Close

15 Eğlenceli oyuncak

15 Eğlenceli oyuncak

15 Eğlenceli oyuncak

15 Eğlenceli oyuncak çocuklar için vazgeçilmeziniz olacak! Oyuncak alışverişi için her zaman mevsimdir. Sadece herhangi bir çocuğa sor sana söylerler! 15 Eğlenceli oyuncak listesi arıyorsanız bu yazı tam size göre. Çocuğunuz için en iyi oyuncakları seçmek üzeresiniz aşağıdaki seçenekleri geniş bir yelpazede ele alınan 15 Eğlenceli oyuncaktan bir tanesi aldığınızda Bir kahraman olarak görüneceksiniz. 

En son oyuncak araştırma trendlerine göre, bu yıl en popüler kategorilerden biri “Eğlenceli oyuncak“ arayışı Giderek daha fazlalaşıyor çocuk evde kaldıkça istekleri de artıyor, en iyi seçimlerin çoğu aslında tüm ailenin birlikte oynayabileceği şeyler.

15 Eğlenceli oyuncak listelerinden bazılarını ve harika hediye fikirlerini taradık. Sonuç olarak, en iyi oyuncak perakendecilerinden en çok satan oyuncakları ve oyunları ortaya çıkardık ve ayrıca bazı harika yedekleme fikirleri bulduk.

Aşağıda, 2022’de her yaştan (bebek, yürümeye başlayan çocuk, büyük çocuklar ve aralar) çocuklar için en iyi oyuncaklardan bazılarını satın alın!

Çocuklar için eğlenceli oyuncaklar

Çocuklar için eğlenceli oyuncaklar nelerdir? Çocuklar yeni şeyleri keşfetmek, öğrenmek ve onları daha sonra kullanmak üzere hafızalarına kaydetmek konusunda oldukça başarılıdır. Hiç şüphe yok ki, oyuncaklar çocukların dünyasında en eğlenceli eşyalardan biridir.

Sadece çocuklar için değil aynı zamanda yetişkinlerde de geçerli olan bir öğrenme yöntemi vardır. Bir şeyin daha çok akılda kalınması isteniyorsa, onu daha eğlenceli hale getirmek, daha rahat hatırlayabilmek için geliştirilmiş bir yöntemdir. 

Tıpkı buna benzer bir şekilde çocuklarda, en fazla bilgi ve beceriyi oyuncaklardan öğreniyorlar. Elbette çocuklar İçin eğlenceli oyuncaklar hem bedensel hem de zihinsel olarak çocuk gelişimini destekleyen unsurların başında gelmektedir. Oyuncakların temel amacı eğlenceli zaman geçirmelerini sağlamaktır.

Eğitici oyuncakların amacı ise çocuklarınızı eğlendirirken, bilişsel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olarak, düşünme ve problem çözme yeteneklerini de keşfedip, onları geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Çocuğunuz için oyuncak seçimi yaparken ilgi alanları ile yeteneklerini ön planda tutun.

Bir oyuncağın çocuğunuz için eğitici olmasını istiyorsanız, öncelikli çocuğunuzun eğitici oyunlar ilgilenmesi gerekiyor. Hiç ilgisini çekmeyen bir oyuncağı, ne kadar eğitici olursa olsun, çocuğunuzun oynamasını sağlamanız oldukça zordur. Eğer bloklardan hoşlanıyor ve inşaat yapmayı seviyor ise, mıknatıslı oyuncak satın alabilirsiniz. Bu türde ki oyun setleri, sıralama, şekilleri tanıma, yaratıcılık ve problem çözme gibi yeteneklerini geliştirmesine yardımcı oluyor.

Beceriyi geliştirmek, bir iş üzerinde dikkatli bir şekilde konsantre olmak, küçük yaşlarda edinilebilen ve zamanla geliştirilebilen yeteneklerdir. Çocuğunuzun koordinasyon becerisini geliştirmek için bir oyuncak seçimi yapmak istiyorsanız, yaşına uygun olarak aralarından seçeceğiniz; resim çizme, olta ile balık tutma veya çekiç ile tahta üzerine şekilleri çakmak gibi oyuncakları tercih edebilirsiniz. Becerilerini geliştiren oyuncaklar aynı zamanda kendilerine güvenlerini artıran, başarıyı tetikleyen, talimatları izleme yeteneklerini artıran oyuncak çeşitlerindendir.

Çocuklar için eğlenceli oyuncaklar arasında hafıza oyuncakları gelmektedir. Hafıza oyuncakları, dikkati, konsantrasyonu ve o anlık konuya odaklanmayı harekete geçiren, beynin tüm işlevlerini o ana odaklayan oyuncak türüdür. Hafıza oyuncakları ile birlikte, çocuğunuzun detaylara ne kadar dikkat ettiğini görebilir, kendisi de aynı zamanda detayların yaşam için ne kadar önemli olduğunu kavrayabilir.

Görsel hafızayı güçlendirmek, iki farklı görüntü arasında ki farklılıkları görebilmeye çalışmak, çocuğunuzun hafızasını öncelikle kısa vadede, fakat düzenli olarak devam edilmesi halinde de uzun vadede, önemli şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

Birçok minik kahramanın en sevdiği oyuncaklardan biri kutu oyuncaklarıdır. Kutu oyuncaklarının oldukça fazla çeşidi piyasada bulunabiliyor. Bu oyuncaklar kimi zaman bir çiftlik, kimi zaman hayvanat bahçesi veya bir ada olabilir.

Kutu oyuncaklarında, içinden çıkan nesnelerin ne yapılacağına karar vermek çocuğunuzun hayal gücü kadar sınırsızdır. 7 yaş üzeri çocuklar için kutu oyuncaklarında, problemleri çözme ve zekayı geliştirici oyuncaklarda yer almaktadır. Zeka içerikli bir kutu oyunu ile çocuğunuzun hem problemlere nasıl yaklaşıp, onları hangi yöntemlerle çözdüğünü görebilir aynı zamanda da sabrını sınayabilirsiniz.

Çocuklarınız büyüdükçe tek başlarına oyun oynamaktansa, sizinle veya arkadaşları ile birlikte oyun oynamak isteyecektir. Birden fazla kişi ile oynanabilen zeka geliştirici oyuncakların en sevilenleri arasında mini oyunlar ve oyun setleri bulunuyor. Mini oyunlar, problem çözme yeteneklerini, mantık geliştirmeyi ve belirgin kurallar doğrultusunda oyunu oynamayı öğretiyor. çocuklar İçin eğlenceli oyuncaklar listemizden hemen seçiminizi yaparak çocuklarınızın gelişimine katkıda bulanabilirsiniz.

Çıngıraklar

İlk ses çıkaran oyuncak, bir anlamda ilk uyarıcı. Bebeğini uzanmaya ve yakalamaya teşvik eder. Göz ve el koordinasyonunu geliştirir. Sebep-sonuç ilişkisini öğrenmeye başlamasına yardımcı olur. Çocuğun daha sonra müzikli oyunlarda ritim enstrümanı olarak da kullanabilir. 

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Pelüş oyuncaklar

Yumuşak bir oyuncak ayı, bebeğin yatağında kendini güvende hissetmesini sağlar ve ileride belki ilk sohbetlerini edeceği arkadaşı olabilir.” İletişim ve dil becerisinin gelişimi açısından da çok yararlı.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Aktivite masası

Altıncı aydan 18. aya kadar çocuğunun ilgisini en çok çekecek eğitici oyuncaklardan. Üzerindeki düğmeler/tokmaklara basar, onları çevirir, iter, çeker. Bu şekilde el ve parmaklarını çalıştırır.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Oyuncak telefon

Altıncı aydan itibaren keyifle oynanan oyuncaklardan. Önceleri düğmelerine basar, çevirir, ahizeyi kaldırıp indirir. Sonra çocuğun konuşuyormuş gibi yapar. Bu, iletişim becerisinin gelişimi açısından çok önemli. Evcilik gibi diğer “gerçek yaşam taklidi” oyunlarında da telefon konuşmalarını kullanarak alıştırma yapar.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

İç içe geçebilen kaplar

Bu kaplarla çocuğun el-göz koordinasyonunu geliştirir, parça-bütün ilişkisini, renkleri tanımayı öğrenir. İster kule yapsın ister renklerine göre ayırsın ister bir vuruşta hepsini yıksın!

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Şekil ayırıcı oyuncaklar

Basit posta kutusu gibi tek delikliden başlayarak üzerinde farklı, karmaşık, küçük-büyük boşluklar olanlara kadar birçok çeşidi var. Basit olanları küçük bebekler için uygun, daha karmaşık olanları 2 yaş ve üstündeki çocuklar için bir tür test aracı. El becerisini geliştirme, obje-boşluk uydurma, ayırt edebilme yeteneklerini destekleme, “yok olan” objenin hala var olduğunu anlatabilme açısından çok yararlı eğitici oyuncaklardan.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Çekmeli Oyuncaklar

Oturan bebekler için çok faydalı. Bebeğin bir kez yere ayağını sıkıca basıp sabit şekilde durabildiği zaman, çekilebilir bir oyuncağı tek eliyle tutup omzunun üstünden arkaya baktığında, koordinasyon ve dengeyi geliştirme açısından egzersiz yapmış olur. Dengeli, yeterli ses çıkaran, çekildikçe değişik şekilde hareket eden bir oyuncak çocuğuna büyük zevk verir.  Ayrıca ipi tutma ve çekme sırasında miniğinin parmakları çeşitli hareketler yapmış olur.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Toplar

Bebeğin emeklerden peşinden gideceği, yürümeye başladığında yuvarlayıp yakalamaya çalışacağı, büyüdüğünde ayağıyla vuracağı top kadar keyifli bir oyuncak daha olabilir mi? Top oyunları karşılıklı etkileşim, iletişim, sıra bekleme gibi sosyal becerileri de geliştiriyor.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Müzik oyuncakları

Ksilifon ve davul gibi müzik aletlerini melodi ve ritim vermenin yanında vurmalı oyuncaklar olarak da kullanabilirsin. Oyuncak müzik aletleri, dinleme ve taklit etme becerilerini geliştirir. Çocuğunu belleğini kullanmaya zorlar.  İşbirliği ve sıra bekleme davranışlarını destekler, sosyal faaliyetleri için de faydalı.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Bebek ve çocuk kitapları

Bebeğin senin sesinden hikaye dinlediğinde kitapla ilk ilişkisini bu sıcacık ortamda kurmuş olur. Başlangıç için tahta ve bez kitaplar uygun. Daha sonra cepli, açıldığında içinde karton kabartmalı resimler çıkan daha komplike çocuk kitaplarına geçebilirsin. Çocuğunun sözcük haznesinin gelişmesi ve iletişimi öğrenmesi için kitaplar çok faydalı. Ayrıca hayal gücünün sınırlarını da kitaplar sayesinde zorlar. 

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Oyuncak el arabası/oyuncak bebek arabası

İtildiğinde giden bir el arabası, çocuğuna yürümesi için güven kazandırır. Oyuncak bebek arabası da içinde bebeğini gezdiren miniklere büyük keyif verir.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Oturup sürebileceği araba

Denge ve kol-bacak-beden koordinasyonunu geliştirmenin yanında, nereye gidip ne yapmak istediğini planlamasına teşvik etmesi açısından da faydalı. Hiç böyle düşünmemiştin değil mi? Ayrıca çocuğun binip gidebileceği oyuncak araba ile hareket özgürlüğünün tadını çıkarır.18 aylıktan 4 yaş üstü çocuklar için uygun.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Oyuncak çay takımı

Çocuğunun hayal gücünü, anlama-kavrama kapasitesini, dil kullanımını arttırır. Onu sosyalleştirir. Çay takımı deyip geçme yani.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Oyuncak bebek

Erkek çocuklarının da kız çocuklarının da ister plastik ister kumaş olsun oyuncak bebekle oynamaktan hoşlandıklarını söylemeliyiz. Kendisiyle konuşulan, konuşma gelişimini destekleyen, sevgi-ilgi gösterilen, çocuğa duygularını dile getirme fırsatı veren çok yönlü bir oyuncak.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak

Yap-boz (puzzle)

Çocuğunun görsel koordinasyonunu sağlar, şekillerle desenleri tanımasına yardımcı olur. Problem çözme pratiği yaptırır. Beyinde planlamayı ve koordinasyonu geliştirir. Başlangıç için şekil doldurmaya yönelik boşlukların olduğu basit ahşap puzzle’lar daha uygun. Daha sonra çok parçalı karmaşık olanlarına geçebilirsin.

15 Eğlenceli oyuncak
15 Eğlenceli oyuncak
scroll to top