Close

QLED vs. OLED TV

QLED vs. OLED TV

QLED vs. OLED TV

QLED vs. OLED TV  arasındaki farklılıklar nelerdir? Samsung QLED televizyonlar yapıyor ve LG OLED televizyonlar yapıyor, ancak farklılıklar burada bitmiyor. Bilmeniz gerekenler burada. 2021’de, üst düzey TV manzarası her zamanki gibi yeni alıcılar için kafa karıştırıcı. Göz önünde bulundurulması gereken bir sürü yeni televizyon, 8K, HDR, Ultra HD 4K, 120Hz ve HDMI 2.1 özelliklerine sahip bir dizi teknik özellik ve paranız için rekabet eden tanıdık markalardan oluşan bir istikrar var.

QLED vs. OLED TV arasındaki farklılıklar nelerdir? En büyüklerinden ikisi olan Samsung ve LG, en iyi Tv’lerini tanımlamak için benzer terimler kullanıyor, ancak Samsung’un QLED ve LG’nin OLED’i gece ve gündüz kadar farklı.

Son birkaç yıldır, dünyanın en popüler TV üreticisi olan Samsung Tv’lerini “QLED” olarak markalaştırıyor. 2021 QLED serisi, 4K ve 8K çözünürlükte Neo QLED modelleri, frame art TV, Serif ve her yerde bulunan Q’YU taşıyan sero dönen TV ile çok büyük. Bu arada LG’nin 2021 OLED TV’leri, nispeten uygun fiyatlı A1’den çılgınca pahalı 8K Z1’e, evet, poster gibi yuvarlanan bir modele kadar altı seri içeriyor. QLED vs. OLED TV arasındaki farklılıklar nelerdir?

QLED vs. OLED TV arasındaki farklılıklar nelerdir? OLED ve QLED Savaşı Samsung ve LG’nin ötesine geçiyor. TCL ayrıca en iyi Tv’lerini “QLED” olarak adlandırıyor ve LG’nin ötesindeki diğer markalar OLED TV’leri, yani Sony ve Vizio’yu satıyor.

Hangisi daha iyi? Resim kalitesiyle ilgili yan yana incelemelerimizde, OLED her seferinde QLED’İ yener. En son örnek, en iyi 2021 LG OLED TV LG G1 serisini en iyi 2021 Samsung QLED TV olan QN90A serisiyle karşılaştırdığımızda geldi. Samsung, OLED görüntü kalitesine her zamankinden daha yaklaştı, ancak LG OLED hala kazandı. QLED vs. OLED TV arasındaki farklılıklar nelerdir? İşte nedeni.

Televizyon karşılaştırma

Televizyon karşılaştırma yapacağımız konu yukarıda da bahsettiğimiz gibi QLED vs. OLED TV. İşte QLED vs OLED TV: TV teknolojilerinin hızlı özeti. Hızlı bir arıza ile başlayalım. QLED vs. OLED TV arasındaki farklılıklar nelerdir?

 • OLED, “organik ışık yayan diyot” anlamına gelir.
 • QLED (Samsung’a göre) “kuantum nokta LED TV” anlamına geliyor.
 • OLED, ana TV türü olan LCD’DEN temelde farklı bir teknolojidir.
 • QLED, LCD “sandviçine” kuantum nokta filmi ekleyen LED LCD’nin bir çeşididir.
 • OLED “yayıcı” dır, yani pikseller kendi ışıklarını yayar.
 • QLED, LCD gibi, mevcut haliyle “ileticidir” ve bir LED arka ışığına dayanır.
QLED vs. OLED TV
QLED vs. OLED TV
 • Samsung 55QN85 55″ 139 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart Neo QLED TV TV-QN85
 • Samsung 65Q70A 65″ 165 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart QLED TV TV-Q70A
 • Samsung 65QN90 65″ 165 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart Neo QLED TV TV-QN90

Bir QLED TV sadece kuantum noktalı bir LCD TV’DİR

Ana paket, QLED’İN normal eski LCD’ye OLED’DEN daha yakın olması, ondan önceki plazma gibi belirgin bir şekilde farklı bir televizyon sınıfı olduğunu düşündürüyor. Kuantum noktaları, ışığa çarptığında kendi farklı renkli ışıklarını yayan mikroskobik moleküllerdir. QLED TV’lerde noktalar bir filmde bulunur ve onlara çarpan ışık bir LED arka ışığı ile sağlanır. Bu ışık daha sonra görüntüyü oluşturmak için bir sıvı kristal (LCD) katman da dahil olmak üzere TV’nin içindeki diğer birkaç katmandan geçer. LED kaynağından gelen ışık, katmanlar boyunca ekranın yüzeyine iletilir.

Samsung, 2015’ten bu yana LCD Tv’lerini büyütmek için kuantum noktaları kullanıyor ve 2017’de QLED TV markasını piyasaya sürdü. Samsung, bu kuantum noktalarının zaman içinde geliştiğini, örneğin renk ve ışık çıktısının geliştiğini söylüyor. Bununla birlikte, daha iyi kuantum noktalarının neden olduğu gelişmeler, diğer görüntü kalitesi faktörlerinden kaynaklananlardan çok daha az belirgindir (aşağıya bakınız). DİĞER TV üreticileri de LCD TV’lerde kuantum noktaları kullanır, ancak bu setleri QLED TV olarak adlandırmazlar.

QLED vs. OLED TV
QLED vs. OLED TV
 • LG OLED55B16 55″ 139 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart OLED TV OLEDB16
 • LG OLED65C14 65″ 165 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart OLED TV OLEDC14
 • LG OLED55G16 55″ 139 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart OLED TV

Bir OLED TV hiçbir LCD TV değildir

LCD, düz panel TV’lerde baskın teknolojidir ve uzun süredir kullanılmaktadır. Özellikle daha büyük boyutlarda OLED’DEN daha ucuzdur ve çok sayıda panel üreticisi bunu üretebilir. OLED farklıdır çünkü ışık üretmek için bir LED arka ışığı kullanmaz. Bunun yerine, ışık milyonlarca ayrı OLED alt piksel tarafından üretilir. Piksellerin kendileri görüntüyü oluşturan küçük noktalar ışık yayar, bu yüzden buna “yayıcı” ekran teknolojisi denir. Bu fark, bazıları LCD’Yİ (ve QLED’İ) tercih eden, ancak çoğu OLED’DEN yararlanan her türlü görüntü kalitesi efektine yol açar.

QLED vs OLED TV görüntü kalitesi karşılaştırıldı

İncelemelerime dayanarak, ikisi arasında yaptığımız bazı genel karşılaştırmaları şimdi sizler ile paylaşacağız. Hazırsak hemen başlayalım. Seçim tamamen sizlere aittir. Cebinizden hangisi için para çıkmasını istediğinize yukarıda bahsettiklerimiz ve şimdi bahsedeceklerimizden sonra çok rahat bir şekilde karar verebilirsiniz.

QLED TV görüntü kalitesi OLED’DEN daha fazla değişir

Samsung ve TCL’NİN her biri birden fazla QLED serisine sahip ve en pahalısı daha ucuz olanlardan çok daha iyi performans gösteriyor. Bunun nedeni, QLED setlerinin görüntü kalitesindeki en büyük gelişmelerin kuantum noktalarıyla pek ilgisi olmamasıdır. Bunun yerine, mini LED arka ışıkların, daha iyi tam dizi yerel karartmanın, parlak vurguların ve daha iyi görüş açılarının sonucudur; bu ekstralardan yoksun Qled (ve QLED olmayan) Tv’lerden daha iyi performans göstermelerine yardımcı olur.

Bu arada, incelediğimiz her OLED TV’nin çok benzer görüntü kalitesi var ve hepsi testlerimde görüntü kalitesinde 10/10 kazandı. Farklı OLED TV’ler arasında bazı farklılıklar var, ancak bunlar çeşitli QLED TV dizileri arasındaki farklar kadar önemli değil. QLED vs. OLED TV arasındaki farklılıklar nelerdir?

OLED daha iyi kontrast ve siyah seviyeye sahiptir

En önemli görüntü kalitesi faktörlerinden biri siyah seviyedir ve yayıcı doğası, OLED TV’lerin kelimenin tam anlamıyla sonsuz kontrast için kullanılmayan pikselleri tamamen kapatabileceği anlamına gelir. QLED / LCD TV’ler, en etkili tam dizili yerel karartmaya sahip en iyileri bile, ışığın geçmesine izin vererek daha fazla yıkanmış, daha gri siyah seviyelere ve parlak bölümlerin etrafında çiçeklenmeye neden olur.

QLED daha parlak

En parlak QLED ve LCD TV’ler, aydınlık odalarda ve HDR içeriğinde özel bir avantaj olan herhangi bir OLED modelinden daha parlak olabilir. Bununla birlikte, testlerimizde, OLED TV’ler çoğu oda için hala çok parlak olabilir ve üstün kontrastları hala test ettiğimiz herhangi bir QLED/LCD TV’den daha iyi bir genel HDR görüntüsü sunmalarını sağlar.

QLED vs. OLED TV
QLED vs. OLED TV

OLED daha iyi tekdüzelik ve görüş açılarına sahiptir

LCD tabanlı ekranlarda, ekranın farklı alanları her zaman diğerlerinden daha parlak görünebilir ve bazı içeriklerde arka ışık yapısı da görülebilir. En iyi LCD’ler bile ekranın hemen önündeki tatlı nokta dışındaki koltuklardan görüldüğünde soluyor, kontrastını kaybediyor ve renk değiştiriyor. OLED TV’ler neredeyse mükemmel bir şekilde tekdüze ekranlara sahiptir ve en uç açılardan bile sadakati korur.

QLED daha büyük ve daha küçük (ve daha ucuz) olabilir

LG, 83 inçlik bir televizyonu daha sonra 2021’de satışa sunarken, bugün piyasada sadece beş boyutta OLED TV var. QLED vs. OLED TV arasındaki farklılıklar nelerdir?

OLED TV boyutları

 • 48-inch
 • 55-inch
 • 65-inch 
 • 77-inch 
 • 88-inch

QLED TV boyutları

 • 32-inch 
 • 43-inch
 • 50-inch
 • 55-inch
 • 58-inch
 • 65-inch
 • 75-inch
 • 82-inch
 • 85-inch
 • 98-inch

QLED vs. OLED TV arasındaki farklılıklar nelerdir? Tabiri caizse, QLED ve LCD’nin OLED’E göre sahip olduğu en büyük avantajlardan biri, 65 inç’in üzerindeki ana boyutların maliyetidir. Büyük televizyonlar pazarın en hızlı büyüyen segmentidir ve yavaşlama belirtisi göstermezler. 77 inç OLED TV’ler, çoğu 75 inç QLED TV’den önemli ölçüde daha pahalı ve daha yüksek maliyetlidir ve daha büyük boyutlarda fark daha da şiddetlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top