Close

9 düzenli sabah alışkanlığı

9 düzenli sabah alışkanlığı

9 düzenli sabah alışkanlığı

9 düzenli sabah alışkanlığı edinmeye ne dersiniz? Sağlam bir sabah rutini uzun zamandır kişisel bakım pratiğimin bel kemiği olmuştur. Depresyon ve anksiyete ile uğraşan biri olarak, ruh sağlığımda gözle görülür bir fark yaratıyor. Yine de benim sözüme güvenmek zorunda değilsin. Terapistler, güne bu şekilde başlamanın zihinsel sağlık yararlarını size hemen söyleyeceklerdir.

Bu sadece, gerçek bir yetişkin gibi rutininizi takip ettiğiniz için sırtınızı sıvazlamakla ilgili değil. Bazı sabah alışkanlıklarını pekiştirmek, günün geri kalanında da zihinsel ve fiziksel sağlığınıza öncelik vermenizi kolaylaştırabilir. Uyanır uyanmaz verdiğiniz her karar beyninizin irade rezervlerine dalar.

Beyin inanılmaz bir organdır, ancak onun bile sınırları vardır ve irademizin sınırlı bir kaynak olduğuna işaret eden birçok araştırma vardır. Bir noktada, bu rezervler tükenir ve anlık hazzı geri çevirmek çok daha zor hale gelir, bu yüzden kendinizi evde biraz şarap içmek lehine normalde sevdiğiniz bir bisiklet dersini atlarken bulabilirsiniz. 9 düzenli sabah alışkanlığı edinmeye ne dersiniz?

Tabii ki, bu irade tüketen kararlar kaçınılmazdır; hayatımız bunlarla dolu. İşte burada bir günaydın rutini devreye giriyor. Sabahlarımızı otomatikleştirdiğimizde , kısa süre sonra ikinci doğamızı hisseden alışkanlıklar geliştiriyoruz. Bu da ne yiyeceğinize karar vermek veya erteleme düğmesine basmak konusunda kendinizle tartışmak gibi bazı tüketen faaliyetleri kesmekle sonuçlanabilir.

“Sağlıklı, düşük stresli ve odaklanmış bir sabah rutini tüm günün havasını belirliyor.”

Şahsen, sabahı çabalayarak ve stresli geçirmediğimde, öz bakımımı ve refahımı destekleyen kararlar verme olasılığımın çok daha yüksek olduğunu buldum. 9 düzenli sabah alışkanlığı edinmeye ne dersiniz? Ayrıca, sabah rutininize ekleyebileceğiniz birçok aktivite kendi başına kişisel bakım olabilir.

9 düzenli sabah alışkanlığı
9 düzenli sabah alışkanlığı

En iyi sabah rutini alışkanlıkları

En iyi sabah rutini alışkanlıkları nelerdir? Bu herkese göre değişebilir. Kendi düzenli rutininizi kendiniz belirlemeniz alışkanlık kazanmanız konusunda size daha fazla yardım edecektir. Çünkü bu tamamen sizin karar verdiğiniz bir şey olacağı için kabul etmekte çok daha kolay olacaktır. Ancak alışkanlıkların zamana bağlı olduğunu unutmayın! En iyi sabah rutini alışkanlıkları nelerdir?

O halde sabah rutininize eklemek isteyebileceğiniz bazı şeylerden bahsedelim. Herkesin ideal sabah rutini farklı olacaktır, bu nedenle bu listedeki öneriler adım adım bir rehber değil başlangıç ​​noktaları olması içindir (özellikle tüm bunlara kimin vakti olur ki???). En iyi sabah rutini alışkanlıkları, uygulamak için bazı yaratıcı manevraları da içerebilir (çocuklarınız uyanmadan önce yalnız başına bir zamana sığdırmak için biraz daha erken uyanmak veya bir şekilde onları rutininize dahil etmek gibi).

Sizin için neyin işe yaradığını deneyin ve anahtarın tutarlılık olduğunu unutmayın. 9 düzenli sabah alışkanlığı edinmeye ne dersiniz? Hadi geçelim!

9 düzenli sabah alışkanlığı
9 düzenli sabah alışkanlığı

Yatağınızı yapın.

Evet, yatağınızı toplamak teknik olarak bir angaryadır, ancak kendinizi iyi hissettirmek için aldatıcı derecede basit ve küçük bir yol da olabilir. Sebepler çok çeşitlidir: Alanınızı (ve zihninizi) daha az dağınık hale getirmede uzun bir yol kat eder, iyi uyku hijyenini teşvik eder (günün sonunda yeni yapılmış bir yatağa kim emeklemek istemez ki?) perde arkasında da bazı şaşırtıcı psikolojik çalışmalar yapabilir.

“Yatağınızı her sabah yaparsanız, günün ilk görevini tamamlamış olursunuz. Size küçük bir gurur duygusu verecek ve sizi başka bir görev ve başka bir görev yapmaya teşvik edecektir. Ve günün sonunda, tamamlanan bir görev, tamamlanmış birçok göreve dönüşecek.” Eskiden her gün yatağını toplayan biri değildim ama akıl sağlığı raporlarımda bu ipucuna rastladıktan sonra denemeye karar verdim. İlk başta, sadece… güzeldi.

Yapılmış bir yatakla, odamın geri kalanını temiz tutmayı daha kolay buldum, bu da akıl sağlığım için her zaman iyidir. Uygulamanın beni ne kadar toprakladığını ve durana kadar diğer iyi alışkanlıklar için bir rehber görevi gördüğünü fark etmemiştim. Birkaç hafta boyunca her zamankinden daha fazla dağınık ve depresif hissettiğimde fark ettim ki, Kahretsin, yatağımı toplamamışım. Görünüşe göre, tüm farkı yarattı.

Bir “hazırlanmak” emri verin.

Az önce bahsettiğimiz karar yorgunluğunu hatırlıyor musun? Sabahları hazırlanmak için son derece uygundur. Çoğumuz güne hazırlanmak için her sabah yaptığımız bir sürü şey var (bilirsiniz, giyinmek, dişlerimizi fırçalamak, vb.), ancak henüz tam bir sıraya sahip olmayabilirsiniz.

Belki bazen duştan çıkıp saçını yapmaya başlarsın, bazen de havlunun başında sabah haberlerini okuyarak uzanırsın. Kendinizi sürekli “Tamam, sırada ne var?” diye sormaktan kurtarabilirsiniz. adım adım bir süreci sağlamlaştırarak. Bu mikro kararlar toplanır. Otomatik pilotta ne kadar çok şey varsa o kadar iyi.

Telefonunuzu kontrol etmeyi bırakın.

Telefonlarımızı her kontrol ettiğimizde, özellikle uzun bir aradan sonra, örneğin uyurken, beyin alanımıza bir uyarı ve saçmalık seli davet ediyoruz. Bu kadar küçük bir cihaz için telefonunuz, haber bildirimleri, banka hesap bakiyeniz ve şu anda dikkatinizi çekmenizi isteyen metinler gibi birçok potansiyel stres etkenini barındırıyor. Ve çoğumuz için, bir kez telefonlarımızı kontrol ettiğimizde, günün geri kalanında oldukça meşgul oluyoruz. Neden bunu biraz geciktirmiyorsunuz?

“Uyandığınızda uyuyordunuz ve nispeten rahat bir durumdasınız.” “Bu genel sakinlik seviyesini elinizden geldiğince uzun süre korumak harika olmaz mıydı? Bir gün içinde ne kadar stresli hissettiğimizi azaltmak bedenlerimiz ve tepkisel duygusal sistemlerimiz için daha iyidir.”

Ayrıca, ilk iş telefonunuza uzanmak, tüm sabah rutininizi raydan çıkarmanın hızlı bir yoludur. Kim daha yataktan kalkmadan kendini bir Twitter deliğinde kaybetmedi ki? 9 düzenli sabah alışkanlığı edinmeye ne dersiniz?

9 düzenli sabah alışkanlığı
9 düzenli sabah alışkanlığı

Vücudunuzu gerin.

Egzersizi bu listeye eklemek istemedim çünkü sabah egzersiz yapan biri olduğunuza ya da olmadığınıza kesin olarak inanıyorum ve SELF ile ilgili hiçbir liste sizi sabah rutininize egzersiz eklemeye ikna etmeyecek. Eğer istemiyorsan. Tam bir yoga rutini olmak zorunda değil, hatta düzenli antrenmanınızı tamamlama amacına sahip değil. Bu sadece kanınızın akmasını sağlamanın bir yolu olabilir.

Tabii ki, yaralanmayı önlemek için düzgün bir şekilde esneme, özellikle de gergin olabileceğiniz ve uygun şekilde ısınmayacağınız sabah saatlerinde çok önemlidir. Bu tam vücut germe ve esneme ile, başlamak için iyi bir yerdir. 9 düzenli sabah alışkanlığı edinmeye ne dersiniz?

Biraz su için.

İçme suyunun faydaları iyi belgelenmiştir. Gün boyunca nemlendirmen gerektiğini biliyorsun, ancak sabahları bir bardak su tüm süreci devam ettiriyor. Sadece fizyolojik olarak değil (çünkü, sekiz saat su içmedikten sonra vücudunuza biraz su geliyor), aynı zamanda zihinsel olarak da. Bazen öğlene ya da daha sonraya gelip de, bir damla eşyanın olmadığını fark eden var mı? Sabah ilk bardağınızı geri çalmayı alışkanlık haline getirmek çok yardımcı olabilir. Hatta bazı insanlar önceki gece komodine bir bardak su koyacak kadar ileri giderler.

Sabah sayfaları yazın.

Sabahları sadece yazarlar için bir şey olarak yazmayı bırakabilirsiniz, ancak daha yaratıcı bir şekilde yaşamak veya daha fazla kendini yansıtmak isteyen herkes için gerçekten iyi bir uygulama olabilir. İnsanları güne üç sayfa bilinç akışı yazısıyla “aklınızdan geçen her neyse” yazarak başlamaya teşvik ediyor ve bunu yapmanın, duygularınızla daha fazla temas kurmanız da dahil olmak üzere, hayatınızı her yönden iyileştireceğini iddia ediyor.

9 düzenli sabah alışkanlığı edinmeye ne dersiniz? “Sabah sayfalarıyla çalışırken, genellikle gizli olan gerçek duygularımız ile resmi duygularımız, yani halka açık teşhir için kaydedilenler arasındaki farkları ayırmaya başlıyoruz” diye yazıyor. Sabah sayfaları size göre değilse, yine de bir tür günlük pratiği geliştirmekten faydalanabilirsiniz.

9 düzenli sabah alışkanlığı
9 düzenli sabah alışkanlığı

Yüzünüzü yıkayın.

9 düzenli sabah alışkanlığı edinmeye ne dersiniz? Benden daha akıllı birçok insan, cilt bakımının nasıl bir kişisel bakım aracı olabileceğini tam olarak açıkladı. Sağlıklı bir cilt için sadece düzenli bir cilt bakımı rutini gerekli değil, aynı zamanda her yaptığımda küçük bir şımartma seansı gibi geliyor. Bu, aksi takdirde yoğun ve stresli olacak bir güne başlamak için harika bir yol olabilir.

Eğlenceli veya yaratıcı bir şeyler yapın.

“Rutin” bir tür fikri, saçma sapan bir şey yaptığınız anlamına gelir. Ama dürüst olmak gerekirse, sabahlarıma eklediğim en iyi şeylerden biri kahvemi içerken video oyunları oynamak. Cidden, şu anda güne Pokémon Shield ile başlıyorum.

Eğlenceli ve saçma sapan bir şeye zaman ayırmak, sabahı sadece bir işe giriş başlangıcı olarak değil, günümün kendine özgü bir bölümü olarak kavramsallaştırmama yardımcı oluyor – bu da uyanmayı kolaylaştırıyor çünkü çalar saatim artık günlük eziyetin başlangıcını göstermiyor. 9 düzenli sabah alışkanlığı edinmeye ne dersiniz? Ama huzurlu ve bana odaklanan iki saatlik bir yığının başlangıcı.

Bir video oyunu insanı olmayabilirsiniz, bu yüzden işte başka fikirler: bir TV bölümünü yayınlamak, el işi yapmak, hareketli müzikler için etrafta dans etmek, evcil hayvanlarınızla oynamak, okumak, yeni bir kahvaltı tarifi denemek veya eğlenceli veya yaratıcı ne varsa genellikle günün başka bir saatine ayırdığınız aktivite.

Günlük yapılacaklar listenizi yazın veya gözden geçirin.

Bazı insanlar için ideal bir sabah, içinde çalışmaya izin verilmeyen korumalı bir balondur. Tamamen geçerli. Ancak diğerleri için (benim gibi!), kaçınılmaz e-postalar veya toplantı listesiyle dikkatleri dağılmadan önce biraz strateji geliştirmenin tam zamanı. Günlük oyun planınızı yazmak veya gözden geçirmek için zaman ayırdığınızda, ruh halinize göre kararlar vermenin bir kez daha önüne geçersiniz.

Bu üretkenlik için harika, evet, ancak daha büyük ölçekte planlama da önemlidir. “Enerjimizi ve zamanımızı nereye odaklayacağımızı bilerek ve isteyerek seçmediğimiz zaman, diğer insanlar – patronlarımız, meslektaşlarımız, müşterilerimiz ve hatta ailelerimiz – bizim için seçecek ve çok geçmeden anlamlı ve önemli olan her şeyi gözden kaçırdı.”

scroll to top