Close

İkizlere hamile kalmak

İkizlere hamile kalmak

İkizlere hamile kalmak

İkizlere hamile kalmak nedir? Doğurganlık tedavileri ve gebeliklerin daha sonraki yaşamda gerçekleşmesi, çoklu doğumları daha yaygın hale getirmiştir. Farklı ikiz türleri vardır. Tüm ikizlerin üçte biri aynı ve üçte ikisi aynı olmayacaktır. 

İkizlere hamile kalmak nedir? Doğum sadece bir bebek mevcut olduğunda komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle İkizler zorluklar için ekstra potansiyel sunar. İkiz taşıyan kadınların evde değil hastanede doğum yapmaları önerilir. Bebekler vajinal yolla verilebilir, ancak bazı durumlarda sezaryen ile doğum daha iyi bir alternatif olarak düşünülebilir.

İkiz bebekler mi taşıyorsun?

1’den fazla bebek taşıdığınızı düşünebilirsiniz:

 • Randevularınız için olması gerekenden daha büyük görünüyorsunuz.
 • İkizler ailende çok yatkındır.
 • Doğurganlık tedaviniz olmuştur

Genellikle 12 haftalık tarama ile ikiz olup olmadığınızı öğrenmek mümkündür. İkizlere hamile kalmak nedir? Taramada, bebeklerin plasentayı paylaşıp paylaşmadıkları (yani aynı oldukları) veya 2 ayrı plasentaya sahip olup olmadıkları (yani aynı olup olmadıkları) söylenmelidir. Bu ilk taramada net değilse, size bir tane daha teklif edilmelidir.

İkiz gebeliklere ne sebep olur?

Özdeş (monozigotik) ikizlere neyin sebep olduğunu kimse bilmiyor. Herkesin tek yumurta ikizlerine sahip olma şansı aynı: 250’de yaklaşık 1. Tek yumurta ikizleri ailelerde koşmaz. Ancak, tek yumurta ikizlerine sahip olma olasılığını artıran bazı faktörler vardır: İkizlere hamile kalmak nedir?

 • Tek yumurta olmayan İkizler bazı etnik gruplarda daha yaygındır
 • Hamileyseniz ve 35 yaşın üzerindeyseniz, tek yumurta ikizlerine sahip olma olasılığınız daha yüksektir, çünkü yumurtlama sırasında 1’den fazla yumurta bırakma olasılığınız daha yüksektir.
 • Tek yumurta olmayan İkizler, muhtemelen 1’den fazla yumurta bırakma kalıtsal eğilimi nedeniyle ailenin anne tarafında etkindirler.
İkizlere hamile kalmak
İkizlere hamile kalmak

İkiz gebelik çeşitleri

İkiz gebelik çeşitleri bulunmaktadır. İki tür ikiz gebelik vardır: kardeş ve özdeş. Çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurtadan, tek yumurta ikizleri ise bir yumurtanın ikiye bölünmesinden meydana gelir. Çoğul doğumlar, annelerin yaş ortalamasının ilerlemesi ve yardımlı üreme tekniklerinde, özellikle doğurganlık ilaçlarının kullanımında ilişkili artış nedeniyle geçmişte olduğundan daha yaygındır. İkizler çoğul doğumların yüzde 90’ından fazlasını oluşturur.

Tek yumurta ikizleri oluşturmak için, bir döllenmiş yumurta bölünür ve tam olarak aynı genetik bilgiye sahip iki bebek geliştirir. Bu, iki yumurtanın (ova) iki sperm tarafından döllendiği ve farklı zamanlarda doğan bireysel kardeşlerden daha fazla benzemeyen genetik olarak benzersiz iki çocuk ürettiği çift yumurta ikizlerinden farklıdır. İkiz gebelik çeşitleri bulunmaktadır.

İkizlerin az ya da çok kadın ya da erkek olma olasılığı daha düşüktür. Popüler inanışın aksine, ikizlerin görülme sıklığı nesilleri atlamaz. İkiz gebelik çeşitleri bulunmaktadır. İnsanlar ikizlerle daha yoğun hamilelik belirtileri yaşayabilir. Komplikasyonlar ikiz gebeliklerde de daha yaygındır. Bununla birlikte, birçok durumda, insanlar yine de vajinal doğum yapabilir.

İkizlere hamile kalmak
İkizlere hamile kalmak

Tek yumurta ikizleri

Tek yumurta (zigot) döllendiğinde özdeş (monozigotik) İkizler oluşur. Yumurta daha sonra 2’ye bölünerek aynı genleri paylaşan tek yumurta ikizleri oluşturur. Tek yumurta ikizleri her zaman aynı cinsiyettedir, bu yüzden ikizleriniz aynıysa, 2 kızınız veya 2 erkeğiniz olur.

Tek yumurta olmayan İkizler

Özdeş olmayan (dizigotik) İkizler, 2 ayrı yumurta döllendiğinde ve daha sonra uterusa (rahim) implante edildiğinde meydana gelir. Bu tek yumurta ikizleri diğer 2 kardeşten daha fazla benzemez. Tek yumurta ikizleri daha yaygındır. Bebekler aynı cinsiyetten veya farklı cinsiyetten olabilir.

İkizlerimin aynı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

İkizlerin aynı olup olmadığını anlamanın en doğru yolu DNA testidir. Bu ancak bebekleriniz doğduktan sonra yapılabilir. Plasenta da ipuçları verebilir. İlk ultrason taramanız 14 haftadan önce yapılırsa, ikizlerinizin ne tür bir plasentaya sahip olduğunu doğru bir şekilde söylemek mümkün olmalıdır. Aksi takdirde, bebekleriniz doğduktan sonra plasenta muayene edilebilir.

İkizlere hamile kalmak
İkizlere hamile kalmak

İkiz gebeliklerde farklı belirtiler var mı?

İkizlere hamile kalmak nedir? İkiz gebelik, vücudun daha yüksek seviyelerde gebelik hormonları, özellikle insan koryonik gonadotropin (HCG) üretmesine neden olur. Bu, erken gebelik semptomlarını yoğunlaştırabilir. İkiz gebeliğin bazı potansiyel belirtileri şunlardır:

 • Özellikle erken gebelikte kilo alımı
 • İştah artışı
 • Artan sabah bulantısı
 • Önceki gebeliklerden veya tekil gebeliklerden daha yoğun semptomlar
 • Midenin farklı bölgelerinde farklı fetal hareketler hissetmek

Aynı zamanda bir ultrason genellikle ikiz hamileliği teşhis edebilir . Ancak, ultrason mükemmel değildir. Nadiren, bir sonografi uzmanı, özellikle hamileliğin erken döneminde ikinci bir fetüs görmeyebilir.

Kan testleri ayrıca ikiz gebelik teşhisine yardımcı olabilir. Birinin ikizleri varsa, erken gebelikte HCG seviyeleri normalden daha yüksek olabilir.

İkinci trimester ultrasonu genellikle gelişmekte olan her fetüsün cinsel organlarına bakarak cinsiyeti belirleyebilir, ancak yalnızca ultrason için iyi konumlandırılmışlarsa. Ultrasonda cinsiyet tayini de bazen yanlış olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top