Close

Geç hamilelik riskleri nelerdir?

ileri-yas-hamilelikte-riskler-eniyikadin

İleri yaş hamileliğindeki riskler

Hamilelik diyabeti: İleri yaşlardaki anne adaylarının hamilelik dönemlerinde sıkça karşılaştığı durumlardan biridir. Bu sıkıntıyı yaşayan anne adayları normalin üstü kiloda bebek doğurma, gelişme geriliği, erken doğum gibi riskler taşıyabilirler. Fakat diyet, spor ve ilaç kullanımıyla kontrol altına alınıp normal hamileler gibi bu süreci atlatabilirler.

Yüksek tansiyon: Hamilelik öncesinde var olabilen veya hamilelik döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyon en yaygın problemlerdendir. Bu ciddi rahatsızlık ani bebek ölümlerine hatta anne ve bebeğin doğum sırasında hayati tehlikesine kadar yol açabilir.

Düşük tehlikesi: Yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurta sayısının azalması veya kalitesinin düşmesi düşük riskini de beraberinde getirebiliyor. İleri yaş gebeliklerde genetik bozukluğu ile var olan embriyonun gelişimi daha fazla ve buna bağlı olarak anne adayları düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Erken doğum: Stres, yoğun çalışma ortamının etkisi ve 35 yaş üstü hamileliklerde daha sık görülen dolaşım sistemini etkileyen faktörlerden şeker ve tansiyon bu riski daha da arttırmaktadır.

Ölü doğum: Nedeni henüz bilinmemekle beraber 35 yaş üstü hamileliklerde bu oranın normal yaşlardaki hamileliklere göre daha fazla olduğu görülmektedir.

  Bu risklerle nasıl başa çıkabiliriz?

  • İleri yaştaki anne adaylarının stresten uzak durması, tütün ve alkol kullanımını bırakması
  • Yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı gibi sağlık problemlerinin tedavisi yapılmalı ve önlemleri alınmalı
  • Fazla kilodan veya fazla zayıflıktan oluşan risklere karşı gerekli diyet ve sağlıklı beslenme şekli benimsenmeli
  • Hamilelikte D vitamini ve kalsiyum gibi önemli vitaminler kontrol edilmeli gerektiğinde takviye edilmeli
  • Anne adaylarının bu süreçte doktoruyla sürekli irtibat halinde olmalı
  • En önemlisi de anne adayının bu süreçte moralini tam ve teşkil edecek risklerin önlemi alındıktan sonra rahat olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top