğum sonrası vücut

Mesane kontrolü

Doğum sonrası vücut nasıl değişir? Bebek sahibi olduktan sonra, güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya aniden hareket ederseniz biraz çiş sızdırmak oldukça yaygındır. Pelvik taban egzersizleri bu konuda yardımcı olabilir, ancak doğum sonrası kontrolünüzde sağlık uzmanınıza söyleyin. Sizi bir fizyoterapiste yönlendirebilirler.

Basur

Yığınlar doğumdan sonra çok yaygındır, ancak genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Bol miktarda taze meyve, sebze, salata, kepekli tahıllar ve kepekli ekmek yiyin ve bol su için. Bu, kaka yapmayı daha kolay ve daha az acı verici hale getirmelidir. İtmemeye veya zorlamamaya çalışın, bu kazıkları daha da kötüleştirecektir. Çok rahatsız hissedersen ebene haber ver. Yığınları yatıştırmak için sana bir krem verebilirler. Doğum sonrası vücut nasıl değişir?

Doğumdan sonra kanama (lochia)

Doğumdan sonra vajinan kanar. İlk başta oldukça ağır olacak ve süper emici hijyenik havlulara ihtiyacınız olacak. Ellerinizi önce ve sonra yıkayarak düzenli olarak değiştirin. 6 haftalık doğum sonrası kontrolünüzden sonraya kadar tampon kullanmak iyi bir fikir değildir, çünkü enfeksiyona yakalanma şansınızı artırabilirler. Doğum sonrası vücut nasıl değişir?

Emzirirken kanamanın daha kırmızı ve daha ağır olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni emzirmenin rahminizin kasılmasına neden olmasıdır. Dönem ağrılarına benzer kramplar da hissedebilirsiniz. Kanama birkaç hafta devam edecek. Yavaş yavaş kahverengimsi bir renge dönecek ve sonunda duruncaya kadar azalacaktır. Büyük pıhtılarda kan kaybediyorsanız, ebenize söyleyin. Biraz tedaviye ihtiyacın olabilir.

Doğum sonrası vücut
Doğum sonrası vücut

Hamilelikten sonra adet dönemim ne zaman başlayacak?

Hamilelikten sonra adet dönemim ne zaman başlayacak?  Herkes farklı olduğu için dönemlerinizin ne zaman başlayacağı konusunda kesin olmak zor. Hamilelikten sonra adet dönemim ne zaman başlayacak? Eğer bebeğinizi beslemek veya birleştirmek emzirme ile besleme şişe, ilk adet, doğum sonrası 6 hafta kadar kısa sürede başlayabilir. Herhangi bir biberonla beslenmeden (gece dahil) tamamen emziriyorsanız, emzirmeyi azaltmaya başlayana kadar adet dönemleriniz tekrar başlamayabilir. Hamilelikten sonra adet dönemim ne zaman başlayacak?

Doğumdan ne kadar sonra hamile kalabilirim?

Emziriyor olsanız ve dönemleriniz henüz yeniden başlamamış olsanız bile, bebeğinizin doğumundan 3 hafta kadar kısa bir süre sonra hamile kalabilirsiniz.

Doğumdan sonra tamponları ne kadar sürede kullanabilirim?

6 haftalık doğum sonrası kontrolünüzü yapana kadar tampon kullanmamalısınız. Bunun nedeni, plasentanın rahminizin duvarıyla birleştiği yerde hala bir yaranız olacak ve ayrıca vajinanızda veya çevresinde gözyaşı veya kesik olabilir. Bu yara iyileşmeden önce tamponlar ve adet bardakları gibi iç sıhhi ürünlerin kullanılması enfeksiyona yakalanma şansınızı artırabilir. Vücudunuz hala iyileşirken bu süre zarfında annelik pedleri veya hijyenik havlular kullanın.

Doğum sonrası vücut
Doğum sonrası vücut

Göğüsler

Doğum sonrası vücut nasıl değişir? Başlamak için, göğüsleriniz bebeğiniz için kolostrum adı verilen sarımsı bir sıvı üretecektir. Üçüncü veya dördüncü günde, süt üretmeye başladıklarında kendilerini sıkı ve hassas hissedebilirler. Destekleyici bir hemşirelik sutyeni giymek yardımcı olabilir. Çok rahatsızsan ebenle konuş.

Karın

Doğumdan sonra, karnınız muhtemelen hamilelikten öncekinden çok daha büyük olacaktır. Bunun nedeni kısmen kaslarınızın gerilmiş olmasıdır. Dengeli bir diyet yerseniz ve biraz egzersiz yaparsanız, şekliniz yavaş yavaş geri dönmelidir. Emzirmek yardımcı olur çünkü rahminizin kasılmasına neden olur. Beslenirken kramplar gibi oldukça acı verici bir dönem hissedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top