Close

En güvenli oto koltuk modelleri 2022

En güvenli oto koltuk modelleri 2022

En güvenli oto koltuk modelleri 2022

En güvenli oto koltuk modelleri 2022 hangileridir? Her ebeveyn, bebekleri için ürün seçerken, en iyi, en güvenli ve en konforlu ürünü tercih etmek ister. Doğru ürünü seçmek bebeğin güvenliğini sağlayan ürünlerde daha da önem kazanır. Güvenlik ürünlerinin başında ise en güvenli oto koltuk modelleri 2022 modelleri gelir.

Öncelikle otomobil kullanırken her zaman bir kazaya karışma riskinin olduğunu akılda tutmakta fayda var. Türkiye’de her yıl maalesef 500.000 trafik kazası oluyor. Bebeğiniz ile otomobil yolculuğu yaparken, araç içi güvenlik önlemlerini almanın doğru bebek çocuk koltuğunu seçmenin önemi ortadadır.

Bebeğinizi doğru bir oto koltuğu ile seyahat etmesi çok önemlidir ve bir kaza anında önemli yaralanmaların ve hayati tehlikelilerin önüne geçebilir. Zira, normal araç koltukları, yetişkinlere göre dizayn edilmişlerdir. Araçlarda alınan tüm güvenlik önlemleri (emniyet kemeri, hava yastığı, vb.) yetişkin insanları koruyacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu nedenle, araçtaki mevcut güvenlik önlemleri bebeğinize yeterli korumayı sağlamaz.

Ani fren veya kaza anında, bebeğin yerinden tehlikeli bir şekilde hareket etmesi ve sizin öngöremeyeceğiniz bir nedenle yaralanması oldukça yüksek bir olasılıktır. Nasıl ki emniyet kemeri ve hava yastığı biz yetişkinler için araçta gerekli güvenlik ortamını oluşturuyorsa, bebek oto koltukları da bebeğinizin güvenli seyahat etmesine katkı sağlamaktadır.

Bu sebeple bebek oto koltuklarını doğumdan itibaren kullanmaya başlamanız büyük bir önem taşımaktadır. En güvenli oto koltuk modelleri 2022 listemizi sizler için hazırladık. Bu sebeple 2918 sayılı karayolları trafik yasası ile, boyları 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocukların otomobil ile yolculuğu esnasından bebek ve çocuk oto koltuğu kullanılması zorunludur.

En güvenli oto koltuk modelleri 2022
En güvenli oto koltuk modelleri 2022

Uygun fiyatlı bebek oto koltuklar

Uygun fiyatlı bebek oto koltukları incelemeye ne dersiniz? Doğumdan itibaren ihtiyaç duyulan ürünlerden biri de oto koltuğudur. Bu nedenle gebeliğin son aylarında “Uygun fiyatlı bebek oto koltukları hangisi?” sorusu, anne baba adaylarının cevabını aradığı bir konuyu oluşturuyor. İşin içine bir de isofix özelliği ve güvenlik gibi konular girdiğinde, konu iyice içinden çıkılmaz bir hâl alıyor.

Peki, piyasadaki yüzlerce alternatif arasından uygun fiyatlı bebek oto koltukları hangisi? Sizler için hazırladığımız bu yazıda; bebekli her ailenin mutlaka göz atması gereken uygun fiyatlı bebek oto koltukları modellerini araştırdık, keyifli okumalar!

Oto koltuğu, bebeğin arabada güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için satın alınması gereken ihtiyaçların başında geliyor. Ancak birçok şeyde olduğu gibi oto koltuğu seçerken de karşımıza yüzlerce marka ve model çıkıyor. Peki, Isofix özelliği olan uygun fiyatlı bebek oto koltukları hangileri?

 • Joie oto koltuğu
 • Koala oto koltuğu
 • Recaro oto koltuğu
 • Cybex oto koltuğu
 • Römer oto koltuğu
 • Prego oto koltuğu

İster uzun mesafe ister kısa mesafe olsun, bebeğinizin araba içerisinde rahat hareket edebilmesi ve güvenli seyahat edebilmesi için gerekli ihtiyaçların başında oto koltuğu geliyor. Ancak zamanı geldiğinde minik yavrunuz için oto koltuğu almaya karar verdiniz ancak piyasada birçok marka ve model var değil mi?

Bebek mağazalarında ve internet satış sitelerinde ebeveynlerin seçim konusunda her zaman zorlandığı bilinen bir gerçek. Ancak amaç her daim tektir: bebeklerine maksimum konfor ve tabii ki üst düzey güvenlik sunmak. 

Bebek için uygun fiyatlı bebek oto koltukları alırken nelere dikkat etmeli, gelin ayrıntılarıyla anlatalım. Yeni doğandan itibaren kullanılan oto koltukları sadece yüzü arka koltuğa bakar şekilde kullanılır. Omurga gelişimi henüz tamamlanmayan bebekler için yatar pozisyon en uygun sabitleme seçeneği olmalıdır.

Bu yaş grubuna hitap eden oto koltuklarında bebeğin omuz üstlerinden ve omuz altlarından geçen emniyet kemerleri mevcuttur. Isofix özelliği sunan modeller araçlarda daimi kullanılırken, bu özelliği olmayan oto koltukları travel sistem bebek arabalarına da monte edilebilir. Bu nedenle seçim yaparken aracınızın koltuk bağlantı sistemini ve bebek arabanızın oto koltuğu ile uyumlu olup olmadığını değerlendirmeniz gereklidir. 

Oto koltuğunun sahip olduğu standartlar ve tabii ki ADAC testinden geçip geçemediği de seçim kriteriniz olabilir. Genellikle oto koltukları ECE R 44 temel güvenlik şartlarına göre üretilir. Avrupa Birliği güvenlik standardı olan bu özellikle, oto koltukları üzerindeki etiketlerde mevcuttur. ECE R 44’ten sonra 01 ya da 02 görülüyorsa satın alınmamalıdır. 03 şu an geçerli kabul edilse de 04 en son versiyon olduğu için seçim kriterlerinizde önemli bir yer tutmalıdır. 

4,5 yaşa kadar kullanım sunan I-size standartları ise Avrupa Birliği UN R 129 güvenlik şartlarının bir diğer segmentidir. Bu özelliğe sahip koltuklar gelişmiş baş ve boyun koruması sunan, en az 15. aya kadar seyahat yönünün tersine bağlanması gereken ve isofix bağlantısını zorunlu tutan koltuklarda geçerlidir. 

Oto koltuğu marka ve modeline göre değişen emniyet kemeri sistemleri genellikle 3 nokta ya da 5 nokta olarak ayrılıyor. Daha küçük yaş gruplarında maksimum emniyet için 5 nokta kemer sistemi önerilirken, bebek büyüdükçe 3 nokta kemer sistemine de dönüştürülebilir. Bunların dışında konforlu kullanım sunan uygun fiyatlı bebek oto koltukların diğer özellikleri şunlardır: 

 • Oto koltuğunun ağırlığı: Sık sık araçtan çıkarılacaksa ve bebek arabasına monte edilecekse, kolay taşınabilen modeller tercih edilebilir.
 • Yatış pozisyonu: Dik oturma, beslenme, dinlenme ve uyku pozisyonları sunan oto koltuklarının yatış pozisyonları 3 ile 6 arasında değişir.
 • Yıkanabilir kumaş: Seyahat esnasında bir şeyler yiyip içerken kirlenen oto koltuklarının yıkanabilir kumaş özelliği sunması da seçim kriterlerinde önemli olabilir. Bunun yanı sıra hava alabilen ve terletmeyen kumaşlar ile alev almayan nano teknolojik kumaşlar da mevcuttur.

BESAFE T38404

ADAC ve Stiftung Warentest’ten en iyi dereceleri alan Besafe İzi Comfort X3, bebekler için en güvenli oto koltuk modelleri 2022 seçeneklerinden biri. Özelliklerine bakacak olursak;

 • Yüksek koltuk bazası sayesinde bebeğe güvenli, konforlu ve geniş görüş açılı bir yolculuk olanağı sunuyor.
 • Koltuk bazasının yüksek oluşu, direkt yandan gelen darbelerin bel kısmına ulaşmasını önlüyor.
 • Baş ve boyun koruma sistemi kaza esnasında çocuğun başı ile birlikte ileri geri hareket ederek kalkan görevi görüyor.
 • Çocuğun emniyet kemerini açmasını engelleyen özel sistemi bulunuyor. Isofix sistemi ile araca bağlanıyor.
 • Koltukta bel minderi de bulunuyor, iç pedi sökülebiliyor.
En güvenli oto koltuk modelleri 2022
En güvenli oto koltuk modelleri 2022

CHİCCO 

Chicco’nun oto koltuğu modelleri ebeveynler tarafından oldukça rağbet görüyor. Unico modeli ise 12 yaşa kadar kullanılabildiği için en çok ilgi gören modellerinin başında geliyor. Özelliklerine bakacak olursak;

 • Doğumdan itibaren 12 yaşına kadar (0 – 36 kg) kullanılabiliyor.
 • Maksimum güvenlik ve sabitleme için hem Isofix hem de 3 noktalı emniyet kemeriyle kurulumu yapılıyor.
 • Yan darbelere karşı geliştirilen güvenlik sistemi ile etkin bir koruma sağlıyor.
 • Bebek 9 kg olana kadar arkaya bakacak şekilde, 9 kg olduktan sonra seyahat yönüne bakacak şekilde monte ediliyor.
 • Koltuk başlığı ayarlanabiliyor.
 • Yumuşak ve rahat bir malzemeden üretilen koltuğun siyah, bordo ve gri rengi bulunuyor.
En güvenli oto koltuk modelleri 2022
En güvenli oto koltuk modelleri 2022

KRAFT 

Özellikle bebek arabası kategorisinde en çok tercih edilen markalardan biri olan Kraft, oto koltuklarıyla da ebeveynlerin beğenisini kazanmış durumda. Isofix özelliğe sahip olan Cube Signal modeli, 9 aydan 12 yaşına kadar kullanılabiliyor. Ürünün diğer özelliklerine bakacak olursak;

 • Bebeğin yaşına göre ayarlanabilir 5 kademeli baş desteği bulunuyor.
 • Yandan gelebilecek darbelere karşı yan koruma sistemi bulunuyor.
 • 5 noktalı emniyet kemeri ile maksimum güvenlik sağlıyor.
 • Bebek yanlışlıkla kemer kilidini açtığında koltuk uyarı veriyor.
 • Kaymayı önleyen omuz askısı bulunuyor.
 • Isofix ve emniyet kemeri ile araca bağlanabiliyor.
 • Oturma ünitesi 5 farklı yatış pozisyonuna ayarlanabiliyor.
 • Avrupa Güvenlik Standardı belgesine sahip bir ürün.
En güvenli oto koltuk modelleri 2022
En güvenli oto koltuk modelleri 2022

HEYNER 

En güvenli oto koltuk modelleri 2022 seçenekleri arasında yer alan Heyner, Avrupa Güvenlik Standardı sertifikasına sahip olan bu modeliyle ebeveynlerden oldukça ilgi görüyor. Ürünün özelliklerine bakacak olursak;

 • Doğumdan itibaren 12 yaşa kadar kullanılabiliyor.
 • 4 yaşa kadar sürüş yönünün tersine, 4 yaşından sonra seyahat yönüne doğru kullanım imkânı sunuyor.
 • Isofix bağlantısı sayesinde ani fren veya kaza durumunda maksimum güvenlik sağlıyor.
 • Kaymayı engelleyen omuz kemeri ve 7 farklı yükseklik ayarına sahip olan başlığı ile güvenlik ve konforu bir arada sunuyor.
 • 3 farklı yatış pozisyonuna sahip olan ürünün kılıfı çıkartılıp yıkanabiliyor.
En güvenli oto koltuk modelleri 2022
En güvenli oto koltuk modelleri 2022

 

scroll to top