Close

Doğumdan sonra cinsel ilişki ne zaman başlar?

dogumdan-sonra-cinsel-iliski-eniyikadin

Doğum sonrası kadınların çoğu gerek fiziksel deformasyonları gerekse ruhsal açıdan cinsel ilişkiden biraz çekinmektedir. Bunun yanı sıra zararlı ve canlarını çok acıtacağını da düşünürler. Oysa  korkulacak bir durum yoktur. Uzmanlar doğum sonrası cinsel ilişki için en doğru zamanın lohusalık da denen 6 haftanın ardından başladığını söyler. Bu süre zarfında doğumda oluşan yırtıklar iyileşir ve genital bölge eski sağlığına kavuşarak kendini toparlar. Hem sezaryen hem de normal doğum için 6 hafta kuralı geçerlidir. 6 haftanın sonrasında tıbben cinsel ilişkiye girmenin hiçbir sakıncası yoktur. Kadınlar ilk başlarda psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmeyebilir ama böyle bir şeye hiç gerek yoktur, zaman içerisinde duruma alışıp endişelerinizi geride bırakabilirsiniz.

Elbette doğum sonrası regl döneminiz başlamasa bile korunarak seks yapmayı ihmal etmeyin. Yeni doğum yapmış olsanız bile tekrardan hamile kalabilirsiniz.

Normal doğum sonrası cinsel ilişki

Normal doğum sonrası cinsel ilişkiye girebilmek için akıntı ve kanamanızın bitmesini beklemelisiniz. Kanama ve akıntı durmadan seks yapmak isterseniz hem acı ve sızı hisseder hem de sağlığınız açısından zor duruma düşersiniz. Düzenli olarak bir doktora giderek yaralarınızın ne zaman iyileştiğini öğrenerek eşiniz ve sizin için en doğru zamanı bulabilirsiniz. Doğum sonrası cinsel ilişki için asla acele etmemelisiniz, eğer acele ederseniz iki tarafta zevk alamaz ve aylar sonra hüsrana uğrayabilirsiniz. Bunun sebebi doğum sonrası annenin libidosunun düşük olması ve psikolojik olarak endişe duymasıdır. Anne böyle düşünerek partnerini de etkiler ve doğru bir cinsel ilişki meydana gelmez. Bunun için iki tarafında ruhen ve bedenen kendini hazır hissedip en doğru zamanı bulmalarında fayda var.

Sezaryen doğum sonrası cinsel ilişki

Sezaryen doğum sonrası cinsel ilişkiye girmek için biraz daha beklemeniz gerekebilir. 6 haftalık lohusa kuralı ile ilişkiden kaçındınız ve yaralarınız iyileşti bundan sonra seks yapmamak için önünüzde bir engel tıbben yoktur. Fakat annenin yorgun olması, acı duymak istememesi, vücudunda oluşan çatlaklar gibi psikolojik etmenler yüzünden ilişkiden kaçması muhtemeldir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek alarak rahatlayabilirsiniz. Ayrıca babalar da eşlerine gerekli sabır ve sevgiyi gösterirlerse anne rahatlar ve korkudan ziyade haz duyacağı bir cinsel ilişkiye girerler. Cinsellik sadece seks yapmak değildir. Eşinizle öpüşün, sarılın, sevginizi birbirinize gösterin. Doğum sonrası cinsel ilişkiye giremeseniz bile arada yapacağınız ön sevişmelerle fiziksel iletişiminizi zinde tutup, anneyi cinsel ilişki için hazırlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top